Anasayfa Haber G20 protestosuda devam ediyor, polis saldırısıda devam ediyor.

G20 protestosuda devam ediyor, polis saldırısıda devam ediyor.

Paylaş

 

 G20 zirvesinin yapıldığı Antalya’da demokratik kitle örgütleri de protesto eylemlerini sürdürürken, Birleşik Devrimci Parti üyelerine saldıran polis 6 kişiyi gözaltına aldı.ada-151115-antalya-gozalti1

Antalya’da gerçekleştirilen G20 zirvesini protesto eylemlerine polis saldırısı sürüyor. Demokratik kitle örgütlerinin gerçekleştireceği protesto yürüyüşü öncesi, yoğun polis ablukası altında yürüyüşün başlayacağı Güllü Caddesi Aydın Kanza Parkı önüne “Emperyalizme karşı Aziz olunmalı” sloganı ile gelen Birleşik Devrimci Parti (Devrimci Parti) üyelerine polis arama noktasında saldırdı. Polis saldırısının ardından alanda arbede yaşanırken, polis 6 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar yere yatırılarak plastik kelepçe takılılırken, gözaltına alınanlar Kepez Kapalı Spor Salonu’na götürüldü.

ada-151115-antalya-gozalti3

Kitlenin yürüyüşüne ise izin verilmezken, kitle sloganlar eşliğinde bekleyişini sürdürüyor.

Sabah saatlerinde de polis protesto gösterisine saldırarak Halkevleri ve Öğrenci Kolektifi üyesi 4 kişiyi gözaltına almıştı. Sabahtan bu yana süren protestolarda polislerce gözaltına alınanların sayısı 10’a ulaştı.

Türkiye’nin dönem başkanlığında gerçekleştirilecek G20 Liderler Zirvesi Antalya’da başladı.

G20 zirvesi öncesinde Antalya Valiliği, 9-18 Kasım tarihleri arasında protesto yasaklarını açıklamıştı. Eylemlere uygulanan bu çapta güvenlik önemleri, G20 zirvesi tarihinde bir ilkti.

G20 farklı noktalarda protesto edildi. Toplam yedi kişi gözaltına alındı.

Mektup götürmek isteyenlere gözaltı

Sabah saatlerinde iki Öğrenci Kolektifleri üyesi ile iki Halkevleri üyesi Belek Turizm Bölgesi’ne yürüyerek ellerindeki mektubu yetkililere teslim etmek istedi.

G20 zirvesine mektup bırakması engellenen dört kişi oturma eylemi yaparken gözaltına alındı.

Meydanda eylem

Liderleri Zirvesi’ni protesto eden sivil toplum örgütleri, saat 13.00’ten itibaren Aydın Kanza Parkı’nda toplandı.

Radikal.com.tr’deki habere göre parkın çevresini bariyerlerle kapatan polis, eylemcileri tek tek aradıktan sonra alana aldı. Yoğun güvenlik önleminin alındığı park çevresine TOMA ve akrep araçları ve çok sayıda Çevik Kuvvet ekibi konuşlandırıldı. Yürüyüş güzergahı olan Güllük ve Cumhuriyet Caddesi de trafiğe kapatıldı. Arama noktalarında görevli polislere, ‘canlı bomba şüphelisi’ olarak aranan kişilerin fotoğrafları ve isim listesi verildi. Protestonun yapılacağı alanda, köpeklerle bomba araması da yapıldı.

Toplanma merkezi olan Aydın Kazan Parkı’ndaki arama noktasında üst araması yapmak isteyen 4 kişi polisle tartıştı. Tartışmanın büyümesi üzerine polis 4 eylemciyi gözaltına alırken, kısa süreli gerginlik yaşandı.

Meydana giren eylemciler, çeşitli slogan ve pankartlarla G-20 Zirvesi’ni protesto etti.

Yürüyüş

Öğle saatlerinde ise Cengiz Toytunç Caddesi’nde bulunan parti binasında bir araya gelen Halkın Kurtuluşu Partisi üyesi grup, “G-20 ülkemizden defol” sloganıyla Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

Burada polisin yaptığı aramanın ardından meydana alınan grup, “Kahrolsun ABD-AB emperyalizmi”, “G-20 paylaşım planlarınız da siz de tarihe gömüleceksiniz, geldiğiniz gibi gideceksiniz” pankartları açtı.

Parti üyeleri adına açıklama yapan Emre Okan, “Emperyalistlerin çıkarlarına hangi ülkede kim, nasıl hizmet edecek, hangi politikalar izlenecek, bunları konuşmak için bir araya geliyorlar. Politikalarını sorunsuzca ilerletmek için bu halkları nasıl birbirine düşmanlaştıracaklarını, nasıl ayırıp parçalayacaklarını belirlemek için toplanıyorlar” dedi.

Valilik açıklaması

Valiliğin açıklamasında şu ifadeler yer alıyordu:

“Antalya ili havalimanı içerisi ve 100 metre çevresinde, havalimanı çıkışında bulunan havalimanı köprüsü ve köprü altı 100 metre çevresinde, Serik Caddesi üzeri Aspendos Bulvarı ile Gazi Bulvarı’nın kesiştiği Demokrasi Kavşağı (TEDAŞ Kavşağı) ile Demokrasi Kavşağı’ndan Serik ilçesi Boğazkent beldesi bitimine kadar (Köprüçay ırmağı dahil) D-400 Karayolu ile D-400 Karayolu’nun kuzey kısmında (Antalya istikametinden Serik istikametine D-400 Karayolu’nun sol kısmı) bulunan 100 metrelik alan ile Serik Caddesi üzeri Aspendos Bulvarı ile Gazi Bulvarı’nın kesiştiği Demokrasi Kavşağı (TEDAŞ Kavşağı) ile Demokrasi Kavşağı’ndan Serik ilçesi Boğazkent Beldesi bitimine kadar (Köprüçay ırmağı dahil) D-400 Karayolu ile D-400 Karayolu’nun güney kısmında (Antalya istikametinden Serik istikametine D-400 Karayolu’nun sağ kısmı) bulunan bölgenin tamamında, 09 Kasım 2015 – 18 Kasım 2015 tarihleri arasında; açık ve kapalı yer toplantısı, toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, oturma eylemi, çadır kurma, stant açma, bildiri dağıtma, kendini zincirleme, pankart – döviz – afiş açma / veya asma, yazılama yapma vb. gibi etkinliklerin yapılması, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ilgili maddeleri çerçevesinde, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/A-C maddeleri ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesinde yer alan amir hükümler doğrultusunda Valilik makamının 06/11/2015 tarihli ve 965 sayılı oluruyla yasaklanmıştır.” (BK)

* Fotoğraf: Öğrenci Kolektifleri / Twitter

bianet ve diha dan derlendi

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here