Anasayfa Dergi Fotoğraflarla İMC TV’nin Karartılma Öncesi ve Sonrası

Fotoğraflarla İMC TV’nin Karartılma Öncesi ve Sonrası

Paylaş

HÜSEYİN ALDEMİR İMC TV’DEYDİ

Polis baskınıyla yayını kesilen İMC TV’nin binasında birkaç gün arayla birbirine taban tabana zıt görüntüler vardı.

Öğle saatlerinde kanal binasına giden çok sayıda polis ve RTÜK görevlileri, canlı yayın esnasında kanalın reji odasını mühürledi; yayın kesildi.

668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Fethullah Gülen cemaatiyle ilişkili olduğu gerekçesiyle bazı yayın kuruluşlarının yayınlarına son verilmişti.

TSK’den ihraçları ve bazı medya kuruluşlarının kapatılmasını düzenleyen668 sayılı KHK, 28 Temmuz günü yayınlandı. İlk etapta 3 haber ajansı, 16 televizyon, 23 radyo kanalı kapatıldı. Aynı kararname ile 28 Eylül 2016 tarihinden itibaren Fethullah Gülen cemaatiyle ilişkili olmayan yayın kuruluşları da kapatılmaya başlandı.

İMC TV çalışanları o tarihten itibaren kalan binasında polis baskının bekliyordu. Çünkü 1 Mayıs 2011’de yayın hayatına başlayan İMC TV, 26 Şubat 2016’da TURKSAT uydusundan çıkartılmıştı. Yayına Hotbird ve internet üzerinden devam ediyordu.

Kanal binasında öğle saatlerine kadar normal yayın akışı ve iş işleyişi vardı, birkaç saat sonra İMC susturulmuştu.

Fotomuhabir Hüseyin Aldemir baskın yapılmasını beklerken gazetecilik yapmayı sürdüren İMC çalışanlarını ve binayı 30 Eylül’de görüntülemişti; baskından hemen sonra da İMC TV’deydi ve yaşananları görüntüledi.

Bina girişi

İşte baskın öncesi ve sonrası İMC TV.

 

Haber merkezi

Reji odası

Stüdyo

Ne olmuştu?

Anadolu Ajansı’nın haberine göre kararın dayanağı OHAL ilanının hemen ardından çıkarılan 668 sayılı kararname.

Fethullah Gülen cemaatiyle ilişkili olduğu gerekçesiyle 3 haber ajansı, 16 televizyon, 23 radyo kanalının kapatılmasına neden olan kararname diğer kanalların da Bakan onayıyla yeni kapatmalara imkan sağlıyor:

“Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine aidiyeti veya iltisakı ya da bunlarla irtibatı olan özel radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete dergi, yayınevi ve dağıtım kanalları, ilgili bakan tarafından oluşturulacak komisyonun teklifi üzerine ilgili bakan onayı ile kapatılır.”

28 Eylül akşamı Hayatın Sesi, Azadi TV, Jiyan TV, Van TV, TV10, Denge TV ve Zarok TV TURKSAT’tan çıkarılmış, yayınları kesilmişti.

29 Eylül’de Yön Radyo yayını durduruldu. 30 Eylül’de İMC TV yayını kesilirken, 95.1 Özgür Radyo’nun, İMC TV’nin ve Hayatın Sesi’nin internet sitelerine erişimi engellendi.

3 Ekim’de Med Nûçe TV’nin Fransa merkezli uydu şirketi Eutelsat üzerinden yaptığı yayın kesildi.

4 Ekim’de İMC TV ve Hayatın Sesi TV’nin reji odaları mühürlendi.

bainet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here