Anasayfa Haber Eşek sırtında taşınan hayat!

Eşek sırtında taşınan hayat!

Paylaş

 Türkiye’nin gelişmişlik düzeyi tartışıladursun, Diyadin’in Mîrzacan (Taşbasamak) köyünde yaşayan 2 bini aşkın yurttaş, su ihtiyaçlarını tek kuyudan eşeksırtında karşılıyor. Köyün 7 kilometre uzağında bulunan tek kuyu üzerinde inşa edilen çeşme başında kışın dondurucu soğuğunda saatlerce sıra bekleyen yurttaşlar sularını eşeklerle evlerine taşıyor.

Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Mîrzecan (Taşbasamak) köyü sakinleri, su ihtiyaçlarını 50 yıl önce köyde yapılan çeşmeden eşeklerle su taşıyarak sağlıyor. İlçeye 7 kilometre uzaklıkta bulunan ve yaklaşık 2 bin 500 yurttaşın yaşadığı köyde bütün su ihtiyacı, köy camisinin yakınında bulunan tek kuyu üzerinde yapılan çeşmeden sağlanıyor. Yurttaşlar, ihtiyaçlarını gidermek için lazım olan suyu, saatlerce sıra bekledikleri kuyudan bidonlarla alarak, yükledikleri eşeklerle eve götürüyor.

Köy muhtarı ve yurttaşların sorunu gidermek için başvurdukları sorumlu kurumlar ise, bu durum karşısında sessizliğini koruyor. 13 yıl önce köyde yapılan su şebekesi halen faaliyete girmezken, 4 yıl önce yapılan su ihalesinden de herhangi olumlu bir sonuç çıkmadı.

Murat Nehri’ne gidiyorlar

Genelde kadın ve çocukların su taşımak için tek kuyu başında sıra beklediği köyde, var olan su sıkıntısı kış aylarının gelmesiyle birlikte daha da arttı. Kış aylarının soğuk günlerinde bazen saatlerce su sırası bekleyen yurttaşlar, bütün kişisel ve çevre temizliklerinde bu suyu kullanıyor. Köyün nüfus yoğunluğundan dolayı çeşmeden su ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamayan yurttaşlar, birçok kez eşeksırtında bir saati aşkın yol kat ederek, Murat Nehri’nden evlerine su taşımak zorunda kalıyor. Her ne kadar köyde birçok yurttaşın su taşımak için eşeği olsa bile bazı aileler bu kadar şanslı değil. Eşekleri olmayan aileler ise, su yüklü ağır bidonları birçok kez ellerinde taşımak zorunda kalıyor.

‘Çeşme başında el ve ayaklarımız donuyor’

Her gün çeşme başına gelmek zorunda kalan Hatice Ürkmez adlı yurttaş, köydeki su sıkıntısından dolayı duş alamadıklarını ve evlerini doğru dürüst temizleyemediklerini belirtti. Kış aylarında çeşme başına gelmenin ise başlı başına bir işkence olduğunu vurgulayan Ürkmez, “Çeşme başında elimiz ayağımız donuyor. Evlerimizde çamaşır makinesi var fakat suların akmamasından dolayı bir işe yaramıyor” dedi.

Birçok kez su şebekesinin yapılması için ihale yapıldığını fakat bir türlü faaliyete geçilmediğini aktaran 60 yaşındaki İbrahim Çiftçi adlı yurttaş ise, eşeksırtında su taşımaktan perişan olduklarını söyledi.

‘Kaplıca havuzlarımız yapılsın’

Su sırası beklerken bazen komşuları ile tartışmak zorunda kaldığını ifade eden Halime Kaya da, ilçede bulunan kaplıca havuzlarının yıkılmasının ardından daha da zorlandıklarını belirtti. Bu durumun artık son bulmasını isteyen Kaya, “Önceden kaplıcalarda çocuklarımızı yıkayabiliyorduk. Fakat onlarda yıkıldı. Hiç olmazsa kaplıca havuzları yapılsın” diye konuştu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here