Anasayfa Ekoloji Gaziemir Çevre Platformu ve ilçe sakinleri, “Yeşil dolar değil, yeşil ağaç, yeşil...

Gaziemir Çevre Platformu ve ilçe sakinleri, “Yeşil dolar değil, yeşil ağaç, yeşil doğa” dedi

Paylaş

Gaziemir’de 3 yıldır faaliyette olan Diril Madencilik Taş Ocağı ilçenin havasını, suyunu ve toprağını zehirlemeye devam ediyor. Taş ocağının yarattığı tehdide karşı mücadele kararı alan Gaziemir Çevre Platformu ve ilçe sakinleri, “Yeşil dolar değil, yeşil ağaç, yeşil doğa” diyerek, yaşam alanlarını ranta kurban etmeyeceklerini belirtti.
680x680nc-izm-15-04-15-tas-ocagi-ayrinti2
Yaşam alanlarını savunan yurttaşlar, doğa ve ekoloji savunucuları ile bilim insanlarının tepkilerini hiçe sayan iktidar ve sermaye grupları ülkenin her noktasını birer taş ocağına dönüştürmeye devam ediyor. 85 binden fazla taş ocağı ruhsatının verildiği ülkede, insan ve doğa yaşamını tehdit eden taş ocaklarından biri de İzmir Gaziemir’deki Diril Madencilik Taş Ocağı. Yaklaşık 3 yıldır faaliyette olan taş ocağının yarattığı tehdide karşı mücadele başlatma kararı alan Gaziemir Çevre Platformu ve ilçe sakinleri, yaşam alanlarını rant kurbanı etmeyeceklerini belirtti.

‘Çevre felaketi ile karşı karşıyayız’

Taş ocağının çevreye ve yurttaşlara verdiği zararlara dikkat çeken platform üyesi Yunus Keleş, ormanın içinden gelen ve 3 yıl öncesine kadar suyu içilebilen derenin taş ocağı nedeniyle çamur aktığını belirterek, “Taş ocağının bulunduğu alanı gezdiğimizde bir çevre felaketi ile karşı karşıya kaldık. Kimyasal moloz attıkları var. Orman tahrip edilmiş durumda. Güzelim doğamız rant için yok ediliyor. Bu gözlerimizin önünde yapılıyor ve maalesef bu duruma ‘dur’ diyecek bir yetkili çıkmıyor” dedi.

‘Rantçıları kovana kadar devam edeceğiz’
680x680nc-izm-15-04-15-tas-ocagi-ayrinti1
Taş ocağının, para kazanma hırsı sonucu zehir saçtığına vurgu yapan Keleş, “Bu orman yok olacak. Orman yok edildiği takdirde İzmir’in ve Gaziemir’in temiz oksijeni bitmiş olacak. Amaçları bu doğayı tahrip etmek, yaşam alanlarımı yok etmektir. Fakat mücadelemiz bu rantçıları buradan kovana kadar devam edecek” diyerek, ilçe halkı olarak mücadelelerinin süreceğini dile getirdi.

‘Yeşil dolar değil, yeşil ağaç, yeşil doğa’

Yurttaşlardan Bayramali Altuğ ise “”Biz büyükler havayı, suyu, toprağı kirlettik. Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği için çevreye, doğaya sahip çıkacağız” diyerek, bu katliama ve kirletilmeye dur demek için örgütlü mücadelenin önemine işaret etti. Neval Karahan isimli yurttaş da taş ocağından çıkan toza dikkat çekerek, “Kentimizin yeşiline sahip çıkmak için harekete geçtik. Bizim için yeşil dolar yeşili değildir. Bizim için yeşil ağaçtır, doğadır. Onun için hep beraber ‘susma haykır taş ocağına hayır’ diyelim” sözleriyle ortak mücadeleye çağırdı.

‘Çocuklarımızın geleceğini karartmak istiyorlar’

Taş ocağının faaliyetini bir an durmasını isteyen yurttaşlardan Naciye Kalender de “Özellikle son günlerde yaşanan yağmurlardan sonra Gaziemir’de gerçekten trafik acısında bir felaket yaşadığını görüyoruz. Bunun nedeni ise taş ocağında gelen çamurla birlikte kanalizasyonların tıkanmasıdır. Yine araçlarımızın üzerinde bir karış toz tutulduğunu çok net görüyoruz. Doğamızı yok etmek istiyorlar. Çocuklarımızın geleceğini karartmak istiyorlar” diye konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here