Faysal Sarıyıldız’ın fezlekesinde inanılmaz hukuk skandalı

Paylaş

 Sarıyıldız hakkında hazırlanan fezleke evlere şenlik. Savcı, Sarıyıldız’ın aracına silah yüklenmediğini kabul etti. Ancak yine de “Bu bağlamda Sarıyıldız örgüte silah sağlama suçunu işlemiştir, yargılansın, dokunulmazlığı kaldırılsın” dedi.

Faysal Sarıyıldızın fezlekesinde inanılmaz hukuk skandalı

AKP’nin dokunulmazlıkların kaldırılması için hazırladığı kanun teklifi, dün Anayasa Komisyonu’nda HDP’lilere yönelik linç girişiminin ardından kabul edildi. AKP’nin talimatıyla savcıların hazırladığı fezlekelerdeki ayrıntılar ise olası yargılamaların usulsüzlüklerini gözler önüne seriyor.

HDP’li vekiller hakkında hazırlanan fezlekelerden en dikkat çekeni HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız hakkında hazırlana fezleke.

Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanarak Adalet Bakanlığı’na, oradan da Meclis’e gönderilen fezlekede, savcı Uğurhan Kuş, suçun oluşmadığını belirtiyor. Ancak buna rağmen Sarıyıldız hakkında dava açılmasını istiyor.

Savcının 24 Nisan 2015 tarihinde hazırladığı fezlekenin, hukuk skandalını içeren bölümü şöyle:”… bu nedenle silah, mühimmat ve diğer malzemelerin Faysal Sarıyıldız’ın aracına yerleştirilemediği, bu bağlamda Faysal Sarıyıldız’ın üzerine atılı silahlı terör örgütlerine silah sağlama suçunu işlediği anlaşılmış ise de, şüphelinin 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. dönem milletvekili genel seçiminde bağımsız milletvekili seçildiği anlaşılmıştır. Yukarıda açıklanan nedenlerle, BDP Şırnak milletvekili olan şüpheli Faysal Sarıyıldız’ın üzerine atılı müsnet suçu işlediği anlaşılmakla; hakkında TBMM’nce Anayasamızın 83. maddesi gereği yasama dokunulmazlığının kaldırılması kararının aldırılması hususu tekliflerinize arz olunur.”

turnusol

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here