Esra Mungan’ın Yeri Hapishane Değil Üniversite

Paylaş

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine verdiği imza nedeniyle iki meslektaşıyla birlikte tutuklanan Yrd. Doç. Esra Mungan’ın öğretim üyesi olduğu Boğaziçi Üniversitesi’nden meslektaşları dayanışmadaydı.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri 17 Mart’ta yaptıkları Akademik Genel Kurulu Kararı’nı üniversitede düzenledikleri basın toplantısıyla duyurdu.

Güney Kampüs meydanında yapılan açıklamada Esra Mungan, Kıvanç Ersoy ve Muzaffer Kaya’nın serbest bırakılmasını talep ettiler.

“BOUN tarihinde ilk kez bir öğretim üyesi tutuklandı”

Öğretim üyeleri adına Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Ayberk Korugan’ın okuduğu açıklama şöyle:

“Tarihinde ilk kez Boğaziçi Üniversitesi’nin bir öğretim üyesi tutuklandı. Esra Mungan ‘terör örgütü propagandası’ ile suçlandı. Bu suçlamayı kabul edilemez buluyoruz. Meslektaşımız Esra Mungan’ın bugün olması gereken yer hapishane değil, 15 senedir ders verdiği, araştırmalar yaptığı üniversitedir.

“Boğaziçi Üniversitesi olarak her zaman, her koşulda insan hayatının kutsallığını temel aldık ve şiddetin her türlüsüne karşı çıktık. Hiçbir öğretim üyemiz terörü özendirecek söz ve davranışlarda  bulunmamıştır, bulunmaz.

“Öğrencisi, öğretim ütesi ve mezunuyla üniversitemiz bugüne kadar demokrasiye zarar veren her adımın karşısında durmuştur. Düşünce ve ifade özgürlüğü, bu duruşun ana gövdesini oluşturur.

“Şiddet iklimi şekilde serbest tartışma ortamında yok edilebilir

“Düşünce ve ifade özgürlüğünün olmadığı yerde üniversite olmaz, ders verilemez, araştırma yapılamaz ve bilimsel gelişme durur. Şiddet ve terör iklimi en hızlı ve etkili şekilde serbest tartışma ortamında yok edilebilir.

“Esra Mungan ve onunla birlikte tutuklanan meslektaşlarımız Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy ile hakkında yakalama kararı çıkarılan Meral Camcı ve sınır dışı edilen Chris Stephenson anayasal güvence altındaki ifade özgürlüğü haklarını kullanmışlardır.

“Meslektaşlarımızın acilen serbest bırakılmasını ve öğrencilerine kavuşabilmelerini talep ediyoruz.” (BK)

Beyza Kural

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Kasım 2012’den beri bianet’te muhabir olarak çalışıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri: Esra Mungan’ın Yeri Hapishane Değil Üniversite

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, meslektaşları Esra Mungan, Kıvanç Ersoy ve Muzaffer Kaya, Meral Camcı ve Chris Stephenson’un ifade özgürlüğü hakkını kullandığını belirtti. Akademisyenlerin serbest bırakılmasını talep etti.
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here