Anasayfa Emek Fabrika da çalışan işçi kadınlar İzmir’de bir ilke imza atarak, tiyatro grubu...

Fabrika da çalışan işçi kadınlar İzmir’de bir ilke imza atarak, tiyatro grubu kurdu.

Paylaş

 Fabrika işçisi 8 kadın, İzmir’de bir ilke imza atarak, tiyatro grubu kurdu. Fabrika çıkışı üç aydır prova yapan kadınlar, Dünya Kadınlar Günü dolaysıyla “Kadınlık bizde kalsın” oyunuyla seyircisiyle buluşacak. “Kadınlar istediği her şeyi yapar” diyen oyuncular, kadınlara “korkmayın” çağrısı yaptı.

İzmir’de farklı fabrikalarda çalışan 8 kadın, bu kez çalışmak için değil, sanat için bir araya geldi. Tiyatroyu seven ve iş dışındaki zamanlarını sanata ayırmak isteyen 8 kadın, tamamı fabrika işçilerinden oluşan bir tiyatro ekibi kurdu. Yılmaz Erdoğan’ın kaleme aldığı “Kadınlık bizde kalsın” oyunu tercih eden kadınlar, yaklaşık üç aydır prova yapıyor. Oyun bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolaysıyla Bayraklı Yamanlar Muhtarlık Salonu’nda sahnelenecek. Oyunculardan Gönül Karadağ, toplum yararına bir şey yapmak istedikleri için tiyatro fikrini hayata geçirdiklerini belirterek, “Hayallerim tiyatro sahnesinde gerçekleştiriyorum” dedi.

Fabrikadan tiyatro salonuna

“Amacım hep tiyatro yapmaktı. Hayatımın hep odak noktasında tiyatro vardı” diyen Karadağ, geçen yıl 8 Mart’ta fabrikanın yemekhanesinde tiyatro yapmak istediklerini beyan ettiklerinde herkesin kendilerine güldüğünü ve ilk başta kimsenin destek olmadığını söyledi. Fikrini diğer fabrikalarda çalıştığı arkadaşlarıyla paylaşan Karadağ daha sonra tiyatroyu grubu kurdu. Tiyatro eğitmeni Soner Gülünç ile tanıştıklarını ve Gülünç’ün gönüllü eğitmenliğiyle çalışmalara başladıklarını belirten Karadağ, iş çıkışı koşar adımlarla Bayraklı’da bulunan Yamanlar Mahalle Muhtarlığı’nın sosyal tesislerinde prova yaptıklarını anlattı.

İş çıkışı çalışmak yorucu ama…

Tiyatro denildiğinde çok heyecanlandığını ve tiyatro yapmayı çok sevdiğini belirten Karadağ, kendisi gibi tiyatro yapmak isteyip ancak adım atmayan kadınlara da cesaretli olmaları çağrısında bulundu. Provaları iş çıkışı aldıkları için sürekli yorgun olduklarını ancak bu durumdan hiç rahatsız olmadıklarının altını çizen Karadağ, “Hayatımız iş ve ev arası olmamalıdır. Onun dışında başka bir şeyler olmalı. Hepimizin içinde mutlaka farklı farklı hobiler vardır” dedi.

Kadınlara ‘korkmayın’ çağrısı

Diğer bir kadın oyuncu Fehime Etek de, tıpkı Karadağ gibi tiyatroyu çok sevdiğini ve iş dışındaki tüm zamanını tiyatroda geçirmek istediğini söyledi. “Sahnede olmak beni çok mutlu ediyor” diyen Etek, sahneye çıkmak isteyen kadınlara “Hiçbir şeyden korkmayın, kadınlar istediği her şeyi yapar” diye seslendi.

‘Bize destek olun’

Eğitmen Soner Gülünç de, fabrika işçisi kadınların ilk defa sahneye çıkmalarına rağmen çok başarılı olduklarını ifade ederek, “Emekçi kadınların dinlenmesi gereken saatlerde gelip burada tiyatro çalışması çok önemlidir. Büyük bir keyif alıyorum onlarla birlikte olmaktan ve çalışmaktan. Keşke herkes bize destek verse, yardımcı olsa, o zaman kadınlar da öldürülmez. Çünkü kadınlar kendilerinin farkına varmış olur ve haklarını asla yedirmezler” diye konuştu. İZMİR (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here