Anasayfa Haber Ferguson isyanının yıldönümü: Michael Brown’un anmasında polise silahlı saldırı

Ferguson isyanının yıldönümü: Michael Brown’un anmasında polise silahlı saldırı

Paylaş
  • ABD’nin Ferguson kasabasında siyahi genç Michael Brown’un polis tarafından katledilmesinin birinci yılında kitlesel bir anma etkinliği düzenlendi. Etkinlikte bir kişi polise ateş açtı, polis silahla karşılık verdi. Eylemci ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı

ferguson_9agu_2

ABD’nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında 18 yaşındaki Michael Brown’un polis tarafından sokak ortasında katledilmesinin birinci yıldönümünde yine protestolar vardı. Brown’un katledildiği noktada bir araya gelinerek Brown’un öldürülmesinin önünü açan ayrımcı ve ırkçı politikalara tepki gösterildi.

ferguson_9agu_1Törende konuşan Michael Brown’un annesi eylemcilere oğlunun ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmanın sümen altı edilmesine izin vermedikleri için teşekkür etti.

Batı Florissant Caddesi’ndeki anma töreni sakin bir biçimde ilerlerken, yerel saate göre 23.15 sularında töreni üzerinde polis işareti bulunmayan bir araç içinden ve uzaktan izleyen 4 sivil polise kitle içinden ateş açıldı. Araçtakiler saldırıya karşı ateş açarak yanıt verdi.

St. Louis Emniyet Müdür Jon Belmar saldırı ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, saldırının bir kişi tarafından düzenlendiğini, polislerin saldırganı takip ederek karşılık verdiğini, ağır yaralanan saldırganın kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındığını belirtti. Açıklamada saldırganın kimliğine ilişkin bir bilgi verilmedi.

AP muhabiri polis saldırısını anlattı

AP foto muhabiri ise silah seslerinin duyulmasından kısa bir süre sonra mahalledeki bir restoranın arkasında, bir adamın kanlar içinde yüzü koyun yerde yattığını, bunu gören bir kadının acı içinde bağırdığını, bir adamın da “Erkek kardeşimi öldürdüler” diye haykırdığını aktardı.

Irkçılık karşıtı eylemlerin kıvılcımıydı

Michael Brown’un 9 Ağustos 2014’te katledilmesinin ardından Ferguson’da siyahiler başta olmak üzere halk ayaklanmış, protestolara polis saldırıları gerçekleşmesiyle birlikte öfke büyümüş ve ülkenin dört bir yanında ırkçılık karşıtı bir eylemler dalgasına yol açmıştı.

İnfazın üzerinin örtülmeye çalışılmasına karşın halk adalet talebini güçlü bir şekilde dillendirmiş, dosyanın üzerinin örtülmesine izin vermemiş, ilkin suçsuz bulunarak serbest bırakılan katil polis ise yeniden yargılanmaya başlamış ve tutuklanmıştı.

Sendika.Org

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here