Anasayfa Haber Ertuğrul Özkök’ün bugün Hürriyet gazetesinde ”Bu laf olmadı Selo” başlıklı yazısının...

Ertuğrul Özkök’ün bugün Hürriyet gazetesinde ”Bu laf olmadı Selo” başlıklı yazısının özü :*Lafı götünden anlatmaktır.

Paylaş

Özgürlükçü sol‘dan Efe Özgür’ün Haber analizi : Ertuğrul Özkök’ün  bugün Hürriyet gazetesinde ”Bu laf olmadı Selo” başlıklı yazısı ”ilk  defa bölünmeden söz etti  manşetiyle verildi.

Konuşma o kadar net,sade, anlaşılır olduğu halde neden başka halde sunulma ihtiyacı duyuluyor. Selahattin Demirtaş’ın ne demek istediği basit karmaşık olmayan cümlelerle anlattığı halde,neden çarpıtılır?

images

Selahat’in Demirtaş :”Tarihi kırılmanın yaşandığı şu günlerde halkımız bunun kararını verecek; diktatörlük mü özgürlük mü, tek bir adamın sultasında yaşamak mı yoksa öz yönetim mi? Bunun kararını biz verdik, Türkiye’nin batısı da bu verilmiş karara katılmalıdır, destek vermelidir.diyor

Demirtaş kısaca  Türkiye de Yaşayan Kürtlerin Terçihini bir arada ortak yaşam olarak açıklıyor.

Konuşmanın kapsamın da ifade edilen Kürdistan coğrafyası, Türkiye ile sınırlı değil,  artık bunu anlamamazlıktan gelmeyin.Dört parçanın nerelerde olduğunu söylemeye gerek her halde yok, toplam kırk milyon Kürt bu coğrafyada yaşıyor.Demirtaş ‘‘Kürtler artık kendi coğrafyasında siyasi irade olacak’‘derken bu bölgeyi kast ediyor.Ve devam ediyor: ”Belki Kürtlerin bağımsız devleti de olacak federal devleti de, kantonları da özerk bölgeleri de”

Rahat ol Özkök  ”bize” düşen ”Özerk bölge”,Suriye ye  ”Kantonlar”  gerisini şimdilik İran ve Irak düşünsün.

Devletlerin  İradesi ne mi saygı duyacaksınız ,halkların irade-sine mi saygı duyacaksınız  bunu açıklayın da  kim demokrat kim değil anlayalım….

Ayrıca devlet gibi düşünmek zorundamı insanlar..

bbe420ccb9c81e465ea5c1c43d630018

Havuzun suyu değişmiyor çok kirlendi  eklenecek yeni kirli sulara  ihtiyaçları olduğunu zannetmiyorum, ince ince  mesajlara gerek yok..

Özyönetim tartışmalarının yapıldığı Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Olağanüstü Genel Kurulu’nun açılışında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bu direniş zaferle sonuçlanacak, herkes halkın iradesine saygı duyacak. Kürtler artık kendi coğrafyasında siyasi irade olacak. Belki Kürtlerin bağımsız devleti de olacak federal devleti de, kantonları da özerk bölgeleri de” dedi.

 Demirtaş, konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Kürtler artık kendi coğrafyasında, siyasi bir irade olacaktır. Korkunun ecele faydası da yok. Engelleme yerine güç verseniz, omuz omuza verseniz hep birlikte kazanacağız. Madem hasta ameliyat masasına yatırıldı, bu hasta iyileşmeden masadan kalkmayacak. Bu direniş zaferle sonuçlanacak, herkes halkın iradesine saygı duyacak. Kürtler artık kendi coğrafyasında siyasi irade olacak. Tarihi kırılmanın yaşandığı şu günlerde halkımız bunun kararını verecek; diktatörlük mü özgürlük mü, tek bir adamın sultasında yaşamak mı yoksa öz yönetim mi? Bunun kararını biz verdik, Türkiye’nin batısı da bu verilmiş karara katılmalıdır, destek vermelidir. Gelecek yüzyılda bir Kürdistan gerçeği olacak. Belki Kürtlerin bağımsız devleti de olacak federal devleti de, kantonları da özerk bölgeleri de…”

*”Lafı kıçından anlamak”  olarak yazılacaktı sonra  sözlüklere bakıldı ,aynı anlama geldiği için  ”lafı” dolandırmaya gerek kalmadan doğrudan yazıldı.. 

Özgür Efe

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here