Anasayfa Köşe Yazıları Etkili siyasete yeniden-Mehmet Emin Kırşanlıoğlu

Etkili siyasete yeniden-Mehmet Emin Kırşanlıoğlu

Paylaş

HDP Seçime girmeseydi, partilerin adaylarını açıkladıkları gün seçimin nerdeyse sonuçları açıklanmış oluyordu. Siyasi tablo bir değişiklik  olmuyordu.

7 Haziran 2015 seçimlerine giderken, önceki seçimlerden farklı gelişmeler ortaya çıktı.

CHP kısmi de olsa ön seçim yaptı, olumluda karşılandı. HDP  ilk defa Parti olarak seçime girme kararı aldı, bütün dengeler ve hesaplar yeniden yapılmak zorunda kaldı.

AKP nin kaybetme olasılığı arttı.

Sadet Partisi ve Büyük Birlik ortak seçime girme kararı aldı.

CHP Ermeni aday göstererek farklı kimliklere bende kapalı değilim demek istedi.

HDP ile yarışamayacakları alan Kadın adaylar oldu. HDP nin tutumu ve tavrı diğer partilerde kadın aday sayısının artmasına neden olduğu kesin olmakla beraber. Sonuçta erkekler koltuklarını terk etmediler.

HDP şimdiden mevcut siyasi partileri ve aktörleri etkilemiş gözüküyor. Bu durumu önemsemeliyiz.

HDP ‘nin bir başka etkisi ise, sol, sosyalist, Devrimci, muhalif kesimler üzerinde olmuştur. Bugüne kadar parçalı duran, farklı yerlerde etkisiz duran, kesimlerde birlikte davranma eğilimi güçlenmiştir.

Sosyalist hareket içerisinde, Kürt hareketine farklı etkilerle, mesafeli duran,  geniş kesim bu seçimlerde bu mesafeyi azaltmıştır.

Sol, sosyalist kesimler seçimler sürecinde genellikle varlık gösteremezler, ya CHP ye sessizce oy verirler, yada CHP nin aldığı oyları takip ederek solu değerlendirirlerdi, Ve /ya  iki yüzlü, utangaç bir durumda seçimlerin bir an önce geçmesini beklerler. Bu defa böyle olmayacağı ortaya çıktı HDP etkili siyaset aracı olarak önemli bir olanak sunmuş oldu.

Başkanlık sisteminin karşısında en önemli barikat şimdilik HDP gözüküyor.

Demokratik değerleri öne çıkaran yeni bir yaşam  fikriyatını  siyasi bir programa  dönüştüren HDP ,Radikal Demokrasinin en etkili politik gücü potansiyelini taşımaktadır.

Farklı toplumsal kesimler ve mücadele alanlarını sosyalistlerle buluşturan bu etkili güç toplumun dokularında ‘iktidara‘ en yakın partidir.

Meclise girmemesi için hiçbir neden de yoktur. Sokağın partisi, kadınların partisi emekçilerin partisi, ekolojistlerin partisi, HDP için sadece 7 Haziranla sınırlı bir faaliyet söz konusu olamaz.

Her şeye yeniden ,etkili siyasete yeniden başlamak  heyecanlandırıyor…

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here