Anasayfa Haber HDP milletvekilleri Pervin Buldan ve Ertuğrul Kürkçü saldırıyla ilgili açıklama yaptı

HDP milletvekilleri Pervin Buldan ve Ertuğrul Kürkçü saldırıyla ilgili açıklama yaptı

Paylaş

ANKARA (DİHA) – Hükümetin yasallaştırmakta ısrar ettiği “İç Güvenlik Paketi” görüşmelerinde iktidar partisi üyelerinin saldırısına uğrayan HDP’li vekiller, “Bu yasa çıktıktan sonra neler yaşanacağının göstergesidir. Bir prova yaptılar” şeklinde konuştular. Saldırı nedeniyle suçlanan Mustafa Elitaş ise, muhalefet partisi üyelerinin saldırıya uğramasına rağmen muhalefet partilerini “terör uygulamakla” suçladı.

HDP milletvekilleri Pervin Buldan ve Ertuğrul Kürkçü, Meclis Genel Kurul’nda “İç Güvenlik Paketi”nin görüşmelerine geçilmeden önce AKP’lilerin muhalefete saldırması hakkında açıklama yapıyor.
680x680nc-ank-ertugrul-kurkcu-ya-saldiri5
Buldan, “Güvenlik” paketi daha gelemeden neler yaşanacağının görüldüğünü belirterek, “AKP paketin ilk kanını Meclis’te akıttı. AKP grubunun gözü kararmışçasına linç girişiminde bulunması hükümetin raydan çıktığının göstergesi. AKP grup başkanvekili hakkında AKP inceleme başlatmalı, AKP tüm kadınlardan özür dilemelidir. Meclis Kadın Başkan Vekilinin biz kadın milletvekillerine yönelik şiddete sessizliği tarihe geçecektir” açıklamasında bulundu. Buldan, tasarının geri çekilmesini isteyerek, “Bu yasaya kan bulaşmıştır. AKP çözüm ve barış sürecini çok tehlikeli bir sürece atmaktadır” diye konuştu.

Açıklamaya kaskla gelen Ertuğrul Kürkçü ise, “Bana bir şey yaparlarsa başımı korumak için kullanıyorum. Bu teçhizatla geleceğim. Bunu sadece acı mizah olsun diye söylemiyorum” diye konuştu. Kürkçü, “Birazdan Mustafa Elitaş bizim nasıl kötü insanlar olduğumuzu anlatacak ama eğer kapalı oturum olmasaydı neler yaşanacağına tanık olacaktınız” diye konuştu. HDP’nin söz hakkının AKP’ye verilmesine karşı Buldan ve Tuncel’in kürsünün önüne gelmek istemesine AKP’li erkek vekillerin bu kadın vekilleri darp etmeye çalıştığını belirterek, “Ben Tuncel’e savrulan yumruğu engellemek için yanına gittiğimde ona gelmeyen yumruk bana geldi. Adının Oktay Saraç olduğunu öğrendiğim AKP’li vekil saldırdı” diye konuştu. Kürkçü, Saraç’ın AKP’nin saldırı kıtalarının başını çeken vekil olduğunu belirterek, AKP’li vekillerin de buna sessiz kaldığını söyledi.

‘Bu prova oldu’

Kürkçü, “O nedenle ben bir kaç sıyrıkla atlatmış olabilirim ama bu tür saldırılarda kime ne olacağını hiç kimse tahmin edemez. Ellerine geçen bütün yaralayıcı nesnelerle ne varsa onlarla muhalefet üstüne saldırtan gücü düşünmemiz gerekir. İç Güvenlik Paketinin bunlar için hayat memat meselesi haline geldiğini düşünüyorum. Herkesin varlığını ve gücünü tehdit etmeyi her fırsatta gündeme getireceklerini görüyorum. Bu yasa geçerse polis, jandarma ve sivil güçleri böyle şekillenecek, Cumhurbaşkanının açıklamasına bakılırsa sivil yurttaşlarda böyle şekillenecek. Ellerine geçen araçlarla Türkiye’nin nasıl kısa sürede mezbahaya döneceğini görüyoruz. Bu prova oldu” diye konuştu.

Aynı saatlerde mecliste açıklama yapan AKP’li Mustafa Elitaş ise HDP vekillerinin saldırıya uğramasına rağmen, 3 muhalefet partisinin mecliste “terör estirdiğini” ileri sürdü. Elitaş, “Ben kürsüden konuşurken, Sebahat Tuncel ve Pervin Buldan bana taciz uygulamışlardır” şeklinde konuştu. Elitaş HDP’yi de, “30 yıldır terör uygulanlar” şeklinde lanse etmesi dikkat çekti. “Dün HDP’de taşeronu olarak CHP ve MHP yarış içindedir” iddiasında bulunan Elitaş, her iki partiyi “HDP’nin değirmenine su taşımakla” eleştirdi.

Elitaş, paketin demokratik olduğunu ve AB müktesebatına uygun olduğunu savundu.

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here