Anasayfa Kadın Genç Kadın Akademisi Projesi başladı

Genç Kadın Akademisi Projesi başladı

Paylaş

Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği’nin başlattığı Genç Kadın Akademisi Projesi ile genç kadınlara üreme sağlığı, toplumsal cinsiyet ve insan hakları perspektifiyle tartışmalarına imkan vermeyi amaçlıyor.

Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği, Genç Kadın Akademisi projesi başlattı. Proje, 18-25 yaş arasındaki genç kadınların atölyelerde bir araya gelerek toplumsal olayları ve olguları üreme sağlığı, toplumsal cinsiyet ve insan hakları perspektifiyle tartışmalarına imkan vermeyi amaçlıyor.

‘Gençlerin sosyal hayata aktif katılmaları amaçlanıyor’

Proje başta cinsel şiddet olmak üzere gençlerin karşılaştığı toplumsal cinsiyete dayalı sorunlar karşısında sahip oldukları haklar konusunda doğru bilgilenmeyi ve sonrasında kendi çözümlerini üretmeleri yoluyla karar alma mekanizmalarına ve sosyal hayata aktif katılımlarını amaçlıyor. Projenin faaliyetleri arasında Genç Kadın Akademisi, Genç Kadın Politika Belgesi, Kadın Haklı Bilgilendirme Broşürü ve Aktivizm Savunuculuk Kampanyası yer alıyor.

‘Proje toplumsal cinsiyet eşitliğine kaynak olacak’

Yapılan eğitim programı tamamen ücretsiz olacağı proje kapsamında, eğitimi eksiksiz tamamlayan öğrencilere katılım belgesi verilecek. Projeden sonra hazırlığı yapılan aktivizim programında, toplanan bilgilerin ve çözüm önerilerinin Genç Kadın Politika Belgesi ile hem toplumsal cinsiyet eşitliği alanında kaynak sayılması hem de aktivizm programı olarak hayat bulması amaçlanıyor.

‘Cinsel şiddete maruz kalan genç kadınlara hakları anlatılacak’

Katılımcıların 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nden başlayarak, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü eğitimini tamamlanmaları bekleniyor. Ayrıca aktivizm programı boyunca da Kadın Hakları Bilgilendirme Broşürü çerçevesinde cinsel şiddete maruz kalan genç kadınların hakları ve yapabilecekleri hakkında bilgi edinmeleri amaçlanıyor.

Sağlıkta Genç Yaklaşımları Derneği kimdir?

2015 yılının ilk yarısında yapılan bir dizi toplantı sonrası gönüllülerden, yetişkinlerden ve uzmanlardan alınan görüşler doğrultusunda kurulan Genç Akran Ağı Türkiye (Y-PEER) daha sonra dernek çatısı altında çalışmalarını yürütmeye başladı. Gençlerden oluşan çekirdek bir grupla bürokratik işlemler tamamlayan Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği, 28 Temmuz’da resmen kuruldu. Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği, Türkiye’de doğrudan gençlerin cinsel sağlık, üreme sağlığı ve hakları alanında üzerine kurulan ilk dernek olma özelliği taşıyor. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here