Anasayfa Dergi “Feminizm, Queer Yoldaşlık ve Yeşil Sol”

“Feminizm, Queer Yoldaşlık ve Yeşil Sol”

Paylaş

Sibel Yardımcı: Kültür ile birlikte kişilere cinsiyetçilik empoze ediliyor

İSTANBUL- Yeşil Sol Akademi’nin düzenlediği sempozyumda konuşan Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sibel Yardımcı, “Queer düşüncenin feminizmin alternatifi gibi düşüldüğü yanılgısı var. Feminizm kendi iç tartışmalarından ve sorularından ortaya çıkan bir düşünce akımıdır. Cinsiyet her ne kadar doğuştan gelen bir şey olsa da kültür ile birlikte kişilere cinsiyetçilik empoze ediliyor” dedi.

Yeşil Sol Akademi Taksim Hill Otel’de devam eden sempozyumunun ikinci gününde “Feminizm, Queer Yoldaşlık ve Yeşil Sol” konulu oturum ile devam etti.  Eğitimci Arzu Şimşek’in moderatörlüğünde devam eden oturumda, Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sibel Yardımcı ve Sosyolog Cihan Erdal konuştu

‘Cinsiyetçilik kültür ile birlikte empoze ediliyor’

Oturum, Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sibel Yardımcı’nın ‘Queer’in tanımlaması ile devam etti. İnsanın doğumu ile birlikte bir cinsiyete sahip olduğu, bedenlerin ise tarih içinde damgalanması ile cinsiyetçi bir kavramın oluştuğuna dikkat çeken Sibel, “Annenin çocuk yaparken bile doğacak çocuğu cinsiyeti ile düşünüyor. İnsan doğduğunda ne tür bedensel bir malzeme doğmuş ise, anlam kazanma biçimi bir öznenin deneyime dönüşmesi tarihseldir ve toplumsaldır. Queer düşüncenin feminizmin alternatifi gibi düşüldüğü yanılgısı var. Feminizm kendi iç tartışmalarından ve sorularından ortaya çıkan bir düşünce akımıdır. Cinsiyet her ne kadar doğuştan gelen bir şey olsa da kültür ile birlikte cinsiyetçilik kişilere empoze ediliyor” diye konuştu.

 

‘Kimlikleri meşrulaştırmak gerekiyor’

Ardından söz alan Sosyolog Cihan Erdal konuşmasında kimliksizliğin önemine vurgulayarak, “Gezi, 15 günlüğüne de olsa kimlik siyasetini yırtarak siyaset yapıldığını gösterdi. Ortak bir eksen tarafından siyaset yapıldığında ise iktidar bu durumda çapulcu ve çapulcu olmayan üzerinden ayrıştırmaya çalıştı. Çapulcu kimliği üzerinden ayrıştırma yerine kimliklerimizi meşrulaştırma yönünden hareket etmek gerekiyor” dedi.

Konuşmaların ardından oturumda soru cevap bölümüne geçildi. Verilen aranın ardından sempozyum “Ortadoğu’da savaş ve mülteciler; ne yapmalı?” konulu oturum ile devam etti.

 

 

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here