Anasayfa Ekoloji Gençler su ve doğaları için nöbete geçti

Gençler su ve doğaları için nöbete geçti

Paylaş

Doğa talanına yol açan baraj ve HES’lere karşı DBP Gençlik Meclisi ve Genç Kadın Meclisi, başlattıkları “Xwedî derkeve” hamlesi kapsamında Dargeçit ilçesinde bulunan Ilısu Barajı yakınında nöbet eylemi başlattı. Nöbete geçen gençler, sularına ve doğalarına sonuna kadar sahip çıkacaklarını vurguladı.
680x680nc-mrd-13-04-15-dbp-genclik-meclisi-dargecit-nobet-eylemi9
DBP Mardin ve Batman Gençlik Meclisleri ve Genç Kadın Meclisleri üyeleri, 4 Nisan’da startı verilen “Xwedî derkeve” hamlesi kapsamında Mardin’in Dargeçit (Kerboran) ilçesinde doğa talanı ve HES’lere karşı nöbet eylemi başlattı. Başlatılacak nöbet biçin, Mardin, Nusaybin, Midyat, Batman, Ömerli, Güçlükonak ve İdil ilçesinden gelen gençler, DBP ve HDP il ve ilçe yöneticileri ve belediye eş başkanları ile birlikte Dargeçit’e geldi. DBP binasında toplanan kitle, eylem öncesi davul zurna eşliğinde halaylar çekti.

Daha sonra ise açılan “Toprağımızı, suyumuzu, enerjimizi komünleştirelim demokratik özgür yaşamı inşa edelim”, “Suyuna, toprağına, enerjine sokağına ve tarihine sahip çık” yazılı pankartların arkasında Ilısı Barajı’na giden çevre yoluna doğru yürüyüşe geçildi. Yürüyüş sırasında atılan “Av av azadî” ve “Bê xweza jiyan nabe” sloganları ilçe sokaklarında yankılanırken, polisler de zırhlı araçlarla sokak başlarında kitleyi takibe aldı.

‘Devlet göç ettirme politikasıyla halkı köleleştirmek istiyor’

Sağanak yağmur altında daha önceden kurulan nöbet çadırının bulunduğu alana gelen kitle adına burada DBP Gençlik Meclisi üyesi bir genç basın açıklaması okudu. Açıklamayı okuyan genç, Kapitalist sistemin her şeyi metalaştıran ve azami kara dayanan yapısına dikkat çekerek, sistemin doğaya ve toplumsal dokuya verdiği zararı göz ardı ettiğini ifade etti.

Türk devletinin de Kürdistan’da yıllardır beş bin yıllık tarihi ve doğal yapıyı sömürmek için binlerce köyü boşalttığını belirten genç, devletin boşalttığı köylerde yaşayan insanları metropollere göçerterek köle statüsünde yaşamaya zorladığını söyledi.

‘Devlet, Kürdistan’da kültürel ve ekolojik soykırım yapmıştır’
680x680nc-mrd-13-04-15-dbp-genclik-meclisi-dargecit-nobet-eylemi11
Açıklamada, Kürdistan’ın en büyük kültürel mirası olan Hasankeyf’in de devlet tarafından sular altında bırakıldığını hatırlatılarak, şunları kaydedildi: “TC devleti, tarih boyunca Kürt halkına karşı siyasi, ekolojik, kültürel ve tarih soykırımı yapmıştır. Biz Kürdistan gençliği olarak TC devletine şunu açıkça söylüyoruz; ‘Xwedî derkeve’ hamlesi ile suyumuza, enerjimize, doğamıza sahip çıkacağız. Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.”

Yapılan bu açıklamanın ardından konuşan DBP Mardin İl Eş Başkanı Ömer Öcalan da gençlerin eylemini anlamlı bulduklarını ifade ederek, AKP iktidarının baraj ve HES projeleriyle Kürdistan doğasını kapitalist sermayedarlara peşkeş çektiğini vurguladı. Yapılan konuşmalar ardından kitle, nöbet çadırına geçerken, Gençlik Meclisi üyelerine destek vermek amacıyla Ömerli ve Midyat DBP ilçe yöneticileri de 3 gün nöbet tutma kararı aldı.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here