Anasayfa Haber Êzidîler ve Süryaniler’den tepki: Gelme Erdoğan

Êzidîler ve Süryaniler’den tepki: Gelme Erdoğan

Paylaş

Birçok kez konuşmalarında “Bu teröristlerin yeri belli, bunlar Zerdüşt. İşte şimdi kendileri açıklıyor, Yezidilikten bahsediyorlar. Bak neler çıkıyor neler” sözlerini sarf eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Êzidîlerin de bulunduğu Midyat’taki kampı ziyaret edecek. Erdoğan’ın ziyaretine tepki gösteren Midyat’taki Êzidiler ve Süryaniler, “DAİŞ’e destek veren Erdoğan’ı karşılamayacağız. Önce Êzidîlerden özür dilemeli” diyerek Erdoğan’ın gelişini protesto etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimlerden sonra ilk ziyaretini, 7 Haziran seçim mitinginde sırt dönülerek protesto edildiği Mardin’e yapacak. Erdoğan, bugün “Dünya Mülteciler Günü” dolayısıyla Mardin’in Midyat ilçesinde 2 bin 378 Êzidî ve 3 bin 47 Suriyeli’nin kaldığı AFAD kampını ziyaret edecek. Erdoğan, başbakanlık döneminde “Bu teröristlerin yeri belli, bunlar Zerdüşt. İşte şimdi kendileri açıklıyor, Yezidilikten bahsediyorlar. Bak neler çıkıyor neler. Onlardan öğreniyoruz, bu tür ayinleri yapıyorlar” şeklindeki sözleriyle Êzidî inancını karalamıştı. Erdoğan şimdi de Cumhurbaşkanı sıfatıyla DAİŞ saldırılarından kaçarak kamptaki Êzidî yurttaşları ziyaret etmesi dikkat çekiyor. Midyat ilçesinde yaşayan yurttaşlar, Erdoğan’ın gelişinden rahatsız. Erdoğan’ı karşılamayacaklarını söyleyen yurttaşlar, Erdoğan’ın Êzidî yurttaşlardan özür dilemesini istedi.

Êzidîler tepkili: Erdoğan boşuna geliyor

Êzidî yurttaş Behrem Atalan, Erdoğan’ın Midyat’a gelişi hiç kabul edilemez bir durum olduğunu ifade etti. Seçimlerde meydan meydan miting yaparak AKP’ye çalışan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürdistan’da seçimi kaybetmesi nedeniyle gelip halka tekrar boş vaatlerde bulunacağını belirten Atalan, “Bu halkın hiçbir şekilde Erdoğan’a olan inancı kalmamıştır. Midyat’a boşuna geliyor. Kobanê, Girê Spî ve seçimlerde yenilgiye uğradı, gelmesinin bir anlamı kalmamıştır” dedi.

‘Ziyaret yeni mi aklına geldi?’

Yüz yıllardır devletlerin zulmüne uğrayan Êzidî halkının Erdoğan’ı karşılamayacağının altını çizen Êzidî yurttaş Şükrü Dağ, yüz yıllarca Mezopotamya topraklarında yaşamlarını sürdüren Êzidilerin nazarında Türkiye devletinin yetkililerinin hiçbir değerlerinin olmadığını söyledi. “Bizi insan saymayan Türkiye yetkililerini karşılamayacağız” diyen Dağ, şöyle dedi: “Biz de insanız ama yıllarca bizi yok saydılar. Katliamdan kurtulan gelip kampa yerleşen Êzidî halkımızdan hiç mi bu devletlerin haberi yoktu?”
Erdoğan’ın Midyat gelişinin kendini halka kabul ettirmek olduğunu dile getiren Dağ, “Bir yıldır kampta bulunan Êzidî yurttaşlarımızı ziyaret etmek yeni mi Erdoğan’ın aklına geliyor” dedi.

Süryaniler de tepkili

“DAİŞ’e açık desteklerini sunan Türkiye devletinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşılamayacağız” diyen Sami Akyol adlı Süryani yurttaş, şöyle devam etti: “Bu insanların bu hale düşmesine sebep olan insanları eleştirmemiz gerekiyor. Bu insanlara gidip sıcak ekmek vermesi yerine, bu olaylara sebep olan etkenlere inmemiz gerekiyor. Bu insanları bu hale düşürenlerden hesap sormaları gerekirken, gelip ziyaretle kendilerini kabul ettirmeye çalışıyorlar.” Bölgede AKP’nin kalesi olarak bilinen Midyat’a AKP’nin 7 Haziran seçimlerde oy oranın düşmesiyle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geliş amacının bir siyasi ziyaret olduğunu vurgulayan Akyol, Erdoğan’ın AKP için düzenlediği seçim mitingleri ve Kürt sorunun çözümsüzlük ısrarlarına dikkat çekerek, gelmesine tepki gösterdi.

‘DAİŞ’e destek vereni karşılamayız’

Daha önce yaptığı açıklamalarda Êzidî halkının inancını karalayan Erdoğan’a hatırlatmalarda bulunan Sanharip Küçükaslan adlı Süryani yurttaş da, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan Başbakan iken de Midyat’a gelerek vaatlerde bulundu. Ondan sonra yerinde olmayan açılışlar yaptı. Doğru olmayan açılışlar adı altında hep bölgeye geliyor. Seçimlerden sonra ilk gelişinin Midyat’taki mülteci kampı ziyaret etmesi ve kozmopolit yapıya sahip olan Midyat’a gelmesi manidardır. Daha önce Êzidîlere yüklenip ama şimdi gelip ziyaret ediyor. DAİŞ’e destek veren AKP’nin Cumhurbaşkanı’nın buradaki ziyareti bir makyajdan ibarettir.”
Erdoğan’ın ziyaretine bir tepki de HDP’den geldi. DAİŞ’e destek veren Erdoğan’ın Şengalileri ziyaret etmesine tepki gösteren HDP Midyat İlçe Eşbaşkanı Harbiye Demir, “Erdoğan gelip kendini halka af ettirmeye çalışıyor” dedi. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here