Anasayfa Gençlik “Evrim teorisi Türkiye’de yok oldu”

“Evrim teorisi Türkiye’de yok oldu”

Paylaş

Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre, Amerikan Ulusal Bilim ve Eğitim Merkezi (National Center for Science and Education) alınan karar sonrasında yaptığı yazılı açıklamada, evrim öğretiminin İslamcı köktenci grupların ve politikacıların gayretleri nedeniyle periyodik olarak tartışmalı hale getirildiğini belirterek, “Evrim teorisi Türkiye’de yok oldu” ifadesini kullandı.

CNN ise Erdoğan ve AKP hükümetinin eğitim sistemindeki adımlarla Türkiye’yi daha muhafazakar hale getirdiğini savundu.

Türkiye’de eğitimin Erdoğan ile muhalifleri arasında ‘savaş alanına’ dönüştüğünü yazan Newsweek dergisi, evrim teorisinin lise müfredatından kaldırılmasının bu savaşı daha da körüklediği kaydetti.

Evrim teorisinin dünyada çoğunlukla Müslüman ülkelerde tartışıldığını belirten dergi, 2011 yılında yapılan evrim teorisi karşıtlığıyla ilgili bir araştırma sonuçlarına göre, Darwin’in evrim teorisine en fazla karşı çıkılan ülkenin yüzde 75 oranla Suudi Arabistan olduğu, bu ülkeyi de yüzde 60 oranla Türkiye’nin izlediğini aktardı.

‘İkinci bir İran’a dönüşme ihtimali bulunmuyor’

Yorumlarda, Erdoğan’ın eğitim sisteminin gençleri ‘dindar nesil’ adına imam hatiplere kaydolmaya yönlendirdiği kaydedildi.

“Türkiye’de eğitim müfredatından evrim teorisinin kaldırılması laikleri kızdırdı”başlığıyla haberi veren New York Times ise bu karar nedeniyle Erdoğan’ın şiddetli bir şekilde eleştirildiğini kaydetti.

New York Times, ‘muhafazakar bir Müslüman’ olarak tanımladığı Erdoğan’ın ülkenin ‘laik çizgisini değiştirme çabaları’ konusunda endişelerin giderek derinleştiğini belirtti.

Türkiye’nin ‘ikinci bir İran’a dönüşme ihtimali’ olmadığını yazan gazete gerekçesini şöyle açıkladı: “Türkiye’nin ikinci bir İran’a dönüşme ihtimali bulunmuyor. Ülkenin laiklikle olan sıkıntılı ilişkisi Erdoğan’ın göreve başlamasından önce de vardı. Teknik olarak Türkiye’de cami ve devlet, Atatürk’ün günlerinde bile asla tamamen ayrılmadı. Bunu yapmak yerine din devletin kontrolü altına alındı. İslam düşüncesini meşrulaştırma süreci kısmen 1980’de darbe yapılarak iktidara gelen ve komünizme karşı potansiyel bir tampon vazifesi olarak görülen Kenan Evren’in yönetimi sırasında başladı. Erdoğan’ın AK Parti’si İslamcılarla kafaları karıştıran bir ilişkide. AK Partililer şeriat yönetimi taraftarı olmak yerine kendilerini muhafazakar olarak tanımlamayı tercih ediyorlar.”

Kaynak: Haberdar

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here