Anasayfa Haber Fındıklı Parkı için Eylem

Fındıklı Parkı için Eylem

Paylaş

İstanbul’da, Fındıklı Parkı’nın metro inşaatı gerekçesi ile halka kapatılmasına karşı çıkanlar bugün parkta toplanarak yaşam alanlarına yapılan müdahaleye karşı çıktı.

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi ve Şehir Plancıları Odası’nın çağrısıyla bir araya gelenlerin eyleminde parkın halkın yaşamındaki yeri dile getirildi, yaşam alanlarının kapatılamayacağı ifade edildi.

Parka dikilen direklerden birinin söküldüğü eylemde Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı basın açıklamasını okudu.

Basın açıklamasında Fındıklı’nın Boğaziçi girişinin nadir yapılaşmamış, tarih, kültür ve doğal peyzaj alanlarından biri olduğu anlatıldı.

Parkın aynı zamanda kentsel sit alanı olduğuna da dikkat çekildi.

Oyun parkı söküldü

Karaköy’den Beşiktaş’a kadar sahildeki tek çocuk oyun alanını da içeren Fındıklı Parkı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından metro inşaat şantiyesi haline getirilmek isteniyor.

Parkın üzerindeki çocuk oyun araçları sökülmüş,  bir kısmı da demir çubuklarla çevrelenmiş durumda; ağaçların da söküleceği söyleniyor.

Parkın savunulmaya devam edileceğinin vurgulandığı eyleme İstanbul Kent Savunması, Beyoğlu Kent Savunması, Kuzey Ormanları Savunması ve Eski CHP Milletvekili Melda Onur da katıldı bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here