Anasayfa Köşe Yazıları Fehim Caculi yazdı: CHP: “HDP’nin yükselişi önlenmeli!”

Fehim Caculi yazdı: CHP: “HDP’nin yükselişi önlenmeli!”

Paylaş

Evet arkadaşlar, günaydın. Madem dün CHP MYK kılıçları çekip, “HDP’nin yükselmesini önlemek lazım” diye bir karar aldı, o zaman biz de başlayalım.

Nereden mi?

Halkçılıktan dem vuran şu ırkçı, milliyetçi devlet partisinin geçmiş icraatlarına bir bakalım.

Adına Kurtuluş Savaşı dediğin bir savaşta, en büyük silah ve para desteğini komünist ülkeden (Sovyetler Birliği) kendi komünistlerinin de katkısıyla alacaksın, sonra kendi komünistlerini Karadenizin sularına gömeceksin. Yetmedi partilerini yasaklayacaksın. Öldüremediklerini hapse atacaksın, kaçan kurtulacak. Ondan sonra da solcuları kontrol altına alabilmek için sahte Komünist Partisi kuracaksın. 6,5 aylık Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası, Serbest Cumhuriyet Fırkası, 98 günlük güdümlü Serbest Fırka arasında particilik oynayıp halkı kandıracaksın.

Siz böyle bir kurucu iradenin halkçılığından ve demokratlığından söz edebilir misiniz?

CHP başından beri sahte demokratların partisidir… Devletin halkı aldatmak için kurduğu Kürt, Ermeni ve solcu düşmanı bir partidir.

İlk TKP’ye yaptığı zalimce kötülüklere ilaveten yakın tarihte de neler yapmadılar ki?

1- Kürtlerle solcuların buluştuğu parti olan TİP’in yükselişini durdurmak için “ortanın solu” diye bir kavramı ortaya attılar. İnsanların kafasını karıştırdılar. Sola meyleden tabanın TİP’e kaymasını önlediler. Kürtlerin Türkiyeli solcularla, sosyalistlerle irtibatını kestiler.

Yine solun kitleselleşmesini önlemek amacıyla 70’li yıllarda sosyalistlerin CHP tabanı ile yakınlaşmasını önlemek amacıyla “halkçı Ecevit”in genelge yayınlayarak “örgütlerimizde bizim dışımızdaki sola yer vermeyelim” talimatı da tarihe not edilmiştir.

2- Daha sonra SHP kuruldu. SHP de TİP’e benzer bir şekilde sosyal demokratlarla Kürtleri birleştirdi. Devlet hemen imdata yetişti. CHP’nin yasağını kaldırdı, başına Deniz Baykal’ı getirdi, Kürtlerin meclise girmiş temsilcilerine binbir zulüm yapıldı. Ve CHP sonunda SHP’yi dağıtmayı başardı.

3- Sonra yakın zamanda sosyalistler, Kürtler, Aleviler ve sosyal demokratları bir radikal demokrasi programı etrafında biraraya getirme amacıyla Eşitlik Ve Demokrasi Partisi (EDP) kuruldu. Başına bir Kürt ve Alevi olan eski SHP’li Çalışma Bakanı Ziya Halis getirildi. Devlet hemen tehlikeyi sezdi, bu affedilemez tehlikeli yükselişin önünü kesmek amacıyla CHP’nin başına aynı Ziya Halis özelliklerine sahip Kürt ve Alevi Kemal Kılıçdaroğlu’nu getirdi. Böylece CHP yine tarihi misyonunu yerine getirdi. Türkiye’nin lehine olacak bu önemli yükselişi durdurdu ve EDP’yi dağıttı.

4- Şimdi HDP’nin, kurucu iradenin mağdur ettiği tüm toplumsal kesimleri farklılıkların eşit bir şekilde birarada yaşayacağı radikal demokrat bir program etrafında biraraya getirme çalışması anlaşılan devleti ve partisi CHP’yi rahatsız etmiş gözüküyor. Bu çerçevede CHP MYK toplanmış şu kararı almış: “HDP’nin yükselişi önlenmeli!”

Beşinci kez deneyecekler, Kürtler başta olmak üzere TC’nin mağdur ettiği tüm kesimlerin biraraya gelmesini önlemeye çalışacaklar. Bu noktada güvendikleri bir şey var. Muhtaç oldukları makyajı soldan tedarik edebileceklerini düşünüyorlar. Bunda da haksız değiller. Solun bölünmüşlüğü ve ideolojik olarak kedini yenileyememiş ve Kemalizmin içinden yeşermiş, ondan etkilemiş olma özellikleri CHP’nin işini kolaylaştırıyor.

Ama yanıldıkları bir şey var! CHP’nin tüm bu tarihsel misyonunu bilerek, oynayabileceği her türlü oyunu hesaplayarak, onca deneyimimize güvenerek bu kez oyunu bozacağız. Belki aramızdan 3-5 kişiyi bireysel ikbal uğruna kandırabilirler ama bu onlara yetmeyecek. Çünkü zaman değişti, zamanın ruhunu yakalayabilen bir siyaset, dünyadaki ve Türkiye’deki siyasi ve sosyolojik gelişmeleri doğru okuyabilen ve ona göre politika üretebilen bir siyasi çizgi bizatihi toplumun kendi öz mücadele dinamiği içinden filizleniyor ve kitleselleşiyor. Zaten korktukları da bu: Mağdurların birleşmesi… Bunu hayatın canlı pratiğinde görüyorlar. Telaşları ondan.

Bu konuda AKP’den zerre kadar farkları yok. AKP de aynen CHP gibi, HDP’nin kitleselleşmesinden korkuyor, “Seçimlere bağımsız adaylarla girin” çığırtkanlıkları ortak noktaları. Bizim mahalledeki bazı şaşkınlar da bu koroya katılıyor… Kim ki bağımsız adaylarla girin diye akıl veriyor, bilin ki onu diyenler de HDP’yi, Kürt Özgürlük Hareketiyle sınırlamak, diğer mağdur kesimlerle, solla ilişkisini kesmek isteyenlerdir.

Tamamen farklı politik iddiası olan BDP’nin geçmiş seçimlerdeki oyları üzerinden, onu referans alan bir yerden analiz yaparak algı yönetimi yapıyorlar. Oy oranları üzerinden manipülasyonlarla seçmeni aldatacaklarını, yönlendireceklerini zannediyorlar.

Dolayısıyla görülüyor ki bu dönemi de yaşayacağız. Mücadele sadece devletin AKP ve resmi kadroları ile olmayacak. Kendini devletin asli sahibi gören CHP ve ona “sol”dan payanda olmaya çalışanlarla da olacak. Türkiye’nin radikal demokrat değişimini engelleme cephesi çok geniş. Bunu bilerek girdik bu yola. Kendi kurallarımızı koya koya yeni yaşamı kuracağız.

CHP’yi bekleyen ise son Yunanistan seçimlerinde PASOK’un akıbetidir. Bu gidişle bundan kurtulamayacaklar. Ona soldan destek olmayı düşünen kim varsa onlar da CHP ile birlikte PASOK’un yanına gidecektir. Şimdiden biletleri hazır.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here