Anasayfa Haber AİHM mahkum etti; devlet Eğitim Sen üyelerine tazminat ödeyecek

AİHM mahkum etti; devlet Eğitim Sen üyelerine tazminat ödeyecek

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-Eğitim Sen’in aldığı karar üzerine iş bırakma eylemine katılan öğretmenlere ceza verilmesi üzerine davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşımış olan Eğitim Sen İstanbul 7 Nolu şube, AİHM’de görülen davayı kazandı ve mahkeme devleti verilen disiplin cezaları nedeniyle tazminat ödemeye mahkûm etti.

2010 yılında sendikanın aldığı iş bırakma eylemine katılan öğretmenlere Avcılar Kaymakamlığı tarafından disiplin cezası verilmişti. Eğitim Sen’in cezaya yaptığı itirazlar sonuç vermeyince sendika, süreci Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdı. Davayı görüşen AİHM, sendikal eyleme verilen cezayla eğitim emekçilerinin sendikal örgütlenme haklarının ihlal edildiği ve bu ihlal karşısında etkili iç hukuk yolları bulunmadığı sonucuna vardı ve ‘Türkiye- YILDIRIM ve Diğerleri’ kararıyla devlet tarafından ceza verilmiş olan  öğretmenlere toplam 153 bin TL tazminat ödenmesi gerektiğine karar verdi.

Eğitim Sen İstanbul 7 Nolu Şube Başkanı Mehmet Emin Kırşanlıoğlu, son aylarda haksız ve hukuksuz bir şekilde hem kamu emekçilerine hem de Eğitim Sen üyelerine yönelik baskıların olduğunu, birçok Eğitim Sen üyesinin sadece sendikal faaliyetleri nedeniyle cezalandırıldıklarını ve hatta bir kısmının meslekten ihraç edildiğini hatırlatarak “Bu olay bir kez daha göstermiştir ki her türlü hukuksuz uygulamanın gelip dayandığı bir nokta var. Bu noktada hukuksuzluğa yol açanlar mutlaka bunun hesabını vermektedirler. Biz bu davada başından beri haklı olduğumuza inanıyorduk ve bu inancımız bugün olan bitenler karşısında da zerre kadar azalmamıştır. Sendikacılık suç değildir. Dün olduğu gibi bugün de haklıyız. Dünü kazandık, şimdi sıra bugünü ve yarını kazanmakta. Ne kadar üstümüze gelirlerse gelsinler, bilsinler ki boyun eğmeyiz ve mutlaka kazanacağız” dedi. Kırşanlıoğlu, kararın kendilerine ulaştığını ve AİHM kararında belirlenmiş olan tazminat tutarının hesaba yatırıldığını, toplam 153 bin TL tazminat aldıklarını ve Eğitim Sen’in hukuk birimleriyle yapacakları değerlendirme sonucunda göre, bu tazminat bedelini hukuksuz karar vermiş olanlara rücu etme yoluna başvurabileceklerini ifade etti.

YILDIRIM AND OTHERS v. TURKEY-1

YILDIRIM AND OTHERS v. TURKEY-2

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here