Anasayfa Köşe Yazıları FEHİM CACULİ :İŞİN ÖZÜ

FEHİM CACULİ :İŞİN ÖZÜ

Paylaş

BÜYÜK FOTOGRAF ( İŞİN ÖZÜ ) BELLİ OLDU!

ORTADOĞU’DA KÜRTLERE EVET, DEVRİMCİ KÜRTLERE HAYIR!

1459158_10151959079394133_1047953946_n

Bölgede son 3-4 gün içinde gelişen olayları özetlersek;

* Cihatçı örgüt EL NUSRA Afrin’de YPG’ye savaş ilan etti..
* IŞİD, Cerablus’tan Kobani’ye saldırıyor.
* TC, kuzey, güney bütün Kürt bölgelerini bombalıyor.
* TC; Cerablus ve Afrin Bölgesinde 5000 kişilik bir Türkmen
ordusu kuruyor. (Basından )
* Barzani, PKK’ya topraklarımı terk et diyor..

Aşağıdaki sonuçları çıkartmak insana mantıksız gelmiyor..

 

Kürtlere değil, sadece “Orta Doğuya Kantonal Demokrasi-Toplum modeli” öneren Kürtlere karşı “büyük katliam” başlatıldı.

Bir bütün olarak düşündüğümüzde TC ( AKP+TSK+MİT+MHP ) ile ABD arasında TR’deki bölge, Kuzey Irak Kürt Bölgesi ve Rojova ( Yani Kürdistan ) üzerinde büyük bir anlaşmanın yapıldığını gösteriyor. Söz konusu bölgenin yeniden yapılandırılması üzerine anlaşıldığı belli oluyor..

Son kertede özetlersek, bu anlaşmaya göre, TR’nin sınırları içinde ve dışında kalan Kürdistan’ın yönetimi asla solcu-demokrat Kürtlere bırakılmayacak. O topraklardan geçirilmesi planlanan Orta-Doğu petrollerinin ( Katar ve Kürt ) gelirlerinden söz konusu Kürtlerin nasiplenmeleri ( pay almaları ) önlenecek. Gelirin denetimi ve petrol hatlarının güvenliği ve denetimi solcu-demokrat Kürtlere bırakılmayacak.

Söz konusu bölge, her 3 tarafın da ( TC, ABD ve Arap Devletleri ) onaylayacağı, örneğin feodal ağa Barzani gibi ya da ona benzer bir Kürt siyasetçinin önderlik ettiği – diğer Arap devletlerinin de rahatsız olmayacağı – “bir toplum modelini kuracak” Kürtlere teslim edilecek.

Kısacası, bütün mesele bir sınıf mücadelesi….Yoksa Kürtlere karşı olmak değil, solcu-demokrat Kürtlerin kuracağı bir demokratik toplum modeline karşı olmak. Temel sorun bu. Eğer böyle bir model bölgede başarılı olursa solcuların kurduğu bu toplum modelinin diğer ülkelere de yayılacağından, örnek teşkil edeceğinden korkuluyor…

Bu arada olan kaybedilen canlara, dökülen kanlara olacak.
Canlarımızı alanlara, kanlarımızı dökenlere bir şey olmayacak, aksine onlar petrolden ve doğal gazdan elde edilecek gelirden alacakları paylarla daha da zenginleşecekler, servetlerine servet katacaklar.

Bu arada, bu projenin gerçekleşebilmesi, Türkiye’de, Akp’nin siyaseti kontrol altına alabilmesi için gereken şart olan “HDP’nin baraj altında kalması”na da “önemli kadroları”nın siyasetten tasfiyesine de, kolunun kanadının kırılmasına da göz yumulacak.

Bakalım dünyada bu projeye hayır diyecek devletler olacak mı?

Bakalım başarabilecekler mi???
Bakalım bu projeye bilerek (!) ya da bilmeyerek (!) kimler destek verecek??

fehim caculi

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here