Anasayfa Haber Etyen Mahçupyan’1915’te Ermenilere yapılanlara soykırım dememek imkânsız’

Etyen Mahçupyan’1915’te Ermenilere yapılanlara soykırım dememek imkânsız’

Paylaş

Özgürlükçü Sol-Etyen Mahçupyan’ın Ermeni soy kırımı vardır, demesinin bir haber değeri yoktur.Haber değeri olan Ermeni soykırımını reddeden bir Başbakanın danışmanlığını yapmasıdır.Başbakan  bu konuyu danışırsa sorun çözülür mü bilinmez .

Mahçupyan, “Bosna ve Afrika’da yaşananların soykırım olduğu kabul edilirken 1915’te Ermenilere yapılanlara soykırım dememek imkânsız” örneklemesi son derce yerinde, yerinde olmayan , Ermeni soy kırımını kabul etmeyen bir başbakanın danışmanlığını yapması,yada Soykırımını düşünen bir Ermeni’nin danışman olarak başbakanlıkta bulunması.

Karar.com’a açıklama yapan Mahçupyan’ın Papa’nın “soykırım” açıklamasına ilişkin olarak, “Vatikan, üzerindeki 100 yıllık psikolojik ağırlığı atmıştır. Neden 100 yıl sonra bu kelimeyi kullandı demektense tersten bakıp bu kadar sene nasıl direndi demek lazım. Vatikan çoktan böyle bir şey söyleyebilirdi. Ama söylemedi” dedi.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco‘nun “20. Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı” demesi  AKP hükumetinin  sert tepkisine neden oldu, Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan‘dan da dikkat çekecek bir açıklama geldi.

Vatikan’ın açıklamasında siyasi bir taraf aramamak gerektiğini vurgulayan Mahçupyan, “hem Ermeniler için, hem Ermeni olmayanlar için soykırım kelimesinin artık siyasi olmaktan ziyade psikolojik bir anlam taşıdığını” kaydetti.

‘1915’te Ermenilere yapılanlara soykırım dememek imkânsız’

“Bosna ve Afrika’da yaşananların soykırım olduğu kabul edilirken 1915’te Ermenilere yapılanlara soykırım dememenin imkânsız olduğuna” dikkat çeken Mahçupyan, şöyle devam etti:

“Asıl olan yaşanmışlıkla yüzleşmektir. Yaşanmışlığa bakmak ve buradan birlikte ders çıkararak geleceği birlikte üretmektir önemli olan. Yoksa kelimenin önemi yok. 100 yıl öncesine de bakarken birlikte bakabiliyorsak bu önemlidir. Bugün burada yaşayan insanların birbirini anlamaları, birbirlerine bakıp dokunabilmesidir esas olan.” 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here