Anasayfa Gençlik Genç Kadınlar ‘fıtrat’ sizin, feminizm bizim olsun diyor

Genç Kadınlar ‘fıtrat’ sizin, feminizm bizim olsun diyor

Paylaş

 

A&G Araştırma Şirketi tarafından kadınlar üzerinden yapılan araştırmaya göre; kadınların yüzde 83,5’i erkeklerle eşit fırsatlar isterken, yüzde 86’sı ise feministleri destekliyor. Ayrıca kadınların büyük bir oranı ise kadının siyasete girerse toplumun daha da gelişeceğine inanıyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle A&G Araştırma Şirketi kadınlara kimi sorular yönelterek bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’lilerin “fıtrata” ters dediği eşitliği kadınlar yüzde yüz talep ediyor. Yine “Bu feministler” diye sürekli hedef gösterilen feminizmi kadınları büyük bir çoğunluğu destekliyor. Çarpıcı sonuçların ortaya çıktığı araştırmada kadınlara yöneltilen  “Feminizm nedir?” sorusuna genç kadınlar içerisinde “kadın hakları savunucusu” ve “hayata kadın bakış açısından bakan” tanımlamaları genel ortalamanın üzerine çıkıyor. Kadınların yüzde 38’i “Kadın hakları savunucusu” olarak değerlendirirken, “Hayata kadın bakış açısından bakan” diyenler yüzde 19,1 oranında. Kadınların yüzde 16,6’sı feminizmin ne olduğunu bilmediklerini söylerken, yüzde 14,5’i ise “Erkek düşmanı” olarak değerlendiriyor.

Kadınların yüzde 86’sı feministleri destekliyor

Dikkat çekici bir diğer bir feminizmi destekleyip desteklemediklerine ilişkin kadınların verdiği cevap oldu. Kadınların yüzde 86’sı kadın haklarını savunan grupları desteklediğini belirtiyor. Yine kadınların yüzde 52.3’ü böyle bir gruba girmek istediğini belirtiyor. Kadınların yüzde 36.9’u ise kendisini feminist olarak tanımlıyor.

Kadınlar ‘eşitlik fıtrata ters’i reddediyor

Kadınlar, “Erkek himayesinden yoksun kadın yaşamını devam ettirmede zorlanır” görüşüne katılmıyor. Bu görüşe katılmayan kadınların oranı ise yüzde 54,4. Bu düşünceye katılanların oranı yüzde 30.4 ve kadınlar dışarıda çalışsa da ev işlerinde sorumlu olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 47, 8.

Hükümetin kadını evde ve annelik pozisyonuna düşürme politikalarına ve ‘kadınla erkeğin eşitliği fıtrata ters diyen’ yorumlara kadınlar katılmıyor. Kadınların yüzde 77,6’sı kadınların istediği işte çalışabileceğini, yüzde 65,8’i parayı istediği yere harcayabileceğini savunurken, “Kadınlar hayatın her alanında erkeklerle eşit fırsatlara sahip olmalıdır” diyenlerin oranı ise yüzde 83, 5 oranıyla dikkat çekiyor.

‘Kadınlar siyasete girerse toplum gelişir’

Kadınlar, kadınların siyasette daha fazla yer almasını istiyor ve kadın siyasetçi artarsa toplumun gelişeceğini de düşünüyorlar. Kadınların erkekler kadar siyaset yapabileceğine inananların oranı yüzde 64, 6 olurken, “TBMM’de kadınlar daha fazla yer alırsa siyaset dilinin seviyesi yükselir” diyenler ise yüzde 61,1 oranında.

JINHA

HABER MERKEZİ

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here