Anasayfa Kadın Erkekler Ekim’de 31 Kadın Öldürdü

Erkekler Ekim’de 31 Kadın Öldürdü

Paylaş

Bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler Ekim’de en az 31 kadını öldürdü, 13 kadına tecavüz etti, 17 kadını taciz etti, 28 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 32 kadına şiddet uyguladı.

2017’nin ilk 10 ayında erkekler 242 kadın ve kız çocuğunu öldürdü, 77 kadına tecavüz etti, 207 kadını taciz etti, 286 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 338 kadına şiddet uyguladı.

Cinayet

Erkekler Ekim’de 31 kadın öldürdü. Öldürülen kadınlardan ikisi mülteciydi.

Cinayetlerin yüzde 26’sı adliye önü, okul çıkışı, otobüs durağı, sokak ortası gibi kamusal mekanlarda, birçok kişinin gözü önünde yaşandı.

Bu 31 cinayetin dışında, üç kadın cinayetinin failleri henüz belirlenemedi. Urfa’da kızının kocası ve ailesi tarafından sistematik şiddet gören bir kadın ile Isparta’da tutuklanan bir trans kadın ise intihar etti/intihar ettikleri iddia edildi.

Ayrıca Kocaeli’de Ekim 2016’da Elif Arslan’ı öldüren kişinin sevgilisi S.S. olduğu belirlendi ve erkek tutuklandı.

Kadınların yüzde 32’si boşanmak/ayrılmak istedikleri erkekler tarafındanyüzde 6’sı ise kızlarının boşanmak istediği erkeklertarafından öldürüldü.

Bir kadın uzaklaştırma kararına rağmen öldürüldü. Sığınmaevinde kalan bir kadın, Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü önünde öldürüldü. İki kadın ise kocalarına karşı çıkarttıkları uzaklaştırma kararının bittiği gün/hafta öldürüldü.

Kadınların yüzde 35’ini kocaları öldürdü.

İki kadını babaları, ikisini kızlarının boşanmak istediği kocaları, birini erkek kardeşi, birini insan tacirleri, birini kocasını kardeşi, birini oğlu, birini arkadaşı, birini tacizci, üçünü eski kocaları, birini dini nikahlı kocası, 16’sının resmi nikahlı kocaları öldürdü.

Cinayetlerin yüzde 52’si ateşli silahlarla işlendi. Ekim ayında cinayet silahları arasında çekiçtesterekablobalta gibi aletler de yer aldı.

16 kadın ateşli silahlarla, biri testereyle, biri baltayla, biri çekiçle, yedisi bıçakla, ikisi boğularak, biri kabloyla boğularak, biri boğazı kesilerek, biri cisimle darp edilerek öldürüldü.

İki kadın, araçlarında direksiyon başındayken öldürüldü.

Kadın katillerinden üçü daha önce çeşitli suçlardan hüküm giymişti. Bir erkek, cezaevinden izinli olarak çıkıp cinayeti işledi.

Cinayetlerin ardından üç erkek intihar etti.

Cinayetlerin gerçekleştiği iller Adana (1), Afyon (1), Antalya (3), Antep (1), Aydın (1), Bolu (1), Düzce (1), Elazığ (1), Isparta (1), İstanbul (6), Kars (1), Kastamonu (1), Kilis (2), Kocaeli (1), Manisa (2), Mersin (1), Tekirdağ (2), Yozgat (2), Zonguldak (2).

Açıklama

bianet’in erkek şiddeti çetelesinde sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriyoruz. Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını ve cinayetleri çeteleye almıyoruz.

Faili henüz belirlenememiş kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerini sene boyunca aylık çetelelere not ediyoruz ancak başlıktaki sayıya eklemiyoruz. Sene sonunda, çetelelerde yer alan bu faili belirlenememiş cinayetler ve şüpheli ölümlerin akıbetini araştırarak, zaman içinde aydınlatılan vakaları eğer toplumsal cinsiyet temelli ise çeteleye ekliyoruz.

Ruhsal bozuklukları olan kişilerin işledikleri cinayetleri de çeteleye almıyoruz (Şizofreni hastalarının işlediği cinayetler gibi).

İntihar ve intihara teşebbüs vakalarını sadece kadın geçmişinde şiddet/ sistematik şiddete maruz kaldıysa çeteleye dahil ediyoruz. Bu intihar vakalarına ayrı bir kategoride yer veriyoruz ve başlığa taşıdığımız sayıya dahil etmiyoruz.

Ayrıca kadının doğrudan hedef olmadığı toplu cinayet haberlerini de, eğer tartışmaya sebep olan konu toplumsal cinsiyet temelli değilse çeteleye dahil etmiyoruz.

[Örneğin 11 Haziran 2017’de medya taramamıza düşen şu vakayı çeteleye dahil etmedik:

* Konya’da hayvancılık yapan A.K. (27), akrabaları Bekir Kıran (80), Mustafa Tokat (80), Meryem Tokat (79), Hamit Tokat (51) ve Mehmet Tokat’ı (64) pompalı tüfekle öldürdü. Erkek cinayetlerden sonra evine dönerken yakalandı. A.K.’nin şizofren olduğu, kalp krizinden hayatını kaybeden babasının ölümünden köydekileri sorumlu tuttuğu belirtildi.]

**

Çetelelerde yer alan meslek grupları, sadece şiddet olayının meslekle bağlantılı olduğu durumları kapsamaktadır. Örneğin “tecavüzcülerin yüzde x’si şofördü” cümlesi, kadınların ulaşım için bindikleri aracın şoförü tarafından tecavüze uğradığını anlatmaktadır.

Tecavüz

Ekim’de 13 kadına yönelik tecavüz olayları medyaya yansıdı.

Tecavüze maruz kalan kadınlardan ikisi engelliydi.

Tecavüzcülerden ikisi daha önce benzer suçlardan hüküm giymişti; biri ise cezaevinden kaçıp tecavüz etti.

Kadınlardan üçüne tanımadıkları erkekler, ikisine komşuları, birine kocası, birine ayrılmak istediği sevgilisi, birine akrabası, birine evine giren hırsız, birine işvereni, birine mahalleden bir tanıdığı, birine oğlunun arkadaşı, birine kocasının oğlu tecavüz etti/tecavüz girişiminde bulundu.

Yedi tecavüzcü tutuklandı, ikisi sadece gözaltına alındı. Dördü hakkındaki hukuki süreç haberlere yansımadı.

Tecavüz olaylarının yaşandığı iller Adana (1), Ankara (2), Aydın (2), Bursa (1), Düzce (2), İstanbul (2), Kayseri (2), Kocaeli (1).

Seks işçiliğine zorlama

Ekim ayında 24’ü Türkiye vatandaşı olmayan 25 kadın seks işçiliği yapmaya zorlandı.

Kadınları seks işçiliğine zorlayan 14’ü erkek, dördü kadın toplam 18 kişi yakalandı; en az beş erkek tutuklandı, biri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Diğerleri ile ilgili hukuki süreç haberlere yansımadı.

Taciz

Ekim’de en az 17 kadına yönelik cinsel taciz olayı medyaya yansıdı.

Tacize maruz kalan kadınlardan üçü turist olarak Türkiye’de bulunuyordu; ikisi Suriyeli mülteciydi.

17 tacizciden sadece dördü tutuklandı.

Sekiz kadını tanımadıkları erkekler, birini eski kocasının arkadaşları, birini ev işvereni, birini internetten tanıştığı bir erkek, birini iş bulma bahanesiyle kandıran belediye başkanı, birini işyeri şefi, birini işyerinden tanıdığı bir erkek, birini mahalleden tanıdığı bir erkek, birini tacizci bir erkek, birini arkadaşı taciz etti.

Kadınların yüzde 18’i ısrarlı takip, yüzde 12’si dijital tacize, yüzde 6’sı teşhirciliğe maruz kaldı.

Taciz olaylarının yaşandığı iller Bolu (2), Diyarbakır (1), Erzurum (1), İstanbul (4), Kastamonu (1), Kütahya (1), Muğla (4), Samsun (1), Tekirdağ (1), Zonguldak (1).

Çocuk istismarı

Ekim’de 28 kız çocuğu cinsel istismara uğradı. Cinsel istismara maruz kalan kız çocuklarından biri engelliydi.

Kız çocuklarının yüzde 18’i okul, okul çevresi ve çocuk eğitim merkezindeyüzde 43’ü çocuk parkında, yüzde 7’si otobüste istismara maruz kaldı.

İstismar olaylarının ikisi çocukların öğretmenlerine anlatmasıyla, ikisi annelerine anlatmasıyla ortaya çıktı.

Bir kız çocuğuna spor antrenörü, birine arkadaşının ağabeyi, birine babası, birine eğitmeni, birine eski sevgilisi, ikisine kantin çalışanı, birine komşusu, birine otobüs şoförü, 16’sına tanımadıkları erkekler cinsel istismarda bulundu. İki kız çocuğuna istismarda bulunan kişilerin kim olduğu haberlerde belirtilmedi.

Çocuk istismarı vakalarının medyaya yansıdığı iller Afyon (1), Aydın (1), Bartın (1), Bolu (1), Edirne (1), İstanbul (2), İzmir (1), Manisa (2), Sakarya (1), Samsun (4), Tekirdağ (13).

Şiddet – yaralama

Erkekler Ekim’de en az 32 kadına şiddet uyguladı; bu kadınlardan altısı ağır yaralandı.

Şiddet-yaralama olaylarının yüzde 34’ü hastane, sokak, işyeri, market gibi kamusal alanlarda yaşandı.

Kadınların ikisi uzaklaştırma kararına rağmen şiddete maruz kaldı.

Kadınların yüzde 9’u ayrılmak/boşanmak istedikleri erkeklerden şiddet gördü.

Altı saldırgan gözaltına alıp serbest bırakıldı, biri adli kontrolle serbest bırakıldı, dört saldırgan tutuklandı, hakim olan bir saldırganla ilgili HSK’dan soruşturma izni alındı. Bir saldırgan, saldırdığı eski karısının sevgilisi tarafından öldürüldü. 19 saldırganla ilgili hukuki süreç haberlere yansımadı.

İki kadına eski kocaları, birine çalıştığı işyerinin sahibi, ikisine erkek kardeşleri, 12’sine kocaları, ikisine müşterileri, ikisine oğulları, birine polis, ikisine sevgilileri, birine tacizci, birine taksici, birine tanıdığı bir erkek, dördüne tanımadıkları erkekler şiddet uyguladı.

18 kadın darp edildi, sekizi bıçakla yaralandı, ikisi sopayla darp edildi, ikisi rehin alındı, biri kezzapla, biri satırla saldırıya maruz kaldı.

Şiddete maruz kalan kadınlardan biri seks işçisiydi.

Ekim ayında şiddet – yaralama olaylarının yaşandığı iller Adana (1), Ankara (2), Antalya (5), Antep (2), Aydın (2), Bolu (1), Bursa (2), Çanakkale (1), Eskişehir (1), İstanbul (4), İzmir (1), Kilis (1), Kocaeli (1), Konya (1), Maraş (1), Muğla (2), Sakarya (1), Samsun (1), Sinop (1), Van (1).

Çiçek Tahaoğlu

Université Marc Bloch’da sosyoloji bölümünden mezun oldu. 2009’dan 2011’e kadar AFP’de fixer ve çevirmen olarak çalıştı. Gazeteci Burcu Karakaş ile Açık Radyo’da Cadı Postası programını yaptı. 2015 Müşerref Hekimoğlu Başarı Ödülü’nü aldı. 2011’den beri bianet’te kadın ve LGBTİ haberleri editörü olarak çalışıyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here