Anasayfa Haber “Ermeni Soykırımı’nın reddi Türkiye’nin yüz yıllık yalnızlığıdır.”

“Ermeni Soykırımı’nın reddi Türkiye’nin yüz yıllık yalnızlığıdır.”

Paylaş

 

İSTANBUL (DİHA) – Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 8’inci yıldönümünde yapılan on binlerce kişinin katıldığı anmada konuşan yazar Murathan Mungan, “8 koca yıl geçti. O yıl doğan çocuklar dillendi, okumayı yazmayı söktü. Ama Hrant Dink’in ölüsü gerçekleri aydınlatılmayan bir cinayet olarak halen bu kaldırımda yatıyor. Yerini bulmamış bir adaletin sancısı yüreklerde zonklamaya, vicdanımızı sızlatmayı sürdürüyor. Hrant Dink hergün bu kaldırımda öldürülüyor” diye konuştu.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink katledilişinin 8’inci yıldönümünde on binlerce yurttaş tarafından Agos Gazetesi önünde anıldı. Divan Otel önünde bir araya gelerek, “Hrant için adalet için”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları eşliğinde yapılan yürüyüş Agos Gazetesi önünde sonlandırılmasının ardından başlayan anmada Agos Gazetesinin bulunduğu binaya üzerinde Hrant Dink’in fotoğrafı ile “Buradayız Ahparig, 8. yıl” yazılı dev pankart asıldı. Agos Gazetesi önünde, “Yüzleşin! Hrant’la, soykırımla” yazılı dev pankart asılırken, gazetenin önünde Hrant Dink’in katlediliğini alana Dink’in fotoğraflarının bulunduğu dövizler ve kırmızı karanfiller eşliğinde mumlar yakıldı. Anma Hrant Dink şahsında 1915 Ermeni Soyrkımı ile özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşuyla başladı.

Ardından yapılan Hrant Dink’in arkadaşı yazar Murathan Mungan konuştu. Konuşmasına alanda bulunanları selamlayarak başlayan Mungan, Dink’in katledilmesinin ardından kaleme aldığı, “Cinayetin arkasındaki en büyük örgüt başlıklı yazısından bir bölüm okudu. “Bu ülkede ölenler, öldürülenler, katledilenler biz onlardan sonra bir kaç kelime daha söyleyebilelim diye katledildi” diye konuşan Mungan, “Baskıcı iktidar korkunun bulaşıcı olduğunu bilir ancak onların bilmediği cesaretin de bulaşıcı olduğudur” ifadelerini kullandı.

‘Hrant Dink her gün öldürülüyor’

Dink’in katledilmesinin üzerinden 8 yıl geçtiğini hatırlatan Mungan, “8 koca yıl geçti. O yıl doğan çocuklar dillendi, okumayı yazmayı söktü. Ama Hrant Dink’in ölüsü gerçekleri aydınlatılmayan bir cinayet olarak halen bu kaldırımda yatıyor” dedi. Hrant için adalet arayışının 8 yıldır devam ettiğini söyleyen Mungan, “Bizler hakikat arayışımızı 8 yıldır sürdürüyoruz. Yerini bulmamış bir adaletin sancısı yüreklerde zonklamaya, vicdanımızı sızlatmayı sürdürüyor. Hrant Dink her gün bu kaldırımda öldürülüyor” diye konuştu.

‘İktidarlar değişiyor ama…’

1938 Dersim Katliamı, 6-8 Eylül olayları, Sivas ve Roboski katliamlarını hatırlatan Mungan, “Bu ülkenin değişmeyen karanlık gerçeği bizi her seferinde aynı sözlerin tekrarına mahkum ediyor. İktidarlar değişiyor ama katliamcı merkezi devlet zihniyeti aynı kalıyor. Dersim, 6-7 Eylül, Sivas’ın failleri birdir. Roboski’yi bombalayan kişiler, zihniyetler aynı” dedi. Mungan’ın bu sözleri, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarıyla karşılandı.

‘Hrantla öldürülmek istenen barış diliydi’

“Hrant Dink tüm halkların eşitliğine inanmış biri olarak barışın diliyle konuşuyordu. Sahici, hakiki ve sürekli kılınmasını istediği barışın diliyle” ifadelerini kullanan Mungan, şunları söyledi: “Hrant kin tazelemek için değil hafıza tazelemek için söz alıyordu. Ötekileştirmenin dışlayıcı şeytanca dilinden çok uzak bir dille konuşuyordu. Bu nedenle Hrant Dink Ermeni kimliğiyle ‘öteki’, diliyle ‘yabancıydı’ onlara. Hrantla öldürülmek istenen işte bu barış diliydi.”

Hrant Dink’in katledilmeden önce en büyük rüyalarında birinin Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınır kapısının açılması olduğunu belirten Mungan, “Ölülerimizin sadece hatırlarına değil rüyalarına da sahip çıkma gerekir. O kapının açılması yüz yıldır Ararat Dağı’na çöken sisin dağılması olacaktır. O kapının açılması 2015’e çok yakışacak” şeklinde konuştu. Ermeni Soykırımının 100’üncü yılı olduğunu hatırlatan Mungan, “Ermeni Soykırımı’nın reddi Türkiye’nin yüz yıllık yalnızlığıdır. Türkiye bu gerçeğiyle yüzleşerek bu karanlık mirasın ağırlığından kurtulmalı” dedi.

‘Demokrasinin karikatürünü değil, kendisini istiyoruz’

Mungan, son olarak şunları söyledi: “Bu ülkede uzun süredir toplumsal kutuplaşmalar yaratılıyor. Devleti yönetenler şiddet amigoluğu yapıyor. Türkiye adeta adım adım Enver Paşa, Talat Paşa ile gecikmiş randevusuna sürükleniyor. Bu yüzden bizler, Hrant için adalet için 8 yıldır haykırılanlar, artık demokrasinin karikatürünü değil kendisini istiyoruz. Çocukların, devlet kurşunlarıyla katledilmediği, her çeşit ayrımcılığın ortadan kalktığı, herkesin eşit haklara sahip yurttaşlar olduğu bir toplumda barış, kardeşlik ve dayanışma içinde yaşamak istiyoruz.” Anmanın ardından kitlesel bir şekilde Taksim Meydanı’na yürümek isteyen kitle, meydan girişinde TOMA’lar ve polisler tarafından engellendi. Polis, anmaya katılanların meydana girmesine izin vermemekte ısrar etmesi üzerine yaşanan kısa süreli gerginlik, barikatların kaldırılması ile sona erdi.

(ekip/mö)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here