Anasayfa Spor Eşcinsel Hakem Kazandı, Futbol Federasyonu Kaybetti

Eşcinsel Hakem Kazandı, Futbol Federasyonu Kaybetti

Paylaş

Click here to read the article in English / Haberin İngilizcesi için burayatıklayın. 

Eşcinsel olduğu gerekçesiyle hakemlikten men edilen Halil İbrahim Dinçdağ kazandı!

2009’da cinsel yönelimi nedeniyle hakemlikten men edilen Dinçdağ, 2010’da Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) açtığı maddi ve manevi tazminat davası açmıştı.

Bugün görülen 19. duruşmada dava sonuçlandı; mahkeme TFF’nin Dinçdağ’a 20 bin lira manevi tazminat, 3 bin lira maddi manevi ödemesine karar verdi.

Kararı bianet’e değerlendiren Dinçdağ, “29 Aralık 2015 tarihi, futbolda homofobiyle mücadele anlamında bir devrim oldu. Bu karar futboldaki erkek egemenliği tabularını yıktı. LGBTİ’lere yapılan haksızlıklar anlamında çok büyük karar olduğunu düşünüyorum. Bu hepimizin zaferi oldu” diye konuştu.

Avukatı Fırat Söyle ise “Duruşmaları yakından takip ettik, bunun da sonucunu aldık. Bu bir hak mücadelesiydi. Şunu gördük; insanlar cinsel yönelimlerinden dolayı yaşadıkları sıkıntıların takipçisi olduklarında, tamamen diyemem ama, kısmen de olsa adalet yerini buluyor” dedi.

“Kariyerinde yükselebilme ihtimali sonlandı”

Hakem Dinçdağ’ın avukatı Söyle, davanın uzun yıllardır sürdüğünü ve Dinçdağ’ın yaşadığı maddi ve manevi zorlukların 20 bin lirayla karşılanmayacağını söylerken, diğer taraftan kararın önemli bir kazanım olduğunun altını çizdi:

“Türkiye’de yargı anlayışında, manevi tazminatların sebepsiz bir zenginleşmeye neden olacağı düşünülüyor ve dolayısıyla zenginleşmeme üzerine bir tazminat düşünülüyor.

“TFF’nin Halil’i deşifre etmesiyle beraber, Halil maddi ve manevi anlamda çok büyük sıkıntılar yaşadı. Annesini kaybetti, kendisinin de kanser olduğu ortaya çıktı.

“2009’da hakemlik yapmasının engellenmesiyle, Halil’in kariyerinde yükselebilme durumu sekteye uğramış oldu. Asıl mağduriyet de bu. Bugün Süperlig’de maç yöneten bir hakemin aldığı ücret en az 5 bin liradır, il hakemleri ise harcırah dışında 50-60 lira alıyor. Arada çok ciddi bir fark var. Halil’in klasman ya da üst hakem olabilme ihtimali sonlandı çünkü yaş sınırlandırması var.”

“Cinsel yönelim ayrımcılığına karşı önemli bir karar”

Avukat Söyle sözlerine şöyle devam etti:

“Ödenecek tazminatların ötesinde önemli bir karar. Halil’in TFF tarafından yaşadığı sıkıntıların mahkeme tarafından tescil edilmesi anlamına geliyor.

“Bu bir hak mücadelesiydi. Diğer hakemlerin ve diğer insanların cinsel yönelimlerinden dolayı yaşadıkları sıkıntıların takipçisi olduklarında tamamen diyemem ama kısmen de olsa adalet yerini buluyor. Burada mahkemenin bakış açısı da önemli, bunu gerekçeli karar çıktığında göreceğiz.”

Ne olmuştu?

Trabzon’da 14 yıl futbol hakemliği yapan Halil İbrahim Dinçdağ, Trabzon İl Hakem Kurulu’nun kendisinden askerlikle ilgisi olmadığına dair belge istemesi üzerine Trabzon Askerlik Şubesi’nden “askerliğe elverişli değildir” ibareli bir rapor almıştı.

Raporu İl Hakem Kuruluna vermesinden sonra Trabzon İl Hakem Kurulu üyelerinden birisi, Halil İbrahim Dinçdağ ile birebir konuşmuş, kendisine artık maç verilmeyeceği söylemiş ve hakemliği bırakmasını istemişti. Ardından İl Hakem kurulu, Dnçdağ’ın eşcinsel olduğunu ve raporu Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) yolladı.

Nisan 2009’da Merkez Hakem Kurulu’ndan gelen cevabın ardından, Trabzon İl Hakem Kurulu Dinçdağ’ın profesyonel hakemlik sınavına girmesini engellemişti.

Bu süreçte basına sızdırılan yazışmalar neticesinde Dinçdağ’ın kimliği deşifre edilmişti. Dinçdağ’la ilgili haberler yaygın medyada geniş yer bulmuş, Erman Toroğlu gibi isimler medyaya “Hele erkek maçlarında bu arkadaşların duygusal düdük çalacaklarını tahmin ediyorum. Mesela yakışıklı, sert futbolcu lehine daha çok düdük çalıp penaltı vereceklerini zannediyorum” şeklinde açıklamalar yapmıştı. (ÇT)

Çiçek Tahaoğlu

Université Marc Bloch’da sosyoloji okudu. 2009’dan 2011’e kadar AFP’de fixer ve çevirmen olarak çalıştı. Açık Radyo’da Cadı Postası programını yaptı. 2015 Müşerref Hekimoğlu Başarı Ödülü’nü aldı. 2011’den beri bianet’te kadın ve LGBTİ haberleri editörü olarak çalışıyor.

bianet
Paylaş

1 Yorum

  1. Memleketde ne kadar ibne varmış arkadaş. Her ibneyim diyenin peşinde bende diye bağıran binlerce kişi oluyor.

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here