Gazi’deki direniş ara sokaklarda yayılıyor

Paylaş

Cizre deki kuşatma ve katliamları protesto etmek için Gazi Mahallesi’nde yürüyüş gerçekleştirmek isteyen gruba, polisin saldırması üzerine başlayan çatışma ara sokaklara yayılarak devam ederken, onlarca kişi gözaltına alındı.

Sarıgazi Dayanışması öncülüğünde Kürdistan’da süren kuşatma ve katliamları protesto etmek için İstanbul’un Sultangazi ilçesi Gazi Mahallesi’nde, cemevi önünde toplanarak “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganı ile mahalle girişine doğru yürüyüşe geçen gruba, polisin saldırması üzerine kurulan barikatlarla cevap verilmişti. Grubun, polisin plastik mermi, tazyikli su ve gaz bombalarına karşı özsavunmaya geçerek havai fişeklerle karşılık vermesi ile başlayan çatışma ara sokaklarda yayılarak devam ediyor.

Polisin saldırısına karşı çöp konteynırlarından barikat kurarak, öz savunmaya geçen gençler, polisin saldırısına havai fişek ve molotoflarla karşılık verdi. Saatlerce süren çatışmalarda polisin attığı ses bombasının isabet ettiği 10 yaşlarında bir çocuk, bacağından yaralandı. Yaralanan çocuk halk tarafından eve götürüldü.

Öte yandann, polis, alanda haber takibi yapan gazetecilerin üzerine akrep tipi zırhlı aracı sürerek, plastik mermilerle hedef aldı. Mahalleyi ablukaya alan devlet güçleri ile gençler arasındaki çatışmalar ara sokaklarda devam ediyor.

Çatışmalarda şimdiye kadar onlarca kişi gözaltına alındı.İSTANBUL (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here