Anasayfa Gençlik Gençlik Tek çatı altında birleşiyor.

Gençlik Tek çatı altında birleşiyor.

Paylaş

Kürt gençlik kurumları, 26 Nisan’da yapacakları kongre ile Federasyon modeli ile tek çatı altında örgütleneceklerini duyurdu.

DBP Gençlik Meclisi, DBP Genç Kadın Meclisleri, DTK Gençlik Meclisi, Gençlik Kültür Merkezleri, Mezopotamya Gençlik Araştırma Merkezleri ve Demokratik Yurtsever Öğrenci Meclisi (DEMYÖM) birlikte kongreye gitme kararı aldıklarını açıkladı. Yapılan ortak açıklamada, gençliğin öncü gücünü açığa çıkarmak, mevcut örgütlülüğün federasyon sistemi ile yeniden yapılandırılması açısından bu kongreyi elzem gördükleri belirtildi. Açıklamada, gençliğin Kapitalist sistemde özelde Ortadoğu’da, genelde ise tüm dünyada saldırılara karşı direnişin simgesi olduğu vurgulanırken, 68 gençlik hareketini ve 78 Kürt özgürlük hareketinin pratiklerinin esas alındığı vurgulandı.

Rojava Devrimi ve Kobanê şahsında Rojava Devrimi’ne yapılan saldırılara da değinilen açıklamada, “Bizim açımızdan bu yaşananlar devrimdi ve mücadeleye olan umudumuzu, inancımızı yeşertti. Gençliğin öncülüğü ile neler yapabileceğinin somutlaştığı yerdi Rojava.Biz Rojava’daki bu mücadele ruhunu esas alıyoruz. İvana Hofmann’ın Arîn Mirkan’la, Paramaz Kızılbaş’ın Leyla Nisêbîn’le, Eric Scurfield’in Şervan Muslim’le olan yoldaşlığını esas alıyoruz. Bu birlikte mücadele ruhunu esas alıyoruz” ifadelerine yer verildi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 2013 Diyarbakır Newroz’una gönderdiği mektupta kullandığı “Zamanın ruhunu okuyamayanlar, tarihin çöp sepetine giderler. Suyun akışına direnenler, uçuruma sürüklenirler” sözünün hatırlatıldığı açıklamada, “‘Zamanın ruhu’ gençliğin öncü örgütlülüğünün tek çatı altında toplanmasıdır. Kendi içinde özgünlüklerinin bulunduğu federatif bir gençlik yapılanması, günümüz gençliği açısından gerekli bir örgütlenme modelidir. Dönem devrimi geliştirmek için gençliğin öncü örgütlülüğünün tek çatı altında birleştirme günüdür. Bu temelde 26 Nisan’da Amed’de DBP Gençlik Meclisi, DBP Genç Kadın Meclisleri, DTK Gençlik Meclisi, Gençlik Kültür Merkezleri, Mezopotamya Gençlik Araştırma Merkezleri ve Demokratik Yurtsever Öğrenci Meclisi (DEMYÖM) ile birlikte kongreye gitme kararı aldık. Gençliğin öncü gücünü açığa çıkarmak, mevcut örgütlülüğün federasyon sistemi ile yeniden yapılandırılması açısından bu kongreyi elzem görüyoruz” denildi.

Açıklamada, kongreye katılma çağrısı yapıldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here