Anasayfa Haber Esad, Moskova’da Putin’le görüştü

Esad, Moskova’da Putin’le görüştü

Paylaş

Soçi’de Rusya, Türkiye ve İran devlet başkanlarını buluşturacak görüşme öncesi Esad sürprizi yaşandı. Moskova’ya giden Esad, Kremlin’de Putin’le görüştü. Türkiye de 4 yıl aradan sonra Rus askeri uçaklarına hava sahasını açtı.

 Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad dün Moskova’ya giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüştü. Kremlin’den yapılan açıklamada, iki liderin siyasi çözümü ele aldığı belirtildi.

 

Buna göre Putin Esad’ı Suriye’deki mücadelede elde ettiği başarılarından dolayı tebrik etti, Esad da Putin’e teşekkür etti.

Putin aynı zamanda Suriye’deki terörizmle mücadelenin bitmek üzere olduğunu belirtti.

Putin, Suriye’deki esas meselenin siyasi uzlaşma olduğunu belirtti.

Esad da “Rusya siyasi uzlaşının teşvikini mümkün kıldı” ifadelerini kullandı.

Putin ve Esad birbirlerine sarılarak selamlaştı. (Fotoğraf: Sputnik)

Görüşmeni yarın Soçi’de Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı biraraya getirecek zirve öncesi gerçekleşmesi dikkat çekti.

Esad en son 2 yıl önce Moskova’yı ziyaret ederek Putin ile görüşme gerçekleştirmişti.

TÜRKİYE 4 YIL SONRA HAVA SAHASINI AÇTI

Öte yandan Türkiye ile Rusya ilişkilerinde yeni bir adım daha atıldı. Suriye krizi yüzünden dört yıldan bu yana Rusya Savunma Bakanlığı’na ait askeri uçaklara hava sahasını kapalı tutan Türkiye, önceki gün bir Rus askeri nakliye uçağına Türk hava sahasını açtı.

Rus ajansı Interfaks’ın haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığı’na ait TU-154M nakliye uçağı Moskova yakınlarındaki Çkalovsk askeri üssünden havalandıktan sonra Karadeniz ve Türkiye üzerinden uçuşunu gerçekleştirerek Suriye’nin Lazkiye bölgesinde yer alan Rus Hmeymim Hava Üssü’ne iniş yaptı. Böylece uçak en kısa yoldan Suriye’deki Rus Hmeymim Hava Üssü’ne ulaştı.

g.duvar

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here