Fransa ve Yunanistan’da grevler hayatı durdurdu

Paylaş

Fransa’da on binlerce öğretmen, kamu çalışanı, sağlık emekçisi, taksi sürücüleri, hava trafik kontrolörleri ve çiftçiler 26 Ocak Salı günü, 2015 yılının Eylül ayında açıklanmış olan iş yasası reformuna karşı grevdeydi. Yunanistan’da da emeklilik fonlarında yapılması planlanan kesintilere karşı limanlarda bu hafta ikinci kez greve gidildi. İki gün sürecek olan grevin ilk gününde (27 Ocak) feribot seferleri iptal edildi, otobanlar kapatıldı.

 

CGT işçi sendikasının açıklamasına göre ülke genelinde gerçekleşen protestolara 130,000 ile 160,000 arasında emekçi katıldı. CGT, Francois Hollande 2012’de yönetime geldiğinden beri ülkenin gördüğü en büyük eylem olduğunu ifade ediyor.
Taksi sürücülerinin Périphérique Bulvarı kavşağında lastik yakarak yolu kapatmasıyla birlikte çıkan olaylar sonucu 20 kişi tutuklandı.
Eğitim bakanının açıklamasına göre öğretmenlerin %11’i grevde ancak eğitim emekçileri sendikası bu oranın çok daha yüksek olduğunu iddia ediyor. Kamu emekçileri 120 civarında yürüyüş düzenledi. Emekçiler Marsilya sokaklarında ‘Kemer sıkmaya son, ücretler yükseltilsin!’ sloganlarını haykırdılar. Paris’te hastane çalışanları haftalık çalışma saatlerinin arttırılmasına karşı harekete geçtiler. Hava trafiği kontrolörleri de kamu emekçilerinin grevine katıldı, Lille Havaalanı’nda uçuşların üçte biri iptal edildi.

Yunanistan’da ise halkın aylık kazancından %20’ye varan oranda kesintiye gidilmesini içeren yeni emeklilik sistemi tasarısı son haftalarda giderek yoğunlaşan grevler, eylemler ve protestolarla karşılanmıştı. Bu tasarıya göre kurtarma paketine uyum sağlamak adına ülke emeklilik fonlarının birleştirilmesi, birleştirilmiş olan fondan ise her sene gayri safi yurtiçi hasılanın %1’i kadar kesintiye gidilmesi planlanıyor.

Önümüzdeki ay parlamentoda oylanacak olan tasarının reddini talep eden emekçiler kitlesel grev hazırlığı yapıyor. Çiftçiler vergi indirimlerinin iptali ve emeklilik fonu kesintileri nedeniyle günlerdir yol kapatma eylemleri gerçekleştiriyor.
Noterler de üç günlük grev ilan ederek kemer sıkma politikalarını protesto eden avukatlara, doktorlara, mühendislere ve diğer iş yeri sahiplerine katıldı.

Başbakan Tsipras, geçen Ağustos ayında mutabakata varılmış olan 86 milyar avroluk kurtarma paketinin şartlarını yerine getirmek adına emeklilik fonu kesintilerinin ve diğer kemer sıkma politikalarının uygulanması gerektiğini savunurken yaklaşık 2,5 milyon işçiyi temsil eden ülkenin iki büyük sendikası açıklanan tasarıya karşı 4 Şubat’ta genel greve gideceklerini açıkladılar.

Kapitalist devletlerin krizin bedelini işçilere yükleme planlarına, kemer sıkma politikalarına, kesintilere ve sömürüyü körükleyen iş yasası reformlarına karşı emekçiler gün ve gün grevler ve kitlesel protestolar ile mücadeleyi yükseltmeye devam ediyor.

isyandan.org

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here