Anasayfa LGBTİ Eşcinsel, biseksüel, trans işçiler sendikal örgütlenmeyi tartıştı

Eşcinsel, biseksüel, trans işçiler sendikal örgütlenmeyi tartıştı

Paylaş
LGBTİ’lerin öncülüğünde Tüm Bel-Sen’in ev sahipliğini yaptığı sempozyum Ankara’da gerçekleştirildi. KESK’e bağlı sendikaların yanı sıra 8 ülkeden sendikaların katıldığı sempozyumda LGBTİ’ler için sendikal örgütlenmenin gerekliliği tartışıldı.

ANKARA- Ankara’da 8 ülkeden çeşitli sendikalar, KESK’e bağlı sendikalar ve LGBTİ örgütleri üyeleri Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum’da bir araya geldi. Kaos GL Derneği’nin 3.’sünü düzenlediği sempozyum, “LGBTİ hakları sendikal haklardır” şiarıyla örgütlendi.

Sempozyumda, LGBTİ’ler ve translar için sendikal örgütlenmenin gerekliliğine işaret edildi. LGBTİ’lerin yanı sıra Tüm Bel-Sen’in ev sahipliğini yaptığını sempozyumun açılışında Avrupa Parlamentosu LGBTİ İntergrup Eşbaşkanı Ulrike Lunacek’ın gönderdiği mesaj okundu.

Lunacek, Türkiye’nin yargı, temel haklar, adalet, özgürlük ve güvenliğe dair AB uyum sürecindeki 23 ve 24’üncü maddeleri gündeme alınması gerektiğini söyledi. Lunacek, ayrımcılıkla mücadelede yasaların yeterli olmadığını belirtti. LGBTİ çalışanların iş yerlerinde kendilerine otosansür uyguladığını kaydeden Lunacek, eşitlik mücadelesinde heteroseksüel desteğinin kilit noktada olduğunu ifade etti.

İngiltere ve Galler’deki sendikalar federasyonu TUC üyesi Peter Purton, 20 yıl önce eşcinsellerle komşu dahi olmak istemeyen toplumun LGBTİ’lerin eşitlik talebine giderek daha fazla destek verdiğini söyledi. Purton, yasal değişimin tek başına yeterli olmadığına dikkat çekerek şöyle devam etti: Yasal eşitlik var diye kazandık sanılmasın. Nefret suçu rakamları hiç olmadığı kadar yüksek. Evlilik eşitliğinin geldiği güzel ülkemiz evsiz eşcinsel gençlerle dolu.

Madencilerle Dayanışan Lezbiyen ve Geyler (LGSM) grubundan Gethin Roberts, 1984’teki Thatcher hükümetinin politikaları sonucu greve giden madenciler için yaptıkları bağış kampanyasını anlattı. Roberts, Soma’daki maden faciasının ardından da LGSM olarak bağış topladıklarını, bu yardımların Kaos GL Derneği ve Eğitim-Sen aracılığıyla kadınlara ulaştırılacağını söyledi.

Almanya’nın ilk açık eşcinsel öğretmenlerinden Detlef Mücke, geçmişte sendikaların “Yatak odanızda ne yaptığınız bizi ilgilendirmez, sendikaların adını lekeliyorsunuz” gibi argümanlarla eşcinsellerin haklarını savunmaktan kaçındığını aktardı.

Sempozyumun ikinci gününde Transgender Europe’tan Vreer Verkerke, Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı’nın hazırladığı rapordan trans istihdamıyla ilgili bilgiler paylaştı. Vreer’in sunduğu bilgilere göre, Hollanda’da transların en az yüzde 25’i işsiz ya da eksik istihdam ediliyor.

Eğitim-Sen Genel Sekreteri Sakine Esen Yılmaz, KESK ve Eğitim-Sen’in tüzüklerinde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği yer alsa da LGBTİ üyeler için çok yol alınamadığını ifade etti. LGBTİ Komisyonlarının iç ve dış dirençle karşılaştığını belirten Yılmaz, komisyonların medya tarafından hedef gösterildiğini aktardı.

SES üyesi Belkıs Yurtsever ise sağlık alanının “heteroseksist bir algıyla” yürütüldüğüne dikkat çekti. Yurtsever, interseks bebeklere yönelik zorunlu olmayan tıbbi müdahalelerin ileri ki yıllarda sağlık sorunlarına yol açabildiğini belirtti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here