Eylemi TAK üslendi eylemciyi Abdulbaki Sönmez olarak açıkladı Ve fotoğrafını yayınladı.Hükumet Salih Neccar olarak açıklamıştı.

Paylaş

Özgürlükçü Sol : Hükumet  Ankara eylemini PYD’nin yaptığını açıkladı.Eylemcinin   failinin 1992 Suriye Amude doğumlu Salih Neccar olduğu Belirtti. Eylemi bugün TAK üslendi eylemi gerçekleştiren militanın Abdulbaki Sönmez olduğunu açıkladı. Bu çelişkili açıklamalar aydınlatılmayı beklemektedir.

17 Şubat’ta Ankara 28 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyı TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) üstlendi.

TAK’tan bugün yapılan yazılı açıklamada, “17 Şubat 2016 günü akşam saat 18:30’da Ankara Merasim Sokak’ta faşist TC ordusunun konvoyuna yönelik TAK olarak gerçekleştirdiğimiz fedai intikam eyleminde yüzlerce faşist Türk subayı öldürülmüştür” denildi.

Söz konusu saldırıyı 1989 yılında Van doğumlu  “Zınar Raperin” kod isimli Abdulbaki Sönmez’in gerçekleştirdiği belirtildi. Abdulbaki Sönmez’in 2011 yılından bu yana TAK saflarında olduğu ifade edildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırıya ilişkin, “Bu intihar saldırısını gerçekleştiren Salih Neccar isimli kişi Kuzey Suriye’nin Amuda şehrinde 1992’de doğmuştur. Saldırının doğrudan YPG irtibatı ortaya konulmuştur” demişti.

TAK’ın yayınladığı basın açıklaması şu şekilde:[Haber görseli]

TAK ne zaman kuruldu?TAK, 1993’te kuruldu. 2005’te Aydın Kuşadası’nda bir otobüse konulan bombalı saldırı sonrası 3’ü yabancı 20 kişinin yaralanması ilk eylemleri oldu.5 Nisan 2006’da AKP İstanbul İl Başkanlığı’na saldırı gerçekleştirdi.28 Ağustos 2006’da Antalya ve Marmaris’te saldırı düzenlediler 3 kişi yaşamını yitirdi.

22 Haziran 2010 tarihinde İstanbul Halkalı’da askeri personel taşıyan otobüse uzaktan kumandalı bombayla saldırı düzenlerken, dört asker, bir sivil hayatını kaybetti.

31 Ekim 2010 tarihinde İstanbul Taksim’de 32 kişinin yaralanması olayını, 4 gün geçtikten sonra üstlendi.

20 Eylül 2011 Ankara Kızılay’da 3 kişinin ölümüne 34 kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırıyı 2 gün sonra üstlendi.

23 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na yapılan ve 1 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı 2 gün sonra üstlendi.

Hem TAK, hem PKK, hem de Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK), çeşitli tarihlerde yaptıkları açıklamalarda, sözkonusu örgütle PKK arasında organik ilişki olmadığını iddia etti.

TAK hakkında

Kasım 2010 tarihinde PKK’nın Kandil’deki sözcüsü ‘Roj Kandil’, 31 Ekim 2010 tarihinde Taksim’de gerçekleşen ve TAK’ın üstlendiği eylem sonrası CNN International’e TAK hakkında şu açıklamayı yapmıştı.

Taksim’deki saldırıyı TAK üstlendi. Size göre kim bunlar?

TAK’ta yer alanların bazılarının geçmişte bizim içimizde olduğu doğrudur. Ancak politikalarımızı eleştiriyorlardı. Bizi çok pasif ve yumuşak görüyorlardı. Silahlı mücadelenin tırmandırılmasından yana olduklarını söylüyorlardı. Sonradan bizimle yollarını ayırdılar. Fakat onlar da Öcalan’ı önder olarak kabul ediyorlar. Öcalan’ın yakalanma sürecinin hemen ardından bizim içimizde ciddi sıkıntılar ve sorunlar yaşandı. Bazı arkadaşlar, “Önderlik ateşkes yaptı, ama devlet bundan anlamadığı gibi ona karşı komplolar geliştirdi” diyorlardı. Sonra içimizde eleştiri getiren bazı unsurlar giderek ekipleştiler. Bu ekip hızla uçlaştı, uçlaştı ve bizden koparak kendi örgütlenmesini kurdu. 

TAK’ın PKK’nın şehir kolu olduğu iddiaları doğru mu?

TAK içindeki bazı unsurların bizden kopmuş olmaları nedeniyle bu tür değerlendirmeler yapılıyor. Aramızda hiçbir ilişki yok. Anladığım kadarıyla, Öcalan’a bağlı ve sadıklar.*

PKK’nin çatı örgütü Koma Civaken Kürdistan (KCK), 5 Kasım 2010 günüTaksim’deki intihar saldırısını gerçekleştiren Kürdistan Özgürlük Şahinleri’ni (TAK) “halkımızın özgürlük mücadelesine hizmet etmeyen bu tür eylemlerine son vereye” çağırmıştı.

TAK’ın eylemleri

Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) en son 23 Aralık 2015’te İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın apronunda meydana gelen patlamalarınıüstlenmişti. TAK açıklamasında bu saldırının 2011’de girdikleri eylemsizliğin sonu olarak ilan etmişti.

TAK daha önceki yıllarda şu eylemleri üstlenmişti:

17 Temmuz 2005’de 5 turist, bir polis memuru öldüğü, 34 kişi yaralandığı Aydın Kuşadası’nda turistleri taşıyan minibüse ve bir hafta sonra İzmir Çeşme’de çöpe bırakılan bombanın patlamalar.

23 Mayıs 2007’de 7 kişinin öldüğü 102 kişinin yaralandığı Ankara Ulus Anafartalar çarşısındaki patlama.

10 Haziran 2007 İstanbul Bakırköy’de 31 kişinin yaralanması ile sonuçlanan patlama.

8 Haziran 2007 İstanbul Küçükçekmece’de 15 polisin yaralanmasına yol açan bombalı saldırı.

22 Haziran 2010’da İstanbul Halkalı’da askeri lojman yakınlarında askeri personel taşıyan servisin geçişi sırasında meydana gelen patlama.

31 Ekim 2010’da 32 kişinin yaralandığı İstanbul Taksim’de polis noktasına saldırı.

26 Ağustos 2011’da Antalya Konyaaltı plajı ile 28 Ağustos’ta Kemer halk plajındaki 6 kişinin yaralandığı patlamalar.

20 Eylül 2011’de Ankara Kızılay’da üç kişinin ölümüne 34 kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırı. (ÇT/HK)

* Kaynak Radikal, 5 Kasım 2010,

Bu haber de resim DİHA, cumhuriyet ve bianet’ten faydalanıldı

Daha sonra haberle ilgili yapılan haberler..

TAK’ın saldırgana ait olduğunu iddia ettiği fotoğrafın photoshop olduğu iddia edildi

Habertürk gazetesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, Ankara’da 28 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan bombalı saldırıyı üstlenen, kurucuları arasında PKK’dan ayrılan bazı örgüt üyelerinin de bulunduğu TAK‘ı (Kürdistan Özgürlük Şahinleri / TeyrêBazên Azadiya Kurdistan) yalanladığını iddia etti.

Fevzi Çakır imzasıyla yayımlanan haberde, Başsavcılık kaynaklarının iddiaya ilişkin şunları söylediği aktarıldı:

“Tamamen hedef saptırma stratejisi. Neden 3 gün sonra üstleniyorlar? Çünkü, PYD uluslararası arenada sıkıştı. Terör örgütü, bu sıkışıklığı aşmak için bu stratejiyi geliştirdi.”

Haberde ayrıca, TAK’a ait olduğu belirtilen internet sitesinde saldırıyı gerçekleştiren kişi olarak açıklanan Abdülbaki Sönmez‘in de (Zınar Raperin) gerçek olmadığı ileri sürüldü. Sönmez’e ait olduğu iddia edilen fotoğrafın photoshop olduğu ve 3 yıl önce internete yüklenen Ş.İ.’ye ait fotoğrafa Sönmez’in kafa kısmının eklendiği iddia edildi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here