Anasayfa Haber Eşek Tecavüzcülerine Para Cezası

Eşek Tecavüzcülerine Para Cezası

Paylaş

Iğdır Orman ve Su İşleri Müdürlüğü, bir eşeğe tecavüz eden iki erkeği499 lira idari para cezasına çarptırdı.

Kararı bianet’e değerlendiren İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Hülya Yalçın, dava açılması için bölgedeki avukatlarla temas halinde olacaklarını aksi takdirde muhabere yoluyla kendilerinin suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Eşeğin sahipsiz olmasından dolayı hapis cezasının uygulanamadığını ifade eden Yalçın, yasalar yetersiz kalsa da tecavüzün idari para cezasıyla kapandığının kamuoyuna duyurulması açısından hukuki süreci devam ettireceklerini açıkladı. Iğdır Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu ile de görüştüğünü söyledi.

“Başlarda hayvana tecavüz vakalarının hukuki başvurularını yapmaya çalıştığımızda, ‘Kanundan haberiniz yok mu, neyin davasını açıyorsunuz’ diyorlardı. Çünkü yasada karşılığı yok. Biz çoğu kez takipsizlik kararı çıkacağını bilmemize rağmen başvurularımızı yaptık, sayısı o kadar çok oldu ki artık reddedemiyorlar. Bu inadımızın sebebi hayvan hakları savunucularının hayvanlara yapılan eziyetin takibini yapacağını bilmelerini istememiz. Türkiye’de sahipsiz bir hayvana tecavüz ediliyor ve sadece para cezası ile geçiştiriliyor. Tecavüzün takipsizlikle sonuçlandığını kamuoyunun bilmesi gerekiyor.”

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) ile birlikte Türkiye’de hayvan hakları ihlallerinin izlenmesi ve raporlanması çalışmalarını yürüttüklerini söyleyen Yalçın, davalar sonuçsuz kalsa da vakaların kayıt altına alınarak verileştirilmesinin önemli olduğunu vurguluyor.

“İnsan hakları ihlalleri yoğunlaşınca hayvanlar unutuluyor”

2013 yılında ilki düzenlenen Hayvan Hakları Kurultayı’nda Türkiye hukukçularını hayvan hakları alanında birlikte mücadeleye çağırdıklarını söyleyen Yalçın, hayvan hakları mücadelesinin ülkenin her yerinde barolar ve STK’lar işbirliğiyle verilmesi gerektiğini belirtti:

“Çağrımıza 20 barodan dönüş aldık. Bu barolardan hiçbiri Doğu Anadolu’dan değildi. Güneydoğu Anadolu’dan ise ikisi dönüş yaptı ama devamını getiremedik. Siyasi ve sosyal gündem yoğunluğundan dolayı endişeliler. İnsan hakkı ihlalinin yoğun yaşandığı yerler olduğu için hayvan hakları ile uğraştıklarında tepki alacaklarını düşünüyor olabilirler. Artık davet beklememe kararı aldık. Bundan sonra kendimiz bölgeye gidip, bölgedeki barolar ve STK’larla işbirliği yapmayı planlıyoruz.”

Ne olmuştu?

Av ve Yaban Hayatı Koruma ekipleri, 28 Eylül’de Iğdır Doğubeyazıt-Korhan Yaylası yol ayrımında iki kişinin bir eşeğe tecavüz ettiğini görmesi üzerine tutanak tutulmuş, her bir şahısa 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 14/j maddesi uyarınca 499 lira idari para cezası kesilmişti.binet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here