Anasayfa Kadın Filmmor’da “Yeva” Filminin Gösterimi Yasaklandı

Filmmor’da “Yeva” Filminin Gösterimi Yasaklandı

Paylaş
16. FİLMMOR KADIN FİLMLERİ FESTİVALİ

Filmmor’da “Yeva” Filminin Gösterimi Yasaklandı16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin İstanbul’daki son gününde, bir kadın filminin gösterimi Azerbaycan’ın talebiyle İçişleri Bakanlığı’ndan gelen yazılı tebligatla yasaklandı.

16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin İstanbul’daki son gününde, “Yeva” adlı filmin gösterimi İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı.

“Yeva” adlı filmin bugün saat 17.00 seansında gösterilmesi planlanıyordu. Ancak dün geceden beri süren görüşmelerin ardından, bugün öğlen saatlerinde Emniyet görevlileri filmin gösterimi yasaklandığına dair Valilik kararını Filmmor’a tebliğ etti.

Filmmor’dan Melek Özman, filmin Azerbaycan hükümetinin ısrarlı girişimleri sonucu yasaklandığını söylerken, yaşananları şöyle aktardı:

“Film bir kadının İran’dan eski kocasından kaçmasını anlatıyor. Kadın Karabağ’da bir Ermeni köyüne sığınıyor. Ama filmde kimseyi incitecek bir söylem yok.

“Azerbaycan Konsolosluğu önce Fransız Kültür Merkezi’ne resmi bir yazı göndererek filmi göstermemelerini istedi. Sonra Azerbaycan hükümetinin Dışişleri Bakanlığı’na, hatta Dışişleri Bakanına kadar ısrarlı girişimleri olmuş.

“Sonuçta Azerbaycan hükümetinin talebi üzerine Türkiye’den yazılı yasaklama geldi.”

Filmmor, bugün saat 17.00’da Fransız Kültür Merkezi’nde yasaklama kararına ilişkin bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

Festivalin İstanbul’da son günü

16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin son gününde saat 13.00’da “Kendine Ait Bir Cüzdan; Yeni Kuşak Kadın Yapımcılar” paneli düzenlenecek.

Saat 15.00’da “Yazlık” (The Garden) filminin gösterimi var.

Saat 20.30’da ise “Feminist Bellek: Kate Millett, Şirin Tekeli” söyleşisi yapılacak.

Festival 23-25 Mart Antalya; 30 Mart-1 Nisan İzmir; 6-8 Nisan Trabzon; 13-15 Nisan Bodrum, 20-22 Nisan Mersin, 27-29 Nisan Adana ve 4-6 Mayıs tarihlerinde Diyarbakır’da olacak.(ÇT)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here