Anasayfa Röportaj Garo Paylan: ‘SYRİZA HDP’nin yelkenlerini şişirecek’

Garo Paylan: ‘SYRİZA HDP’nin yelkenlerini şişirecek’

Paylaş

Yunanistan’da SYRİZA zaferini yakından takip eden HDP MYK üyesi Garo Paylan, izlenimlerini ETHA’ya aktardı. Paylan: “SYRİZA umudun sesi oldu. Bu rüzgar Türkiye’yi de etkileyecek. Komşuda esen rüzgar HDP’nin yelkenlerini şişirecek” dedi.
28 Ocak 2015 Çarşamba
Garo Paylan: SYRİZA HDPnin yelkenlerini şişirecek
Seçim günü Yunanistan başkenti Atina’da SYRİZA lideri Alexis Tsipras ve parti üyeleriyle bir araya gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP) MYK üyesi Garo Paylon, zafer ilanı ve kutlamalarına katıldı. Paylan, Yunan halkının SYRİZA’dan beklentilerini ve seçim zaferinin yarattığı rüzgarın Türkiye siyasetine olacak etkilerini ETHA’ya değerlendirdi.

‘SYRİZA UMUDUN SESİ OLDU’
Yunanistan halkının 5 yıldır Troyka (IMF, AB ve Avrupa Merkez Bankası üçlüsü) politikaları sonucu derin bir depresyon yaşadığını belirten Paylan, ekonominin yüzde 25 küçüldüğü, her iki gençten birinin işsiz olduğu söyledi. İflasın eşiğine gelinen ve krizin herkesi umutsuz bir hale soktuğu dönemde SYRİZA’nın umudun sesi olduğunu söyleyen Paylan, ittifakın bu başarıyı sol-sosyalist politikalarıyla yarattığını belirtti. Paylan, “SYRİZA umudun sesi oldu. Bunun karşılığını da buldu ve birinci parti oldu. Tsipras’ın seçim gecesi yaptığı konuşmada da bu umudu gördük. SYRİZA’nın politikalarıyla, sol politikalarla buradan çıkabiliriz umudunu gördük” diye konuştu.

‘ASGARİ YAŞAM BEKLENTİSİ VAR’
Seçim gecesi Tsipras’la yaptığı görüşmenin notlarını paylaşan HDP MYK üyesi Paylan, SYRİZA liderinin “halkın beklentileri öne alarak, ideallerimizi halkın beklentileriyle buluşturarak bu başarıyı elde ettik. Politikalarımızı halkın taleplerine cevap verecek şekilde somutlaştırdık” dediğini aktardı. Paylan, zafer kutlamalarının yapıldığı Atina’da geçirdiği geceye ilişkin “Büyük bir heyecan vardı” diye belirtti. SYRİZA’nın bundan sonraki süreçlerde önemli risklerle karşılaşacağını öngördüğünü belirten Paylan, ilk aylarda umudu somut şekilde koruyacak adımların atılacağını, Tsipras’ın hızla kolları sıvadığını ve 24 saatte hükümeti kurarak yola başladığını dile getirdi.

Troyka ve Almanya’nın baskıları sonucunda kesintiye uğratılan bütçelerle halkta umutsuzluk oluşturulduğunu ifade eden Paylan, halkın beklentisinin “Bizim gırtlağımıza basmayın, bırakın çalışalım, bırakın üretelim” şeklinde olduğunu söyledi. Paylan, baskıların azalması ve bütçe kesinti politikaların değiştirilmesinin halkın temel talepleri arasında olduğunu belirtti. Paylan şöyle konuştu: “Asgari yaşam standartlarının kurulması beklentisi var. Ev güvencelerinin sağlanması, yaşam alanı güvencesi, elektrik, su güvencesi gibi asgari yaşam standartlarını korumak beklentisi var. SYRİZA’da bunları güvence altına alacağına dair güvencelerde bulundu. Bu da iktidara gelmesinin sebeplerinden bir tanesi. Halk için ekonomik meseleler ön planda.”

Halkın dar boğaz ve depresyon konusunda ne yapılacağıyla ilgilendiğini kaydeden Paylan, Tsipras’ın İncil’e el basmayarak yemin etmesi ve seçimin hemen ardından Nazilerin öldürdüğü devrimcilerin mezarına gitmesinin halk arasında tartışıldığını söyledi, “Ancak bunlar iki gün sonra konuşulmayacak. Halk, SYRİZA’nın ekonomi politikalarıyla ilgileniyor” yorumunda bulundu.

‘KOMUNİST PARTİ’NİN TAVRI MANİDAR’
HDP MYK üyesi Paylan, SYRİZA iktidarına karşı mücadele yürüteceğini belirten Yunanistan Komünist Partisi (KKE) açıklamaları ve seçim zaferinin Türkiye’de HDP çalışmalarına yönelik etkilerinin nasıl olacağına ilişkin soruya şöyle yanıt verdi: “Yunanistan bir sol gelenek vardı. PASOK bunun en büyük temsilcisiydi, bu milliyetçi bir soldu. Örneğin CHP’nin karşılığı olan bir partiydi. SYRİZA ise çoğulcu bir parti. Tüm görüşleri barındırıyor. Batı Trakya’daki Müslüman Türklerin yüzde 75’inin oyunu aldı. Milliyetçilikten çıkan çoğulcu bakış açısıyla bu oyu aldı. SYRİZA’nın en büyük farkı bu. SYRİZA ırkçılık karşıtı ve azınlık düşmanı karşıtlığını ortaya koydu. Tabi ki şöyle bir handikap var. Koalisyon yapmak zorunda olduğu parti sağ bir parti. Bazı çelişkiler yaşayacaktır ama iki milletvekiliyle kaçırdığı iktidarını sağlayabilmesi ve politikalarını uygulayabilmesi için bu gerekliydi. Yunan halkı ciddi bir dar boğaz yaşadığı dönemde KKE keşke el verebilseydi. Ama Türkiye’deki Komünist Parti’nin de durumunu görüyoruz. Burada çok benzer bir bakış olarak değerlendiriyorum. Yani sol ve sosyalist politikalardan çok da taviz vermeden halkın umudunu almış bir iktidara karşı, diğer iktidarlara söylemediği tonda, ‘hükümeti devireceğiz’ şeklinde açılama yapmasını manidar buluyorum.”

‘SYRİZA HDP’NİN YELKENLERİNİ ŞİŞİRECEK’
Seçim gecesi Tsipras’ın yanı sıra yakın ekibi ve danışmanlarıyla tanışma fırsatı bulduğunu kaydeden Paylan, “Çok genç bir ekip. Yaş ortalaması 35, ve hepsi HDP’yi ciddi şekilde izliyorlar” dedi. SYRİZA’nın bir parlamenter heyetinin Suruç sınırına da geldiğini hatırlatan Paylan, “Türkiye’deki siyaseti HDP’yi çok yakından izliyorlar. Eşbaşkanlarımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın selamlarını ve başarı dileyen mektuplarını Tsipras’a götürdüm. Aynı gece kutlama mesajını da ilettim. Çok memnun oldu. Kendisi de HDP’yi izlediğini belirtti ve başarı dileklerinde bulundu ve eş başkanlara selamlarını iletti. Bu rüzgar Türkiye’yi de etkileyecek, çünkü halkta bir alternatifsizlik var. Siyasette bir dar boğazlık hakim. Bundan çıkmak anlamında HDP’nin ciddi bir alternatif olacağını düşünüyorum. Komşumuzda esen rüzgar ve dün Kobané’de yaşadığımız zafer, bu iki zafer HDP’nin yelkenlerini şişirecek” diye konuştu.(Turnusol)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here