Anasayfa Haber Fen Bilgisi öğretmenine “Neden belgesel izlettin” cezası

Fen Bilgisi öğretmenine “Neden belgesel izlettin” cezası

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Dersine girmediği halde okul yönetimi tarafından gözetici olarak görevlendirildiği sınıfta ders boş geçmesin diye öğrencilere “Evrim türlerinin serüveni” adlı belgeseli izleten Fen ve Teknoloji öğretmenine, belgesel izlettiği için ceza verildi.

İstanbul’un Avcılar ilçesinde bir ortaokulda Fen ve Teknoloji öğretmeni Ö.Ç. 3 Haziran günü okul idaresinin kendisine verdiği görev nedeniyle normalde dersine girmediği bir sınıfta gözetici olarak görevlendirildi. Öğretim yılı sonu olması nedeniyle ders konuları bittiği için bir çok öğrencinin okula dahi gelmediği dönemde, gözetici olarak sınıfa yollanan geçmesin diye öğretmen Ö.Ç, sınıfta ders boş geçmesin diye yanında bulunan ve kendi ders konularıyla ilgili olan “Evrim türlerinin serüveni” adlı belgeseli öğrencilere izlettirdi. Aynı okulda çalışan Sosyal Bilgiler öğretmeninin şikayeti üzerine, sınıfta öğrencilere bilimsel bir belgesel izleten öğretmen Ö.Ç. hakkında soruşturma başlatıldı. Yaklaşık altı ay süren soruşturma sonucunda Fen ve Teknoloji öğretmeni Ö.Ç, “dersine girmediği sınıfta müfredat dışı belgesel izletmek” gerekçesiyle disiplin cezasına çarptırıldı.

belge

Eğitim Sen: “Bilimsel bilgiye karşı gösterilen tahammülsüzlüktür”

Konuyla ilgili konuşan Eğitim Sen İstanbul 7 Nolu Şube Hukuk Sekreteri Zeynel Özgün sendika üyesi olan Ö.Ç’nin hukuksal destek için kendilerine başvurması sonucunda durumdan haberdar olduklarını söyleyerek şu açıklamaları yaptı: “Öğretmen arkadaşımızın bir disiplin cezasını gerektirecek hiçbir kusurlu davranışı olmamıştır. Olay, gerici bir anlayışın bilimsel bir bilgiye karşı duyduğu öfke ve içinde ‘evrim’ sözcüğü geçen bir belgesele karşı gösterilen tahammülsüzlükten ibarettir. Yaptıkları için takdir edilmesi ve aslında ödüllendirilmesi gereken bir öğretmenin suç işlemiş gibi soruşturulması, kendisine ceza verilmesi akıl alacak bir durum değildir. Belgesel, kesinlikle müfredat dahilindeki konularla ilgilidir. ‘Müfredat dışı’ ifadesi tamamen uydurmadır. Asıl mesele bilimsel bilgiye duyulan tepkidir. PISA-2015’den alınan kötü sonuçların tartışıldığı son günlerde eğitim sistemimizin vardığı noktayı göstermesi bakımından bu durum çok çarpıcı bir örnektir. Bir öğretmenin ceza alması için bilimden sadece bahsetmesi bile artık yeterli görülmektedir. Kaldı ki üyemiz, okul idaresinin görevlendirmesi sonucunda o sınıfa girmiş, o sınıfın öğretmeni olmadığı için müfredat takibi yapmasını gerektirecek bir zorunluluk da bulunmamaktadır. Konuyla ilgili olarak, üyemiz adına her türlü yasal hakkımızı kullanacağız“

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here