Anasayfa Haber Gençler vicdani reddini açıkladı: Savaşa feda olmayacağız

Gençler vicdani reddini açıkladı: Savaşa feda olmayacağız

Paylaş
  •   Uluslararası Vicdani Ret Sempozyumu’nun ardından 27 genç, “Günümüzde izlenen savaşta bizden feda olmamızı istiyorlar. Bizler bu kirli savaşın parçası olmayacağız” diyerek, vicdani reddini açıkladı.

Vicdani Ret Derneği tarafından düzenlenen ve 2 gün boyunca Türkiye ve dünyadan vicdani retçilerin katılımıyla İstanbul’da devam eden Uluslararası Vicdani Ret Sempozyumu’nun ardından 27 genç, savaşa tepki göstererek, Galatasaray Meydanı’nda yaptıkları basın açıklaması ile vicdani retlerini açıkladı. “Şimdi vicdani ret zamanı” pankartı açan gençler, “Öldürmeyeceğiz, ölmeyeceğiz”, “Barış için vicdani ret”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganlarını attı.

Basın açıklamasını yapan Vicdani Ret Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Aktaş, Kürdistan’da AKP eliyle başlatılan savaşın ve katliamların sürdüğün belirterek, medyada yer alan “5 bin polis Cizre’yi temizlemek için iş başında” başlıklı habere tepki gösterdi. “Nedir istenen? Ülkeyi OHAL’den çıkardık diyenler şimdi OHAL’i aratır bir hale getirdiler. Kentler, sokaklar kuşatma altında” diye konuştu.

‘Barış için vicdani ret yapalım’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katliamlardan sorumlu olduğunu dile getiren Aktaş, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan insanları ölmeye, öldürmeye çağırıyor” dedi. Aktaş, bu nedenle vicdani reddin önemine vurgu yaparak, “Barışın toplumsallaştırılması için vicdani retlerimizi yapalım diyoruz” diye konuştu.

‘Sizleri de askerlikten uzak durmaya çağırıyorum’

Açıklamanın ardından kadın ve erkek vicdani retçiler, sırayla vicdani retlerini açıkladı. İlk vicdani ret açıklamasını Ebru Ergün yaptı. Ergün, “Ben ne ölmek ne de öldürmek istiyorum. Anlamsız savaşın destekçisi olmayacağım. Sizleri de askerlikten uzak durmaya çağırıyorum” dedi.

Evren Evrim Önal adlı genç, “Katliamları meşrulaştıran devlete karşı bir kadın olarak vicdani reddimi açıklıyorum. Halkların ve türlerin barış içinde yaşam hakkı için vicdani reddimi ilan ediyorum” ifadeleri ile vicdani ret beyanında bulundu.

‘Silaha karşı daha çok yumruk’

“Mantık ile yanlış arasındaki yürütmenin ayrımını yaparak vicdani reddimi ilan ediyorum” diyen Emircan Fidan (17), Anarşist Nikos Romanos’un “Silaha karşı yumruk, daha fazla yumruk” sözleriyle vicdani reddini açıkladı.

Suruç katliamında yaralı olarak kurtulan Caner Delisu, vicdani reddini açıkladı. Delisu, “Günümüzde izlenen savaşta bizden ‘feda’ olmamızı istiyorlar. Bizler bu kirli savaşın parçası olmayacağız” dedi.
Vicdani reddini açıklayan bir başka isim Sumru Tamer, katliamın yoğunlaştığı Kürdistan’da sadece öfkelenmenin yetmediğini dile getirerek, “Vicdanım bana reddetmekle kalma, tutkuyla yaşamı kurmaya katıl diyor” diyerek vicdani reddini açıkladı.

Emircan Kunuk adlı genç, “Ben Yalovalı bir devrimci anarşist olarak hayatlarımızı çalan devlete karşı vicdani reddimi açıklıyorum” diyerek, vicdani reddini açıkladı.

Vicdani reddini açıklayan gençlerden Sidar Akdemir, “Diktatörlerin savaşında ölmeyeceğim, öldürmeyeceğim” derken, Özlem Şekerci oğlu ise, “Barış içinde ve özgürce yaşayacağımız günlerin özlemiyle, vicdani reddimi açıklıyorum” dedi.

Eylem Ezgi Şahin, “Bu savaş sadece erkekleri değil, kadınları da katlediyor” ifadeleri ile vicdani reddini ilan etti.

Üniversite öğrencisi Berke Aydoğan (19), militarizme karşı askerlik yapmayacağını söyleyerek vicdani reddini açıkladı.

Gençlerden Muhammed Emin İçen, “Faşist, dinci ve katliamcı devleti reddediyorum. Bu zihniyetin askeri olmayacağım” derken, İsmail Can ise, herhangi bir otoriteye boyun eğmeyeceğini belirterek vicdani reddini açıkladı.

Eylemde Tuğçe Aktürk, Gazel Boyraz, Şehrivan Toprak, Yunus Zincir Kıran, Arjen Marduk, Aysel Gülcan, Sidar Akdemir, Kadir Cenbek, Mazlum Sağlam, Ümmühan Kurşun adlı gençler de, “Ölmeyeceğiz, öldürmeyeceğiz” şiarıyla vicdani retlerini açıkladı.

diha

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here