Anasayfa Ekoloji Fatsa halkıdan siyanürlü altına karşı direnişin 96. gününde yürüyüş

Fatsa halkıdan siyanürlü altına karşı direnişin 96. gününde yürüyüş

Paylaş

ORDU (DİHA) – Fatsa’da siyanürle altın arama projelerinin durdurulması talebi ile yürüyüş yapan halk, maden ocaklarını ne pahasına olursa olsun durduracakları vurgusu yaptı.

Ordu Fatsa’da köylüler siyanürle altın aramaya karşı maden sahasında sürdürdükleri direnişin 96’ıncı gününe girerken, altın arama projelerinin durdurulması talebi ile Ordu Hükümet Konağı’ndan Ordu merkeze kadar yürüyüş düzenledi.

Derelerin Kardeşliği Platformu, Demirci Köyü Doğa Koruma Derneği, Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu, Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu ile Fatsa Avcılar ve Atıcılar Derneğinin de katıldığı yürüyüşte, “Fatsa-Ünye halkı siyanüre direniyor”, “Siyanür katliamdır”, “Altıncı filo defol”, “Tarlamda mısır, bahçemde fındık yiyebilmek için siyanüre hayır” pankartları açılırken, polisin geniş güvenlik önlemi altında döviz ve pankartlarla alana giren yaşam alanı savunucuları, altın madeni çıkarmak isteyen şirketin bu girişiminden vazgeçmesini isteyerek sonuna kadar direneceklerini belirtti.

Maden arama projesi yargıya taşınacak

Meydanda toplananlara grup adına hukuki gelişmeleri anlatan avukat Alptekin Ocak, konuyu yargıya taşıyacaklarını, kesinlikle bölgede altın madeni çıkarılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Ocak, altın madeni çıkarılması için başlatılan faaliyetlerin durdurulması için Ordu İdare Mahkemesi’ne de başvuracaklarını belirtti.

Yürüyüşe engel olmak isteyen jandarma ekipleri ile yapılan görüşmeler sonrasında yürüyüş devam ederken yürüyüş sonrasında yapılan açıklamada, “Maden aramalarına derhal son verilmesini istiyoruz. Ne pahasına olursa olsun, madenleri kapatacağız” denildi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here