Anasayfa Haber Ermeni toplumu soykırımın yıldönümünde ‘hakikat’ talep edecek

Ermeni toplumu soykırımın yıldönümünde ‘hakikat’ talep edecek

Paylaş

Ermeni Soykırımı’nın 101’inci yıl dönümünde Türkiye’de ve dünyanın pek çok ülkesinde anma etkinlikleri düzenlenecek. Her yıl olduğu gibi bu yılki etkinliklerde de “hakikat” talebi yükselecek.

 Ermeni Soykırımı’nın üzerinden tam 101 yıl geçti. Her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın pek çok ülkesinde ve Türkiye’de soykırımda yaşamını kaybedenler anılacak. Etkinliklerin ana teması ise hakikat talebi olacak. İstanbul’da, ilk etkinlik, 24 Nisan Pazar günü, 19.15’de Tünel’de düzenlenecek. Bu etkinlikte Batman’da askerlik yaparken başka bir asker tarafından katledilen Sevag Balıkçı da anılacak. Balıkçı’nın ailesi, 15.30’da Şişli Ermeni Mezarlığı’nda evlatları için anma düzenleyecek. Geçen sene ilk defa hükümet temsilcilerinin katıldığı 24 Nisan ayini, Meryem Ana Patrikhane Kilisesi’nde bu sene de düzenlenecek. 1915 kurbanlarının anılacağı Badarak ayinine resmi düzeyde bir katılım olup olmayacağına dair henüz bir açıklama yapılmadı.

İzmir ve Ankara’da anma etkinlikleri olacak

İzmir’de de soykırım anması düzenlenecek. Talat Paşa Bulvarı, Sevinç Pastanesi önünde 24 Nisan Pazar saat 19.00’da bir araya gelecek İzmirliler “101.yılında Ermeni Soykırımını tanıyın, özür dileyin” talebini yükseltecek. Ankara’da da, ilk etkinlik, 23 Nisan’da ‘2. yüzyılına Girerken Ermeni Soykırımı’ başlıklı bir panel düzenlenecek ardından da 24 Nisan Anma Platformu bir panel ve anma yürüyüşü düzenleyecek. 24 Nisan’daysa saat 15.00’da Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde, 24 Nisan’da tutuklanan ve öldürülen Ermeni aydınlarının isimleri okunarak soykırım kurbanları anılacak.

En yoğun program ABD’de

ABD, Los Angeles’da ‘Ermeni Soykırımı Komitesi’ çatısı altında birleşen 26 sivil toplum örgütü ve inisiyatif, 24 Nisan’da bir anma yürüyüşü düzenleyecek. Aralarında öğrenci örgütleri, Yahudi, Süryani ve Kürt topluluk dernekleri ve insan hakları örgütlerinin yer aldığı komitenin düzenlediği ‘Adalet İçin Yürüyüş’, yerel saatle 13.00’da Los Angeles’daki Türkiye Konsolosluğu önünde başlayacak. Los Angeles’da ayrıca özel bir anma konseri de düzenlenecek. ‘Genocide 101’ ismini taşıyan konser programı kapsamında String Harmonies, Heibert, Kevork Artinian, the Greg Hosharian Trio ve Armenian Public Radio, 24 Nisan akşamı Beyond the Stars Palace Tiyatro Salonu’nda sahnede olacak. ABD’deki bir başka yürüyüş de doğu yakasında, New York’ta düzenlenecek. 30 senedir olduğu gibi Times Meydanı’nda düzenlenecek anma yürüyüşü yerel saatle 14.00-16.00 arasında yapılacak. ‘Hakikat, Tanıma ve Adalet’ başlıklı yürüyüşte, Ermeni Soykırımı’nın yanı sıra Holokost ve diğer soykırımlarda hayatını kaybedenler de anılacak.

Avustralya

Avustralya’da Ermeni Soykırımı’nı anma etkinliklerinin adresi Sidney ve Melbourne olacak. ‘Ermeni Soykırımı’nı Anma Komitesi’nin yaptığı açıklamaya göre, 101’inci yıl anmaları, 22 Nisan’da Melbourne’da Victoria Devlet Kütüphanesi önündeki mumlu gece nöbetiyle başlayacak. 24 Nisan’da da Sidney’deki Chatswood Ermeni Apostolik Kilisesi’nde bir yas ayini düzenlenecek. Ardından Hyde Park’dan Botanik Bahçesi’ne yürüyüş ve 24 Nisan akşamı Willoughby Concourse Konser Salonu’nda bir anma gecesi düzenlenecek.

Lübnan

Soykırımın 101. yıldönümü, Lübnan Beyrut’ta büyük bir yürüyüşle anılacak. 24 Nisan’da şehrin ‘Şehitler Meydanı’nda düzenlenecek anma, Lübnan’ın 3 Ermeni siyasi partisinin inisiyatifinde hazırlanıyor. Partilerin gençlik örgütleri de aynı gün Beyrut’taki Türkiye Konsolosluğu önünde bir protesto eylemi düzenleyecek.

Ermenistan

Soykırımın 101. yılında, Ermenistan’da düzenlenecek en anlamlı anma etkinliklerinden biri de Aurora Ödül Töreni olacak. İsmini, Ermeni Soykırımı’nda akrabalarının öldürülüşüne tanık olan ve kendisi sağ kurtulan Aurora Mardiganian’dan alan Aurora Ödülü, bu yıl ilk kez verilecek. 24 Nisan’da Yerevan’da Karen Demirtchian Konser Salonu’nda düzenlenecek ödül töreninde, olağanüstü zor koşullar altında insanlık için mücadele eden dört finalist arasından seçilen bir finaliste ödülü takdim edilecek. Finalistler arasında Rwanda ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ni de sarsan ayaklanma sonucu yetim kalan çocukların bulunduğu Maison Shalom Yetimhanesi’nin kurucusu Marguerite Barankitse, Pakistan’ın Lahor şehrinde faaliyet gösteren ve seks işçilerine yardım eden Bonded Labour Liberation Font’un gönüllülerinden Syeda Ghulam Fatima, Sudan’daki savaş sırasında bölgedeki tek doktor olan Dr. Tom Catena ve Togolu Katolik Rahip Bernard Kinci yer alıyor. ‘100lives’ inisiyatifi tarafından hazırlanan Aurora Ödül Töreni’nde kazanana ödülünü George Clooney takdim edecek. Amal Alamuddin Clooney’in de katılacağı törende müzisyen Charles Aznavour’un da bulunacağı kesinleşti.

Yerevan’a özel bir soykırım anıtı açılışı yapılacak

23 Eylül’de de Yerevan’da ‘Soykırım Suçuna Karşı Küresel Forum’ düzenleniyor. Ermeni Soykırımı Müzesi ve Enstitüsü Başkanı Suren Manukyan’ın yaptığı açıklamaya göre, aktivistler, bilim insanları ve insan hakları savunucularının katılacağı forumun periyodik hale getirilmesi ve iki yılda bir yapılması planlanıyor. Soykırımın 101. yılında Yerevan’da özel bir anıtın açılışı da yapılacak. Şengal’de soykırıma uğrayan Ezidiler için dünyada hazırlanan bu ilk anıt, 21 Nisan’da törenle açılacak. 24 Nisan’da, her sene olduğu gibi Soykırım Anıtı’na (Tsitsernakaberd) pek çok Ermenistan yurttaşının gideceği düşünülüyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here