Anasayfa Haber Êzidî halkı için önemli bayram “Çarşema Sor”kutlandı.

Êzidî halkı için önemli bayram “Çarşema Sor”kutlandı.

Paylaş

Êzîdîlerin kutsal bayramları olan “Çarşema Sor”u, DAİŞ çetelerinin zulmünden kaçarak geldikleri Şırnak, Urfa, Diyarbakır ve Siirt’te kendileri için kurulan çadır kamplarda kutlandı. Êzîdîler, gelecek bayramı terk etmek zorunda kutladıkları Şengal’de kutlamayı diledi. 680x680nc-dyb-15-04-15-ezidi-bayram13

Êzidî halkı için önemli bayramlardan biri olan ve baharı müjdelediğine inanılarak her yıl 1 ile 14 Nisan tarihleri arasında kutlanan “Çarşema Sor”, bu yıl DAİŞ çetelerinin saldırıları üzerine binlerce yıllık yurtları Şengal’i terk etmek zorunda kalan Êzidîler tarafından kaldıkları çadır kentlerde kutlandı. Urfa’nın Viranşehir ilçesinde, kendileri için kurulan çadır kamp yerleştirilen Êzidîler, bayramlarını Viranşehirli Êzîdîler birlikte kutladı.

Avrupa Êzidîler Konfederasyonu Eş Başkanı Leyla Feyman, Viranşehir Belediyesi Eş Başkanı Filiz Yılmaz ile HDP İlçe Örgütü Eş Başkanı Ayşe Sürücü’nün de katıldığı kutlamada, masalar rengarenk çiçeklerle süslenip, ikramlarda bulunuldu.
680x680nc-dyb-15-04-15-ezidi-bayram2
Viranşehir Belediyesi Eş Başkanı Filiz Yılmaz, burada yaptığı konuşmada tüm Êzidîlerin bayramını kutlayarak, “Dilerim ki, bir dahaki bayramı, Şengal’de kutlarsınız. Bizler de oraya misafir olarak geliriz” dedi.

Avrupa Êzidîler Federasyonu Eş Başkanı Leyla Feyman de konuşmasında “Êzidîler 73 katliama maruz kaldılar. Fakat yılmadılar. Bugün bizim bayramımız. Fakat çadır kampında kutluyoruz. Şengal’de mücadele verenler başta olmak üzere tüm Êzidî halkımızın bayramı kutlu olsun” dedi. Kutlamada Êzidîler ise tek dileklerinin gelecek bayramı Şengal’de kutlamak olduğunu ifade etti.

HDP Urfa milletvekili adaylarından Êzidî olan Serhat Dicle Yüksel, Viranşehir Belediyeasi eski Eş Başkanı Leyla Güven ve HDP İl Eş Başkanı Sevda Çeliközbingöl de kampa gelerek Êzidîlerin bayramını kutladı.

Şırnak’taki kutlama buruk geçti
680x680nc-srt-15-04-15-baris-anneleri-ezidi-bayram-kutlama6
Yurtlarından göç ederek Şırnak’a gelen ve Bişeng Yaşam Merkezi’ne yerleştirilen Êzidî yurttaşlar da bayramlarını düzenledikleri etkinlikle kutladı. Kutlamaya yüzlerce yurttaşın yanı sıra HDP Şırnak milletvekili adayları Leyla Birlik, Ferhat Encü ve Aycan İrmez ve çok sayıda kurum temsilcisi katıldı.

Yurtlarından uzak olmaları dolayısıyla buruk geçen kutlamada, Êzidî yurttaşlar adına konuşan Mihemet Şengali, “Çarşema Sor” bayramının başta Êzidîler olmak üzere tüm Kürtler için aydınlığı temsil ettiğini ifade ederek, “Bu bayram bizler için tüm karanlıklardan arınmanın ve aydınlık günlerin habercisidir. Doğanın uykusundan uyanması ve yeniden yeşile bürünerek kendisini yenilediği bir anlama tekabül eder” dedi.

Kutlama yurttaşların boyalı yumurtaları tokuşturmasıyla sona erdi.

Diyarbakır’da çadır kentte kutlama
680x680nc-srnk-15-04-2015-ezidi-yurttaslar-carsema-sor-kutlama1
DAİŞ çetelerinin Şengal’e dönük saldırıları yüzünden Diyarbakır’a göç etmek zorunda kalan ve Yenişehir Belediyesi’ne ait sosyal tesislerde kalan Êzidî yurttaşlar, Çarşema Sor Bayramı’nı kutladı. Êzidîlerin kaldığı çadır kentte kutlanan bayrama HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Feleknas Uca, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gülten Kışanak, Êzidî Federasyonu Eş Başkanı Leyla Ferman, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, DTK Halklar ve İnançlar Komisyonu ile çok sayıda Êzidî yurttaş katıldı. Rengarenk süslenmiş yumurtaların tokuşturulmasıyla başlanan kutlamalarda, çocukların heyecanı renkli görüntüler oluşturdu.
680x680nc-dyb-15-04-15-ezidi-bayram1
Kutlamada konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Feleknas Uca, Çarşema Sor Bayramı’nın Êzidî halkı için tarihi bir öneme sahip olduğunu ve Êzidîler için kutsal olan topraklarda yıllarca coşku ile kutlandığını belirterek, DAİŞ saldırılarına değinerek, bu yüzden bu bayramı coşkuyla kutlayamayacaklarını ifade etti. Şengal’in DAİŞ çetelerinden tamamen özgürleştirilmeyene kadar hiçbir bayramı coşku ile kutlamayacaklarını söyleyen Uca, “Êzidîler tarih boyunca 74 fermanla karşı karşıya kaldı ancak hiçbir zaman inançlarından, kültürlerinden ve dillerinden vazgeçmediler. Bizde bu tarihi günü Êzidîlerle bir arada bulunabilmek ve inancımıza, kültürümüze sahip çıkabilmek ve Şengal direnişinde yaşamını yitiren bütün yoldaşlarımızı anmak amacıyla bu programı düzenledik” dedi.

Çarşema Sor Bayramı’nı kutlayarak söze başlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ise, Êzidîlerin yaşadığı acıların halen taze olduğunu ancak kutlanan bayram ile Êzidîlerin yüzünün gülmesinin Êzidîlerin inanç ve kültürlerine ne kadar bağlı olduğunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından çocukların yumurtaları tokuşturması renkli görüntüler oluştururken, kutlama, kadınlara karanfil dağıtılması ile sona erdi.

Siirt’te annelerden Şengal kampına ziyaret

Siirt Barış Anneleri Meclisi, Siirt’te Dudêran Şengal Kampı’nda kalan Êzidîlerin Çarşema Sor Bayramı’nı kutladı. Êzidî kadınlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılanan Barış Anneleri, kadınlar ile bir süre oturup sohbet etti. Sohbet sonrasında Êzidî bir kadının yaktığı ağıt nedeniyle duygulu anların yaşandı. Siirt Barış Anneleri Meclisi adına Maşallah Işık Arslan, Barış Anneleri olarak Êzidî halkının bayramını kutlamaya geldiklerini ifade ederek, “Êzidî halkının gelecek bayramda Özgür bir Şengal’de Önderliğimizle birlikte kutlamayı umut ediyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından yumurta tokuşturuldu.

Nusaybin’de Êzidî köyüne ziyaret

Mardin’in Nusaybin ilçesinde belediye, Êzidî yurttaşların yaşadığı Mezra Êzidiya köyünü ziyaret ederek, yurttaşların Çarşema Sor Bayramı’nı kutladı. Belediye Eş Başkanı Cengiz Kok ve belediye çalışanlarının katıldığı ziyarette belediye çalışanları da eşlik etti. Köyde yaşayan yurttaşlar ziyaretten memnuniyetlerini dile getirirken, misafirlerine ikramlarda bulundu.
Daha sonra Nusaybin Belediyesi bünyesinde çalışma yürüten Mitanni Kültür Merkezi çalışanlarının çaldığı davul zurna eşliğinde halaya duruldu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here