Anasayfa Emek Fişleyen talimata tepki

Fişleyen talimata tepki

Paylaş

 MEB’nin, 29 Aralık’ta gerçekleştirilen iş bırakma eylemenin ardından valiliklere gönderdiği, “Eğitim Hakkını Engelleyici Eylemler” başlıklı talimatla greve katılan eğitim emekçilerinin isim listesinin istenilmesi Mersin ve Antep’te protesto edildi. Emekçiler “Siyasal talimat” ile emekçileri hedef gösteren MEB’in sendikal haklarına saygı duymasını istedi.

Eğitim Sen Mersin Şubesi, KESK, DİSK ve TMMOB’nin Kürdistan’daki imha operasyonlarına karşı 29 Aralık’ta gerçekleştirdiği bir günlük grev sonrası Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) valiliklere gönderdiği talimatla eyleme katılan öğretmenlerin isim listesinin belirlenmesini istemesine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Şube Sekreteri Cemalettin Kıcır, MEB’in bu uygulama ile eğitimcilerin sendikal haklarını engellediğini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanlığı’nın 29 Aralık’ta yaptıkları iş bırakma eylemi ile ilgili olarak valiliklere gönderdiği “Eğitim Hakkını Engelleyici Eylemler” başlıklı talimatı skandal olarak değerlendiren Kıcır, okul müdürlüklerine gönderilen talimatla eyleme katılan eğitimcilerin listesinin valiliklere bildirilmeye başlandığını söyledi.

Kıcır, “Sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği ilçelerde öğretmenleri ‘hizmet içi eğitim’ adı altında SMS mesajlarıyla okullardan uzaklaştırarak bizzat binlerce öğrencinin eğitim hakkını elinden alan MEB’in, halkın yaşam hakkı ve öğrencilerin eğitim hakkı için ‘hizmetten gelen gücü kullanma’ eylemini ‘öğrencilerin eğitim hakkını engellemek’ gerekçesiyle soruşturma açma talimatı vermesi büyük çelişkidir” dedi.

‘MEB eğitim emekçilerinin sendikal hakkına saygı göstermeli’

Kıcır MEB’in, sendikal eylemlerden dolayı hiçbir eğitim emekçisine ceza verilemeyeceğini bile bile sırf gözdağı vermek ve soruşturmalarla yıldırmak için böyle bir talimatı yayınladığını ifade etti. Geçmişte de buna benzer durumlarda Danıştay’ın verdiği kararların bilindiği halde böyle bir talimatın yayınlanmasının da bunun göstergesi olduğunu söyleyen Kıcır, kamu görevlilerinin sendikaların aldığı karar doğrultusunda toplu eylem yapma hakkının olduğunu hatırlattı. Kıcır, MEB’in nasıl sonuçlanacağını bile bile aldığı “Siyasal talimat” ile kamuoyunun kafasını karıştırarak, emekçileri hedef gösterdiğinin altını çizdi. Soruşturmaların derhal geri çekilmesini isteyen Kıcır, MEB’in eğitim emekçilerinin sendikal haklarına saygı duyması gerektiğini belirtti.

‘MEB hukuk ve yarğı kararlarına saygı göstersin’

Antep’te ise DİSK, KESK üye ve temsilcileri, Yeşilsu Parkı’nda açıklama yaptı. “Savaşa karşı barışı savunacağız” pankartını taşıyan emekçiler “Botan halkı yalnız değildir”, “Ayşe öğretmen yalnız değildir” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarını attı. Emekçiler adına açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Ali Ersönmez, konuşmasına Sultan Ahmet Cami meydanında meydana gelen patlamada yaşamını yitirenleri anarak başladı. MEB’in son dönemlerde devreye koyduğu uygulamaların eğitim emekçilerinin sendikal faaliyetlerini engellemeye yönelik olduğunu söyleyen Ersönmez, “MEB’in hukuk ve yargı kararlarına incir çekirdeği kadar saygısı varsa, hiçbir kamu emekçisi hakkında sendikasının aldığı karara uyduğu gerekçesiyle soruşturma açamaz” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here