Gazeteciler dayanışma nöbeti başlatacak

Paylaş

İstanbul’dan gazeteciler, Kürdistan’daki meslektaşlarını yalnız bırakmamak için önümüzdeki günlerde dayanışma nöbeti başlatma hazırlığında.İstanbul’dan gazeteciler, savaş bölgesinde haber takibi yaparken devletin silahlı güçlerinin saldırılarına maruz kalan gazeteciler ile dayanışmak için Kürdistan’da dayanışma nöbeti tutacak. Gazetecilerin temel sloganı; gerçeğin peşindeyiz, meslektaşlarımızın yanındayız.

İstanbul’dan gazeteciler, Kürdistan’daki meslektaşlarını yalnız bırakmamak için önümüzdeki günlerde dayanışma nöbeti başlatma hazırlığında.

Bir süredir İstanbul’da toplantılar yapan gazeteciler Dayanışma Nöbeti Koordinasyonu’nu oluşturarak, nöbet için hazırlıklara başladı.

Dayanışma nöbeti, “Gerçeğin peşindeyiz, meslektaşlarımızın yanındayız” sloganıyla yapılacak.

İstanbul’dan gidecek gazeteciler, Kürdistan’daki meslektaşları ile birlikte çalışacak, bölgeden haberler yapacak, izlenimler yazacak.

Dayanışma Nöbeti Koordinasyonu’nun çağrı metni şöyle:

“Gerçeğin peşindeyiz, meslektaşlarımızın yanındayız;

7 Haziran seçimlerinin ardından yeniden hayatımıza giren çatışma can almaya devam ediyor. Gerçekler yayın yasakları ile gizlenmeye, gazeteciler baskılar ile susturulmaya çalışılıyor.

Sokağa çıkma yasaklarıyla gerçeklerin karartılmaya çalışıldığı bölgede görev yapan meslektaşlarımız ise yoğun baskılara maruz kalıyor; çalışmaları engelleniyor, kafalarına silah dayanıyor, gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. 30 meslektaşımız hala cezaevinde tutuluyor.

Halkın haber alma hakkı için canı pahasına çalışan meslektaşlarımızla dayanışmanın batıdaki biz gazetecilerin de en temel görevlerinden biri olduğu düşüncesindeyiz ve bu düşünceyle silahların gölgesinde görev yapan meslektaşlarımızı yalnız bırakmayacağız.

Basın meslek örgütlerinden ve gazetecilerden oluşan bir heyetin sokağa çıkma yasakları ile baskı altında tutulan bölge illerine yapacağı ziyaretin ardından, bizler de meslektaşlarımızla dayanışmak için, gazeteciler üzerindeki baskıların son bulması için, gazeteciliğin suç olmadığını anlatmak için, halkın haber alma hakkı için bölgeye gideceğiz.

Gazeteci meslektaşlarımızla birlikte çalışıp, onların üzerindeki baskıların kalkması için dayanışma duygularımızı götüreceğiz. Her hafta bir grup gazeteci olarak sokağa çıkma yasağı ilan edilen kentlere giderek, haber yapacağız.

Dayanışma nöbetine katılmak isteyen meslektaşlarımız, katılabilecek tarihleri [email protected] adresine mail ile bildirebilirler.

Dayanışma nöbetine ilişkin notlar:

Bu bir dayanışma eylemidir. Bu nedenle;

-Dayanışma nöbetine katılacak olanlar, bölgede çalışan meslektaşlarımızla koordineli olarak görev yapacaktır.

– Meslektaşlarımız masrafları kendileri karşılayacaktır.

-Nöbete katılan her meslektaşımız, eyleminin ve sonuçlarının sorumluluğunu kabul etmiş olur.”

Önceki gün de Diyarbakır’a giden TGS, Basın-İş, TGC, ÇGD ve Haber-Sen başkanları, gazeteciler ile bir araya gelerek dayanışma duygularını iletmişti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here