Anasayfa Haber GAZETECİLER : “Sansüre Karşı Mücadele, Barış Mücadelesinin Parçasıdır”

GAZETECİLER : “Sansüre Karşı Mücadele, Barış Mücadelesinin Parçasıdır”

Paylaş

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti lokalinde Dicle Haber Ajansı (DİHA), Etkin Haber Ajansı (ETHA), sendika.org, Jin Haber Ajansı (JİNHA), Özgür Gündem ve Evrensel temsilcileri, Başbakanlık talimatıyla Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından sansürlenmelerine ve basına yönelik baskılara karşı tepki göstermek amacıyla basın toplantısı düzenlendi.

Evrensel Gazetesi adına konuşan Turgay Eryılmaz gazeteciler üzerindeki yoğun sansüre dikkat çekerken, TGS’den Sevgim Denizaltı AKP’nin koltuk ve oy için ülkeyi savaşa sürüklediğini ifade etti.

DİSK Basın İş Sendikası Genel Sekreteri Özge Yurttaş da sansüre karşı mücadelenin barış mücadelesinin bir parçası olduğunu söyledi.

TGC’nin hazırladığı basın bildirisini ise Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat okudu.

Eryılmaz: Gazeteci barışı savunur, savaşa yönlendirmez

“Her gün basın üzerindeki baskılara yenileri ekleniyor. Bunda siyasilerin sorumsuzluklarının çok büyük bir payı var. Başbakan yardımcısı Bülent Arınç yaptığı bir konuşmada Evrensel ve Özgür Gündem gazetelerini teröre yardım etmekle suçlayarak ağır bir ithamda bulundu.

“Bunun üzerine suç duyurusunda bulunduk. Bununla birlikte 90 site TİB tarafından engellendi. Buna karşı tepkimizi bir rapor yayınlayarak gösterdik.

“Biz gazeteciler barışı savunmamız gerekirken bir kısım gazeteci ve geçici bir hükümet olan AKP savaşı yönlendiren bir tavır sergilediler. Biz bunlara karşı gazeteci arkadaşlarımızın yanında yer almaya devam edeceğiz.”

Denizaltı: Gerçekleri yazmaya devam edeceğiz

“Karşımızda gözü dönmüş bir geçici hükümet var. Koltuk ve oy sevdasıyla siyasi çıkarları uğruna bu ülkeyi çekinmeden savaşa sürüklüyor.

“Buna karşı çıkan bütün muhalif kesimleri ve gazetecileri susturmaya çalışıyorlar. Bunu kabul etmiyoruz.

“Baskı, sansür, tehdit ve tutuklamalarla gazetecileri durduramazlar. TGS olarak meslektaşlarımızın yanındayız. Savaş istemiyoruz. Savaş politikalarına karşı biz susmayacağız, gerçekleri yazmaya devam edeceğiz.”

Yurttaş: AKP halka savaş açtı

“İçinden bulunduğumuz süreçte iktidar tarafından halka savaş açılmıştır. Bu savaşın bir ucunda polis terörü, bir ucunda hukuksallaştırılmış operasyonlar ve bir ucunda da basına yönelik sansür uygulamaları var.

“Biz sansüre karşı mücadelenin barış mücadelesinin bir parçası olduğunu savunuyoruz. Susturulan, kapatılan internet sitelerinin, tehdit edilen gazetecilerin yanındayız.

“Biz halkın sadece haber alma hakkı için değil, sansüre karşı mücadele etmeninde önemine değiniyoruz. Her zaman meslektaşlarımızın yanındayız.”

“Baskı, Arınç’ın hedef göstermesiyle başladı”

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat şunları ifade etti:

“Türkiye’yi her yönüyle savaşa sürükleyen geçici AKP hükümeti aynı zamanda demokratik kurum ve kuruluşlara yönelik baskıları yeniden başlattı.

“Geçici hükümetin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın basında sansürün kaldırılmasın 107. yıldönümü olan 24 Temmuz 2015 günü Özgür Gündem ve Evrensel Gazetelerinin ‘Suç Makinesi’ ifadeleri ile hedef göstererek basına dönük yapmış olduğu tehditler haber sitelerine sansür uygulamalarıyla devam etti.

“Yaptığı bu açıklamadan sonra TİB tarafından alınan ve mahkemece onaylanan kararla DİHA, ETHA, Özgür Gündem, sendika.org başta olmak üzere 90’ın üzerinde internet sitesi ve adresine erişim engellenmiştir.

“Basın kuruluşlarına dönük bu baskı, hakaret ve tehditlerin fiziki saldırılara dönüşmesi halinde failin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve hükümet olacağını buradan ilan ediyoruz.

“Ayrıca cumhurbaşkanı ve geçici hükümetin yaratmak istediği tek sesli medya düzenine karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.” (SB/GA/EKN) bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here