Eski çete emirinin itirafı: Sur ve Cizre’de DAİŞ üyeleri savaştırılıyor – iddası

Paylaş

Ehrar El Şam eski çete emiri M.E.Z., 6 ay önce Tel Rifat kasabasında MİT öncülüğünde DAİŞ, Nusra, Ehrar El Şam ve Sultan Murat Tugayı başta olmak üzere 12 çete örgütünden 750 kişilik özel bir ekibin oluşturulup Kuzey Kürdistan’a geçirildiğini ve Sur, Nusaybin, Cizre, Silopi gibi kuşatma altındaki kentlerde savaştırıldığını iddia etti. Özyönetim direnişlerine karşı kurulduğu belirtilen bu birimden ölen çetelerin ise, Suudi Arabistan, Katar, Bab ve Cerablus’a götürülüp defnedildiği ileri sürüldü.

El Nusra ve Ehrar El Şam tarafından işgal gedilen bölgelerin özgürleştirilmesinden duyduğu rahatsızlığı Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) özgürleştirdiği alanları bombalayarak gösteren Türkiye’nin, MİT eliyle Tel Rifat’ta 6 ay önce 12 çete örgütünden 750 kişilik bir özel ekip oluşturduğu ve bu ekibi Kuzey Kürdistan’daki özyönetim direnişlerini bastırmak üzere Türkiye’ye geçirdiği iddia edildi. MİT öncülüğünde Halep-Ezaz-Cerablus hattındaki DAİŞ, Ehrar El Şam ve El Nusra başta olmak üzere bölgedeki irili ufaklı çetelerden oluşturulan bu birimin verilen askeri eğitimin ardından Kürdistan’da özyönetim ilanlarının yapıldığı Sur, Cizre, Silopi, Nusaybin, İdil, Silvan gibi kentlere gönderildiği belirtildi.MİT çetelerden 750 kişilik birim oluşturdu

Söz konusu birime dair bilgi veren Ehrar El Şam eski emirlerinden M.E.Z., yaklaşık 5 ay önce bağlı olduğu örgütten ayrıldığını, şu anda Cerablus’ta yaşadığını belirterek, yaklaşık 6 ay önce Türkiye’den gizli ve önemli bir heyetin Tel Rifat bölgesine geldiğini söyledi. Kendisinin de o dönem Tel Rifat bölgesindeki bir Ehrar El Şam biriminin emiri olarak görev yaptığını dile getiren M.E.Z., MİT heyetinden bir gün sonra bazılarını sima olarak tanıdığı diğer bazı grupların temsilcilerinin geldiğini aktardı. Yapılan uzun bir toplantının ardından Türkiye’den gelen heyetin Karkamış Sınır Kapısı’ndan geri döndüğünü söyleyen M.E.Z., toplantı sonucunda DAİŞ, El Nusra, Ehrar El Şam, Sultan Murat Tugayı, Cephe El Şamiye, Feteqim Kema Umirt, Siqur El Cebel, Fewca 1, Nurettin Zenki, Ceyş El İslam, Ceyş El Mucahidin, Feylek Şam, El Sefwa Taburları, Ebû Emara Taburları, El Şerkiye Devrimcileri Birliği, El Yermuk Tugayı, 16 Fırka, Ehrar Suriye gibi iri ufaklı çete grupların üyelerinden oluşan 750 kişilik bir birim oluşturulduğu belirtti.

M.E.Z., duyduklarını da şöyle aktardı: “Sonradan bize aktarılan bilgilere göre; Ezaz, Cerablus, Halep, Bab bölgesinde bulunan başta Ehrar El Şam, El Nusra, DAİŞ ve Sultan Murat Fırkası olmak üzere 12 çete örgütünden oluşan 750 kişilik bir grup oluşturuldu. Aslında isim olarak daha fazla idi. Ancak birkaç grubu bir ele alıyorlardı ve toplamda 12 örgüt olarak kabul ediyorlardı. Biz ilk önce bu özel birimin Şam, Efrîn ve Kobanê için hazırlandığını düşündük.”

‘Seçilenler eğitilmişti’

Oluşturulan birliğe Ehrar El Şam’dan 150, El Nusra’dan 150, DAİŞ’ten 120, Sultan Murat Tugayı’ndan 100 diğer çete gruplardan da 10-20 arası kişinin seçildiğini söyleyen M.E.Z., “Bunlar zaten daha önce devletler tarafından Tel Rifat ile Karkakamış’ta eğitim kamplarında askeri eğitim gören kişilerdi” dedi.

‘Türkiye’ye gönderildiler’

Oluşturulan birimin yaklaşık bir hafta sonra Türkiye’den gelen heyet ile Karkamış Sınır Kapısı’nda bekletilen askeri araçlarla Türkiye’ye geçirildiklerini belirten M.E.Z., “Çeteler arasında tartışma yaşandı. Herkes ‘burası zaten kaynayan bir kazan gibi, ihtiyaç burada varken neden Türkiye’ye gittiğimizi anlayamıyoruz’ şeklinde tepki gösteriyorlardı” diye konuştu.

Birimin ismi: Quwetil Eswed

Söz konusu birimin maske ve siyah giyinmelerinden kaynaklı “Quwetil Eswed” (Kara Güçler-Kuvvet) diye isimlendirildiklerini söyleyen M.E.Z.’nin, “Başlarındaki bereler ve elbiseleri hatta silahları bile siyah olduğu için herkes onları Quwetil Eswed olarak tanımlıyordu” demesi, Kürdistan kentlerindeki siyah bereli özel ekipleri akıllara getirdi.

‘Çeteleri birleştiren Ebû Xalid El-Sûri’

MİT tarafından oluşturulan çete biriminin oluşmasında Ehrar El Şam çete reisi Ebû Xalid El-Suri’nin aktif rol aldığını söyleyen ismini vermek istemeyen bölgeden bir kaynak ise, El-Suri’nin El Nusra, DAİŞ ve diğer çeteler arasındaki koordinasyonu sağlamak üzere El Kaide Lideri Eymen El-Zevahiri tarafından görevlendirildiğini kaydetti.

Ölen çete üyeleri ülkelerine gönderilmiş!

Aynı kaynak, Türkiye tarafına geçirilen birlikten şu ana kadar Sur, Nusaybin, Cizre ve Silopi’de öldürülen 42 çetenin cenazesinin Suudi Arabistan, Katar, Bab, Cerablus ve Adıyaman’a gönderildiğini iddia etti. Son üç ay içinde polise dayandırdığı bilgi ile Sur, Nusaybin, Cizre ve Silopi ilçelerinde öldürülen çetelerden 12’sinin cenazesinin Suudi Arabistan’ın farklı kentlerine, 21’inin Katar’a, 7’sinin Bab ve Cerablus’a, 2’sinin ise Adıyaman’a gönderildiğini söyleyen kaynak, M.E.Z.’nin iddialarını da doğrulamış oldu.

ERDOĞAN ALTAN
CERABLUS (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here