Anasayfa Haber “Fındıklı Parkı Şantiye Olmasın”

“Fındıklı Parkı Şantiye Olmasın”

Paylaş

Fındıklı Parkı’nın Karaköy’den Beşiktaş’a kadar halkın denizle buluşabileceği, nefes alabileceği tek yeşil alan olduğuna dikkat çeken Beyoğlu Kent Savunması ve Beyoğlu halkı, bugün gerçekleştirdikleri buluşmada, parkta bank yapımı, kedi-köpek-kuş yuvası yapımı, çocuk parkı kumunun eşelenmesi, parka dikilen demir kazıklardan korkuluk yapımı gibi faaliyetlerde bulundu.

Beyoğlu Kent Savunması tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Fındıklı Parkı 1993’ten beri SİT alanı”

“Fındıklı Parkı ve sahil şeritleri de dahil olmak üzere Kabataş İskelesine kadar toplam 15284,37 m2’lik tüm sahil parkı ve yeşil alanların, ağaçları da ‘sökülüp taşınmak’ üzere Ekim ayı başında, Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı için çalışma ve şaft alanı şantiyesi olarak yüklenici firma tarafından ansızın işgal edilerek, parkın etrafına demir kazıklar çakıldı ve çocuk oyun alanı kaldırıldı.

“Buna karşılık olarak konu ile ilgili vatandaşlar ve Mimarlar Odası büyük bir tepki gösterdi ve 3 Ekim 2015 tarihinde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

“Parkın etrafının çevrilmesinin ardından Beyoğlu Kent Savunması olarak halkın katılımıyla parkta toplantılar yaparak, kaldırılan oyun parkının yerine kendi çabamızla bir oyun alanını tekrar oluşturmaya ve demir çubuklarla çevrelenerek halkın kullanımına kapatılmak istenen bölgenin tekrar canlandırılmasına karar verdik.

“Fındıklı Parkı 1993’ten bu yana “Kentsel Sit Alanı” ilan edilmiş durumda. Boş alan- şantiye muamelesi gören Fındıklı Parkı, Karaköy’den Beşiktaş’a kadar sahilde çocuk oyun alanın bulunduğu tek park ve kentin ve kent halkının deniz ve sanatla buluşarak nefes alabildiği tek yerdir.mr

“Benzer şekilde seçimlerin yapıldığı 1 Kasım günü Tophane Parkı işgal edilerek şantiyeye dönüştürülmüş, halkın, yaşlıların, çocukların kullanımına kapatılmıştır.” (EKN)

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here