Anasayfa Forum Erkekler Mart’ta 29 Kadın Öldürdü

Erkekler Mart’ta 29 Kadın Öldürdü

Paylaş

2016 Erkek Şiddeti Çetelesi infografiği için tıklayın.

Haberin İngilizcesi / Kürtçesi için tıklayın

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediğihaberlere göre, erkekler Mart’ta 29 kadın ve 3 çocuk öldürdü, beş kadına tecavüz etti, 38 kadına zorla seks işçiliği yaptırdı, 12 kadını taciz etti, 68 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 39 kadını yaraladı.

2017’nin ilk üç ayında erkekler 82 kadın öldürdü, 18 kadına tecavüz etti, 31 kadını taciz etti, 116 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 90 kadına şiddet uyguladı.

Cinayet

Erkekler Mart’ta 29 kadın ve 3 çocuk öldürdü.

Bu 29 kadın cinayetinin yanısıra, altı kadın daha öldürüldü. Bu altı cinayetin failleri henüz belirlenmedi.

İki kadın ise intihar etti ya da intihar ettikleri iddia edildi.

Kadınların yüzde 10’u çıkarttıkları tedbir kararlarına, yüzde 7’si cinayetten kısa süre önce yaptıkları şikayetlere rağmen öldürüldü.

Öldürülen kadınların yüzde 38’i boşanmak/ayrılmak istiyordu ya da katillerinin barışma teklifini reddetmişti.

Cinayetlerin yüzde 27,5’i işyeri, evin önü, park, sokak ortası gibi kamusal mekanlarda gerçekleşti.

Kadınların yüzde 52’sini kocaları veya sevgilileri, yüzde 24’ünü eski kocaları öldürdü: Bir kadını ağabeyi, birini erkek kardeşi, yedisini eski kocası, yedisini resmi nikahlı kocası, dördünü dini nikahlı kocası, birini müşterisi, ikisini oğulları, dördünü sevgilileri, birini torunu, birini tanımadığı bir erkek öldürdü.

Cinayetlerin yüzde 55’i ateşli silahlarla işlendi: Yedi kadın bıçakla, biri boğularak, biri boğazı kesilerek, biri cisimle darp edilerek, ikisi darp edilerek, dokuzu tabancayla, yedisi tüfekle öldürüldü.

Kadın katillerinden dördü cinayetin ardından intihar etti, biri intihara teşebbüs etti.

Öldürülen kadınlardan biri Özbekistan, biri Afganistan vatandaşıydı. Özbekistan vatandaşı kadın seks işçiliği yapıyordu, bulunduğu evden çıkmak istediği gerekçesiyle müşterisi bir erkek tarafından öldürüldü.

Kadın cinayetlerinin yaşandığı iller Adana (2), Afyon (1), Ağrı (1), Ankara (1), Antalya (1), Antep (3), Balıkesir (1), Bursa (4), Hatay (1), İstanbul (4), İzmir (3), Kastamonu (2), Manisa (1), Maraş (1), Muğla (2), Tokat (1).

Tecavüz

Mart’ta beş kadına yönelik tecavüz olayları medyaya yansıdı.

Tecavüzcülerin tamamı kadınların tanıdığı erkeklerdi. Tecavüze uğrayan kadınlardan biri engelliydi.

Tecavüz olaylarının ikisi kadınların evinde, biri işyeri, biri kadının zorla götürüldüğü ormanlık alanda yaşandı. Bir tecavüz olayının nerede gerçekleştiği haberlerde belirtilmedi.

Tecavüzcülerden biri kadının dini nikahlı kocası, biri resmi nikahlı kocası, biri sevgilisi, biri iş görüşmesi için buluştuğu bir erkek, biri ise arkadaşıydı.

Arkadaşına işyerinde tecavüz eden erkek ile zorla evlendiği 18 yaşındaki engelli dini nikahlı karısına tecavüz eden erkek serbest bırakıldı, iki erkek tutuklandı, karısına tecavüz eden erkekle ilgili hukuki süreç medyaya yansımadı.

Medyaya yansıyan tecavüz olaylarının yaşandığı iller Ankara (1), Diyarbakır (1), Kayseri (2), Samsun (1).

Seks işçiliğine zorlama

Mart’ta altı ilde en az 38 kadın seks işçiliği yapmaya zorlandı.

Bu 38 kadından 37’si Türkiye vatandaşı değildi, iş vaadiyle kandırılarak ya da pasaportlarına el konularak alıkondular.

Operasyonlar sonucu yakalanan 9 erkek tutuklandı, 15 erkek serbest bırakıldı. Kadınlara zorla seks işçiliği yaptıran 18 erkekle ilgili süreç ise haberlere yansımadı.

Seks işçiliğine zorlama vakalarının medyaya yansıdığı iller Adana (5), Muğla (5), Kastamonu (3), Urfa (3), İstanbul (21), Samsun (1).

Taciz

Mart’ta erkekler en az 12 kadına cinsel tacizde bulundu.

Tacizcilerin yüzde 33’ü teşhircilik yaptı.

Tacize uğrayan kadınlardan yüzde 16’sı engelliydi.

Taciz olaylarının beşi sokakta, ikisi toplu taşımada, biri hastanede, dördü bir engelli bakım merkezinde gerçekleşti.

Tacizcilerin yüzde 66’sı kadınların tanımadıkları erkeklerdi: Sekiz kadını tanımadıkları erkekler, ikisini işyerindeki müdürleri, ikisini gittikleri bakım merkezinin müdürü taciz etti.

Tacizcilerden biri tutuklandı, bir serbest bırakıldı, üç tacizci gözaltına alındı ancak sonraki süreç haberlere yansımadı. İkisi engelli dört kadını taciz eden Yozgat’taki engelli bakım merkezi müdürü ise önce başka bir yere atandı, ardından açığa alındı.

Tacizlerin yaşandığı iller Ankara (1), Antep (1), Diyarbakır (1), Kocaeli (2), Konya (1), Niğde (1), Samsun (1), Yozgat (4).

Çocuk istismarı

Mart’ta en az 68 kız çocuğu cinsel istismara maruz kaldı.

Dört kız çocuğu istismar sonucu hamile kaldı.

Cinsel istismara maruz kalan bir kız çocuğu engelliydi.

50 kız çocuğunu okulda işçi olarak çalışan bir erkek, dördünü en yakınındaki erkeklerin arkadaşları (babasının, ağabeyinin, sevgilisinin arkadaşları), ikisini aynı ilçede yaşadığı erkekler, birini şoför, birini yeni tanıştığı bir erkek, altısını tanımadığı erkekler istismar etti. Dört kız çocuğunu istismar eden erkeklerin kim olduğu haberlerde yer almadı.

İstismar olaylarından dördü, kız çocuklarının hamile kalmasıyla ortaya çıktı. Biri ise istismarcının çocuğa yolladığı mesajların ailesi tarafından fark edilmesiyle ortaya çıktı.

12 erkek tutuklandı, dördü adli kontrolle serbest kaldı, biri ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Yedi istismarcıyla ilgili hukuki süreç haberlere yansımadı.

Kız çocuklarına yönelik istismar olaylarının medyaya yansıdığı iller Adana (1), Aydın (2), Erzurum (2), Giresun (1), İstanbul (1), İzmir (6), Kocaeli (1), Konya (2), Manisa (1), Mardin (50), Samsun (1).

Şiddet – yaralama

Mart’ta erkekler 39 kadına şiddet uyguladı/yaraladı. Bunlardan üçü trans kadınlardı.

Şiddet-yaralama olaylarının yüzde 26’sı işyeri, kafe, okul önü, sokak ortası, kameralar karşısında basın toplantısı gibi yerlerde gerçekleşti.

Kadınların yüzde 15’i ayrılmak/boşanmak istediği için şiddete maruz kaldı. Kadınların yüzde 8’i ise kızları boşanmak istediği için, damatlarından şiddet gördü.

İki kadın çıkarttıkları uzaklaştırma kararlarına rağmen şiddete maruz kaldı.

Kadınların yüzde 56’sı cinayet teşebbüsüne ya da ölüme sebebiyet verebilecek yöntemlerle şiddete maruz kaldı: 10 kadın ateşli silahlarla, yedisi bıçakla, ikisi satırla, biri motorlu testereyle, ikisi levyeyle darp edilerek, biri boğazı sıkılarak yaralandı.

Üç saldırgan serbest bırakıldı. Sadece dört saldırgan tutuklandı; bir kafeyi basarak eski sevgilisine ateş eden ve kafedeki altı kişiyi daha yaralayan bir erkek ise önce serbest bırakıldı, daha sonra tutuklandı. Ayrıca kendisini savunmak için boğazını sıkan kocasının elindeki bıçağı alarak kocasını yaralayan bir kadın tutuklandı. 23 saldırgan hakkındaki hukuki süreç haberlere yansımadı.

Şiddet – yaralama vakalarının yaşandığı iller Adana (9), Afyon (2), Amasya (1), Ankara (2), Antalya (2), Antep (1), Aydın (3), Bolu (1), Çorlu (1), Denizli (2), Diyarbakır (1), Düzce (1), Erzurum (1), Giresun (1), İstanbul (1), Kayseri (2), Kocaeli (1), Mardin (1), Mersin (1), Ordu (1), Trabzon (1), Urfa (3). (ÇT)

Çiçek Tahaoğlu

Université Marc Bloch’da sosyoloji bölümünden mezun oldu. 2009’dan 2011’e kadar AFP’de fixer ve çevirmen olarak çalıştı. Gazeteci Burcu Karakaş ile Açık Radyo’da Cadı Postası programını yaptı. 2015 Müşerref Hekimoğlu Başarı Ödülü’nü aldı. 2011’den beri bianet’te kadın ve LGBTİ haberleri editörü olarak çalışıyor.

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here