Anasayfa Haber Gazeteciler Baskılara Karşı Yürüdü

Gazeteciler Baskılara Karşı Yürüdü

Paylaş

Gazeteci örgütleri ve gazeteciler basına yönelik giderek artan baskılar ve saldırılara karşı yürüyüş düzenledi.

İstanbul Tünel’de, saat 13.00’te başlayan yürüyüş “Özgür basın susturulamaz” pankartının ardında gerçekleşti.

Galatasaray Lisesi’nin önüne gelen grup burada bir basın açıklaması yaptı.

İfade özgürlüğü

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’in okuduğu basın açıklamasında gazetecilere yönelik saldırıların artık can güvenliğini tehdit eden noktaya ulaştığı belirtildi.

Halkın haber alma hakkının engellenmemesi, gazetecilerin can güvenliğinin sağlanması, ifade ve basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması yönünde talepler dile getirildi.

“Basın özgürlüğü derken, can güvenliğimizin olmadığı bir noktaya geldik. Çok ciddi endişeler içindeyiz. Son zamanlarda medyaya yönelik baskıları ve ‘Onun tırnaklarını, dişlerini sökmesini biliriz’, ‘İstesek sinek gibi ezeriz, döveriz’ şeklinde yazan sözde köşe yazarlarının, demokrasi karşıtı bu ürkütücü ifadelirin şiddetle kınıyor, reddediyoruz.

Üstelik tüm bunların sonucu, şehir eşkiyalarının durumdan vazife çıkarıp, saldırıya geçtiğini de görüyoruz.

“Son dönemde yaşadıklarımız apaçık gözdağıdır, basına hiza verme çabasıdır. Devletin can güvenliğimizi sağlamadığını hisseden biz gazeteciler, bugün her açıdan özgür olmadığımızı ilan ediyoruz.

“Siyasi iktidar ülkeyi yönetendir. Yaşadıklarımızın sorumluluğu doğrudan siyasi iktidarındır. Hükümete, İçişleri Bakanlığı’na sesleniyoruz: Yaratılan ‘Vandalizme dur’ demek için bu meydanlardayız.

“Dün, Ahmet Hakan’ın kaburgası ve burnu kırıldı. Oysa günlerdir bu belanın yaşanacağı belliydi. Devlet onu koruyamadı. Şimdi sıranın kime geleceğini bilmiyoruz. Başta siyasi iktidar olmak üzere tüm yetkilileri sorumluluk bilinciyle göreve çağıryoruz. Bu saldırılar bizleri korkutamaz, yıldıramaz.

TIKLAYIN – AHMET HAKAN’A SALDIRIYA TEPKİLER

“Gazeteciler, yazarlar, çizerler, düşünürler, sorumluluk sahipleri… Tek ses olduk, el eleyiz, buradayız. Her koşulda, halkın haber alma hakkını sonuna kadar yerine getirmeye kararlıyız. Bunun için bugün İstanbul’dan ve yurdun diğer bölgelerinden eş zamanlı sesleniyoruz. Gözdağlarına, korkutmalara karşı özgür basının yılmayacağını haykırıyoruz.”

Destek

Yürüyüşe Basın Konseyi, Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, Ankara, İzmir, Afyon ve Eskişehir Gazeteciler Cemiyetleri, Fotomuhabirleri Derneği, Spor Yazarları Derneği, IPI ve PEN Türkiye merkezi de destek verdi.

Yürüyüşe milletvekilleri ve politikacılar da katıldı.

Eş zamanlı olarak İzmir Gazeteciler Cemiyeti de Hasan Tahsin Gazeteciler Heykeli önünde bir araya geldi ve aynı basın açıklamasını İzmir’deki meslektaşları ve halka paylaştı.bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here