Anasayfa Haber Ford Otosan’da Anlaşma Sağlandı

Ford Otosan’da Anlaşma Sağlandı

Paylaş

 

Ford Otosan Gölcük ve Eskişehir’de işverenle işçiler arasında anlaşma sağlandı, işçiler işbaşı yaptı.

Ford Otosan Gölcük Fabrikası’nda 15 gündür iş bırakan işçiler işbaşı yaptı. Ford Otosan Eskişehir’deki işçiler de dün işbaşı yaptı.

Bursa Renault’da başlayan eylemlerin ardından Ford Otosan’a sıçrayan iş bırakma eylemleri işverenle varılan anlaşma sonucu sona erdi.

Ford Otosan Gölcük’te ücretlerde zam ve Türk Metal Sendikası’nın yönetim biçimine karşı başlatılan iş bırakma eylemi 15. gününde sona erdi.

İşçi Hakan Cömert, 12 kişilik yönetim kadrosunun işten çıkartıldığını söyledi.

Ford Otosan Eskişehir’deki eylem ise dün sona erdi. Şirket KAP’a açıklama yaparak üretime başladığını açıkladı.

Ankara Türk Traktör’de de 12 gündür süren eylem pazartesi günü sona erdi. Ancak işçi temsilcileri işten çıkarıldı.

Ne olmuştu?

Bursa’da 5 bin 600 işçinin çalıştığı otomobil fabrikası Renault’da işçiler 14 Mayıs’ta ücret zammı için üretimi durdurmuştu. Renault işçilerinin neredeyse tamamı yönetimden memnun olmadığı için Türk Metal Sendikası’ndan istifa etmişti.

İşçilerin toplu iş sözleşmesinin (TİS) Bosch fabrikasında imzalanan TİS ile aynı ücret zammını kapsayacak şekilde değiştirilmesini istiyordu. Renault direnişinin ardından TOFAŞ ve yan sanayi ürünleri üreten Coşkunöz, MAKO ve Ototrim üretimi durdurmuştu. Ancak önce Coşkunözü’nde arkasından ise Tofaş, Mako ve Ototrim’de en son da Renault’da işçiler işveren ile anlaşma sağlandı.Bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here