Anasayfa Haber Gazi Katliamı: Aradan 20 yıl geçti, ailelerin acıları dinmedi

Gazi Katliamı: Aradan 20 yıl geçti, ailelerin acıları dinmedi

Paylaş

Gazi Mahallesi olaylarının üzerinden 20 yıl geçti. 22 kişinin hayatını kaybettiği ve yüzlerce kişinin yaralandığı olaylarda sadece 2 polis, birer yıl 8 ay ceza aldı.

Hayatını kaybedenlerin aileleri ise davanın yeniden başlatılmasını ve asıl faillerin cezalandırılması için eylemelerini sürdürüyor.

İstanbul’da Gazi Mahallesi’nde 12 Mart 1995 tarihinde gerçekleştirilen ve 17 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın 20’inci yıldönümü yürüyüşle protesto edilerek, yaşamını yitirenler anıldı. Aralarında HDP ve HDK bileşenleri, 12 Mart Gazi Platformu bileşenleri ve Alevi örgütlerinin de bulunduğu çok sayıda siyasi parti ve platform üyelerinin de bulunduğu yüzlerce kişi, Eski Karakol önünde bir araya geldi. Gazi Mezarlığı’na doğru yürüyüşe geçen kitleye, katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ile HDK Eş Sözcüsü Sabahat Tuncel, ESP Gene Başkanı Sultan Ulusoy, HDP İl Eş Başkanı Ayşe Erdem ve sanatçı Pınar Aydınlar da destek verdi.
680x680nc-ist-120315-gazi-katliami-anma14
Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının olduğu dev pankartın taşındığı yürüyüşte, YPG/YPJ bayrakları açılarak, “Katil devlet hesap verecek”, “Gazi şehitleri ölümsüzdür”, “Şehid namırın” ve “Zülfükar dağlarda gerillanın elinde” sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında kortejin en önünde yer alan MLKP milisleri de bir binanın çatısından “Gazi’den Gezi’ye ayaklanmadan zafere” yazılı pankart astı.

‘Katliamla Gazi halkına mesaj verilmek istenmiştir’

Gazi Mezarlığı’nda sonlandırılan yürüyüşün ardından katliamda yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu. Ardından yapılan basın açıklamasını okuyan HDP Sultangazi İlçe Eş Başkanı Mevlüt Alkoç, Gazi katliamında devletin rolüne dikkat çekerek, katliamın sorumluları ortaya çıkarılana kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi. HDK Eş Sözcüsü Sabahat Tuncel ise, katliamın aydınlatılması için adalet arayışının 20 yıldır sürdüğünü belirterek, “Gazi halkına bu katliamla bir mesaj verilmek istenmiştir. Eşitlik, özgürlük mücadelesi yürütenler ölümle, zulümle cezalandırılmıştır” dedi.

Tuncel: Yeni katliamları yaşanmasına izin vermeyeceğiz
680x680nc-ist-120315-gazi-katliami-anma6
Gazi katliamının sadece Gazi halkına dönük olmadığını kaydeden Tuncel, “Biz bu katliamların hesabını sormadığımız sürece yeni katliamlar yapacaklar. Gazi ve Roboski’de katleden aynı zihniyettir” dedi. Gerçek özgürlük ve barışın ancak geçmişle yüzleşerek sağlanabileceğini söyleyen Tuncel, şunları aktardı: “Gazi katliamının hesabı mutlaka sorulacak. Devlet sormazsa halk mutlaka her gün hatırlayarak soracak. Sadece 12 Mart’ta değil her gün mücadele edeceğiz, bu katliamı unutmayacağız, yeni katliamları yaşanmasına zemin vermeyeceğiz.”

‘Silah bırakma üzerinden yürütülen tartışmanın anlamı yok!’

Devam eden “çözüm süreci”ne ilişkin de konuşan Tuncel, “AKP silahsızlanma çağrısı yaparak ‘barış gelecek’ diyor, oysa barış tam da bu katliamların hesabını vermekle sağlanabilir. Çözüm sürecinde sadece silah üzerinden yürütülen tartışmaların bir anlamı yoktur” diye belirtti. Ardından ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy da bir konuşma yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından katliamda yaşamını yitirenlerin mezarına kırmızı karanfiller bırakıldı.diha ve imc

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here