Anasayfa Kadın Erkek ve devlet şiddetine karşı ortak mücadele

Erkek ve devlet şiddetine karşı ortak mücadele

Paylaş

İzmir’de bulunan kadın örgütleri, 25 Kasım’da tırmanan erkek şiddeti ve ülkeyi bir kaos ortamına sürükleyen savaşa “Dur” demek için alanlarda seslerini barıştan yana birleştireceklerini ifade ederek, tüm kadınlara eylem ve etkinliklere katılım çağrısı yaptı.

Dünya ve Türkiye’de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla erkek egemenlikli sisteme alanlarda seslerini yükseltmeye hazırlanan kadınlar, günlere yaydıkları eylem ve etkinliklerine katlım çağrıları devam ediyor.

Kadınların eylemlerinin kitlesel geçtiği merkezlerden biri olan İzmir’de kadın örgütleri, bu yıl 25 Kasım günü saat 18.30’da Alsancak Garı önünde bir araya gelecek. Ancak günler öncesi etkinliklerine başlayan kadınlar, günlere yaydıkları programları kapsamında Buca, Bornova, Konak, Karşıya ve Çiğli ilçelerinde etkinlikler gerçekleştirip stant kuracak.

Binlerce kadının katılması planlan yürüyüşe İzmir’deki kadın kurumları katılım çağrısı yaptı.

‘Tırmanan erkek şiddetine dur demek için alanlardayız’

İzmir Yeryüzü Kadınları üyesi Ebru Dinçel, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü tırmanan erkek şiddetine “Dur” demek için alanlarda olacaklarını belirterek, kadınlara kolektif olarak mücadele etme çağrısında bulundu. AKP iktidarıyla birlikte artan kadın cinayetlerine dikkat çeken Dinçel, AKP sözcülerinin kadınlara yönelik sarf ettiği söylemleri hatırlattı.

‘Savaşın durdurulmasını talep edeceğiz’

Ülkede mevcut olan çatışma ortamına işaret eden ve bu ortamdan en çok kadınların etkilendiğini dile getiren Dinçel, “Ülkemiz hükümetin ‘güvenlik’ politikası ve savaş konsepti nedeniyle acı çekiyor. Bu savaşta en çok kadınlar ve çocuklar bedel ödüyor. Savaş kadınlar için ölüm ve tecavüz demektir. Bu yıl alanlarda kadınların öncelikli taleplerden biri de savaşın bir an önce sona ermesi ve kadınların en çok dillendirdiği onurlu bir barışı sağlanması olacaktır” dedi. Nusaybin’de polis kurşunuyla katledilen beş çocuk annesi Selamet Yeşilmen’in (44) savaşın en acı gerçeği olduğunu kaydeden Dinçel, şunları aktardı: “25 Kasım’da biz kadınlar şiddetin durdurulması ve savaş konseptinin bir an önce son bulmasını talep edeceğiz. Yeryüzü kadınları olarak çözüm sürecine tekrar dönülmesi için güçlü bir şekilde haykıracağız. Çünkü biliyoruz bu savaş böyle devam ederse en çok kadınlar şiddetle mağdur olacak. ”

‘Erkek şiddetine karşı hep birlikte alanlarda olacağız”

İzmir Çiğli Evka 2 Kadın Kültür Evi Derneği Merkezi (ÇEKEV) Başkanı Kızbes Aydın da, kadına yönelik şiddet karşı tüm kadınların kimlik ayrımı yapmadan birleşip kolektif olarak mücadele etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Çünkü şiddet en yakanımızda yaşayan erkeklerden gelmektedir. Türkiye’de son 13 yıldır kadına yönelik şiddet yüzde bin 400 artış gösterdi. Bu bir tesadüf değildir. Bu kadına yönelik ayrımcılık zihniyetinin topluma yansımasıdır. Bunun için el ele vererek, kadına yönelik şiddete karşı mücadele edeceğiz. Bütün kadın kolektifleri ve kadın örgütleri erkek şiddetine karşı hep birlikte alanlarda olacağız” diye belirtti.

İzmir Kadın dayanışma Derneği Başkanı Reyhan Kaplan ise, ülkede ve dünyada tüm kadınların aynı sorunu yaşadığını belirterek, bütün yapıların şiddete karşı mücadelesini ortaklaştırması gerektiğini söyledi.

‘Öz savunmamızı oluşturup mücadeleye devam edeceğiz’

KJA aktivisti Özlem Gündüz, Selamet Yeşilmen’in kapısı önünde katledilmesi, Ekin Wan’ın çıplak bedeninin askerler tarafından teşhir edilmesi ve Kürdistan’da son dönemlerde Türk devletinin topyekûn kadınlara açtığı savaşa “Dur” demek için kadınlara alanlara çağırdı. Gündüz, Kürdistan’da direnen kadınlar öncülüğünde öz savunmalarını oluşturup, mücadeleye devam edeceklerini aktardı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here