Anasayfa Haber Fırsat vermeyelim ! sağlam duralım – Sami Evren

Fırsat vermeyelim ! sağlam duralım – Sami Evren

Paylaş

Türkiye gündemi son iki günde çok hızlı bir şekilde değişti. Evet değiştimi?  Değiştirildi mi?

7 Haziran seçimleri ne iki ay kala olası gündem değişikliklerini beklemekle birlikte neyin nereden geleceği bilmemiz mümkün değildi.

Ardışık biçimde Önce elektrik kesintisi ile sarsıntı yaşandı. Elektrik kesintisi ile ilgili henüz kamuoyunu ikna edici bir açıklama yapılmadı.

Sonrası adliye de  savcının rehin alınması olayı ajanslara düştü. Savcının sağ kurtarılması ve eylemcilerin ikna edilmesi belkide mümkündü, ama olamadı birden silahlar patladı ve vahim sonuç manşetlere ….

Çok derin analizlere, komplo teorilerine, farklı kurmaca senaryo tartışmalarına gerek yok.

Neden gerek yok, çünkü yapacağınız her şey gündemi değiştirmek isteyenlerin arzu ettiği gündemi büyütüyor. Buradan şunu demek istemiyorum, konuyu olayları konuşmayalım demek istemiyorum. Kaçınılmaz olarak konuşulacak.

Bu olaylardan önce, Türkiye gündemi nasıl bir seyir izliyordu. Kısaca bir göz atarsak ortaya çıkan kargaşa ortamının nedenleri hakkında daha sağlıklı düşüne biliriz.

HDP nin Parti olarak seçime girme kararı açıklandı.

Bu karar Türkiye’nin demokratikleşmesi tartışmalarını hızlandırdı.

AKP’nin İleri demokrasi söylemlerini elinden aldı.

Cumhurbaşkanının Başkanlık hesapları zora girdi.

AKP içindeki çatlak su yüzüne çıktı.

Dolmabahçe açıklaması ve Kobane’ den buyana artan gerginliği azalttı. Öcalan’ın Newroz  mesajı ile ortaya koyduğu demokratikleşme taleplerine kimse söz söyleyemedi.

HDP nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortaya koyduğu ‘Yeni yaşam ‘çağrısıyla başlayan yeni siyaseti, seçime parti ile girme kararı geleneksel tüm siyasi aktörleri, ters köşeye yatırmıştı.

Çünkü bu ana kadar, ana muhalefet partisi CHP’nin etkisiz halinden, Kürt hareketinin sadece bölgeye sıkışmışlık siyasetinden memnun olan tek parti AKP idi.

Seçim barajının yıkılacağı kanaati büyüdü.

Barış artık AKP ‘nin tekelinde değildi.

Başkanlık Sistemine geçit vermeyecek olan HDP, Kendine özgüveni tam olan bir siyaset geliştirmeye başlamıştı.

Siyasi İktidar ve Cumhurbaşkanı  ‘’İç güvenlik ‘’ yasasıyla başlayan gerginlik sürecini sürekli büyütüyor ve kendine gerekçeler yaratmaya çalışıyordu.

Son olarak CHP ‘nin de ön seçim yaparak kaybettiği itibarı kazanmaya başlaması AKP için artık dayanılmaz bir nokta olarak düşünebiliriz.

Ve gündem tam bu noktada değişti.

Örtülü ödenek kullanılıyor mu?  Bilmiyoruz!

Balyoz davası sanıkları berat etti, TSK açıklama yaptı kumpas kuranlardan hesap sorulmasını istedi. Askerler ve iktidar nerede uzlaştı bilmiyoruz! Bildiğimiz tek şey hukuksuzluk ve adalet duygusunun yok olduğudur.

Haydi, HDP yeniden gündeme doğru yerden müdahale etme zamanı geldi. Önümüzde 1 Mayıs var emekçilerin, yoksulların, ötekileştirenlerin, yok sayılanların mücadele gününü ,özüne uygun taleplerine sahip çıkarak yola devam edelim.

Berkin Elvanın annesi ve babası yaptıkları açıklama ile doğru bir yerden ilk müdahaleyi yaptılar.

Fırsat vermeyelim!.. sağlam duralım.

Adalet, eşitlik, özgürlük için demokrasi ve barış bizim vazgeçilmezimizdir. Buradan ödün vermeyelim. Bu ülkenin sahibi bizleriz.

Bu sorumlulukla seçime giden yolda, kavga ve şiddet bizim işimiz değildir. Her yerde her zaman demokratik siyaseti savunmak bize düşer. Sami Evren

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here